Můžu darované finanční prostředky na transparentní účet použít na nákup potravin a neplatit daně?

17.2.2021 Daně

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně transparentního účtu. Na FB jsem správcem jedné skupiny, která se angažuje v odměňování jídlem potřebným. Ve zkratce jde o to, že jsem založil transparentní účet pro fyzickou osobu, na který mi chodí finanční dary od uživatelů dané skupiny. Dále tyto prostředky používám na nákup potravin, či hotových jídel z restaurací, které pak rozdám do nemocnic, dětských domovů či prodavačům v obchodech. Profit z této věci není žádný a popravdě jsem účet založil proto, aby na něj každý mohl nahlídnout (hlavně proto, že jsem chtěl, aby bylo vidět, že prostředky opravdu používám na nákup potravin). Musím danit tyto dary? Popř. dopouštím se něčeho nezákonného? A v neposlední řadě, pokud ano, jak z toho ven? Děkuji a přeji hezký večer.

Dobrý den,

pokud dary přijímáte jako fyzická osoba, měl byste všechny soustavně přijímané dary zahrnout do vašeho daňového přiznání a zdanit je sazbou 15% (příležitostné dary do 15 000 Kč/rok se nedaní). Vaši bohulibou činnost by tak možná bylo lepší provozovat pod hlavičkou veřejné sbírky.