Jak zdanit pravidelný měsíční dar na oddlužení ve výši 2 000 Kč?

11.1.2021 Daně

Dobrý den, poradíte mi jak mám zdanit pravidelný měsíční dar 2 000 Kč, který ihned po obdržení od plátce (není rodinný příslušník) odvádím přímo insolvenčnímu správci na své oddlužení? Na pravidelný dar na oddlužení je platná smlouva uložená u insolvenčního soudu. Podávám daňové přiznání jako drobný živnostník (OSVČ) s odpočtem výdajů (60%), z příjmu OSVČ hradím minimální zálohy zdravotního a sociálního pojištění a soudem stanovenou splátku insolvenčnímu správci. Musím tuto roční částku 22 000 Kč uvést jako další příjem ve svém daňovém přiznání nebo jako dar nad 15 000 Kč, ze kterého musím odvézt daň? Nebo jej vůbec nemusím odvádět? Děkuji za radu.

Dobrý den,

od placení daně z příjmu jsou v případě darů osvobozeny:

  • příležitostné dary do 15 000 Kč/rok
  • dary od rodiny (a za určitých okolností též i od členů domácnosti)

  • Pokud toto nesplňujete, je třeba pravidelný dar (2 000 Kč/měsíc) řádně zdanit.