Banky.cz Jistotní účet

Přehled a porovnání jistotních a vázaných účtů

Produkty
Vypořádání obchodu jednorázový poplatek za vypořádání obchodu, % z převáděné částky
Úrok 1 mil. Kč úroková sazba p.a. při zůstatku 1 mil. Kč
Úrok 3 mil. Kč úroková sazba p.a. při zůstatku 3 mil. Kč
Měna účtu měny, ve kterých je možné vést jistotní účet
Vázaný účet
Vázaný účet
Více informací
Vypořádání obchodu
0,5%, min. 5 000 Kč
Úrok 1 mil. Kč
N/A
Úrok 3 mil. Kč
N/A
Měna účtu
CZK
Více informací
Jistotní účet
Jistotní účet
Více informací
Vypořádání obchodu
0,3%, min. 5 000 Kč
Úrok 1 mil. Kč
0,01 %
Úrok 3 mil. Kč
0,01 %
Měna účtu
CZK
Více informací
Jistotní běžný účet
Jistotní běžný účet
Více informací
Vypořádání obchodu
0,2%, 6-20 000 Kč
Úrok 1 mil. Kč
0,01 %
Úrok 3 mil. Kč
0,01 %
Měna účtu
CZK
Více informací
Dohoda o správě kupní ceny
Dohoda o správě kupní ceny
Více informací
Vypořádání obchodu
0,2%, 6-20 000 Kč
Úrok 1 mil. Kč
0,00%
Úrok 3 mil. Kč
0,00%
Měna účtu
CZK
Více informací
Jistotní účet
Jistotní účet
Více informací
Vypořádání obchodu
0,2%, min. 5 000 Kč
Úrok 1 mil. Kč
0,00%
Úrok 3 mil. Kč
0,00%
Měna účtu
CZK
Více informací
Vázaný účet
Vázaný účet
Více informací
Vypořádání obchodu
0,1%, min. 7 500 Kč
Úrok 1 mil. Kč
N/A
Úrok 3 mil. Kč
N/A
Měna účtu
CZK
Více informací

PŘEHLED A POROVNÁNÍ Jistotních a vázaných účtů - VÍCE O POROVNÁNÍ

Bezpečí i u těch nejrizikovějších transakcí. Přesně to nabízí vázaný neboli jistotní účet. Pomůže vám vyřešit například prodej či nákup nemovitosti, aniž byste se museli bát, že druhá strana nezaplatí peníze nebo nepřevede majetek .

Jistotní účet funguje podobně jako úschova peněz u notáře či advokáta. Na speciální účet v bance vložíte smluvenou částku, která zůstane zablokovaná až do doby, než je potvrzený převod majetku. Teprve poté dostane peníze prodávající. A nemusíte se bát, že o peníze přijdete.

AKTUÁLNĚ POROVNÁVÁTE Jistotní účet PODLE Vypořádání obchodu (sestupně)

Bankovní produkty kategorie Jistotní účet jsou právě srovnané sestupně podle Vypořádání obchodu. Vypořádání obchodu znamená "jednorázový poplatek za vypořádání obchodu, % z převáděné částky".

Jak funguje jistotní depozitní účet

Základní princip jistotního účtu je bezpečná úschova peněz, a proto se zpravidla využívá při prodeji nemovitostí. Realitní makléř vám pro tuto službu nabídne depozitní účet. Nenechejte se ale zmást, jde o tutéž službu, jen s názvem v realitní hantýrce. U některých bank poskytujících jistotní účty je ale můžete využít i u jiných transakcí. Například při prodeji či nákupu drahého automobilu.

Abyste mohli tento typ účtu využít, musí se na tom vždy shodnout prodávající i kupující. Banka totiž při založení vázaného depozitního účtu požaduje souhlas obou stran.

Kromě něj potřebujete:

  • občanský průkaz prodejce i kupujícího,
  • kupní smlouvu,
  • další dokumenty potřebné u konkrétní transakce.

Podnikatelé musí předložit také originál či ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpis z obchodního rejstříku či podobného registru.

Poté s vámi banka uzavře smlouvu, kterou musí podepsat jak prodávající, tak kupující. Je v ní jasně definované, na co si jistotní účet zřizujete a za jakých podmínek prodávající dostane uschované peníze. Pokud je nesplní, peníze se vrátí kupci.

Výhody jistotního nebo vázaného účtu

Hlavní výhodnou vázaného účtu je maximální bezpečnost. Banka totiž nevyplatí peníze prodávajícímu dřív, než splní všechny podmínky zadané ve smlouvě.

Kupující se tak nemusí bát, že přijde o peníze. A prodávající má zase jistotu, že platbu opravdu obdrží.

Na rozdíl od notářské či advokátní úschovy nespoléháte pouze na jednotlivce, ale na velkou a prověřenou instituci. Jakékoliv riziko je tak naprosto minimální.

Poplatky za vypořádání transakce, se kterými vázané účty pracují, jsou navíc podobné jako cena za úschovu u notáře či právníka. A řada bank u jistotního účtu nabízí i úročení peněz. Vaše peníze se tak podobu úschovy mohou dokonce zhodnotit.

V současnosti jsou sice tyto úroky zcela minimální, nedá se ale vyloučit, že v budoucnu opět porostou.

Jak vybrat nejlepší jistotní účet?

Základním parametrem, na který se musíte při výběru jistotního účtu soustředit, je cena za vypořádání obchodu. Obvykle je určená procentem z částky, kterou dostane banka do úschovy. Pohybuje se od 0,1 % do 0,5 %.

Zároveň však banky stanovují pevně danou minimální částku poplatku. U jednotlivých poskytovatelů se pohybuje od 5 000 a výše.

Právě na tyto věci se proto při výběru jistotního či vázaného účtu zaměřte. Jen tak máte jistotu, že získáte ten opravdu nejlepší.

Dotazy v poradně k bankovnímu produktu Jistotní účet

Dotaz na reality

9.1.2015 Reality
Dobrý den, mám tento dotaz: Prodávám byt přes realitní kancelář a kupující si vzal úvěr nebo hypotéku na bydlení. Banka chce, aby na tuto půjčku ručil bytem a také chce abychom se já i manžel na tuto smlouvu podepsali. Proč se musíme podepisovat na tuto smlouvu a proč se musí na smlouvu podepsat i manžel, který není vlastníkem bytu, neboť byt jsem nabyla před uzavřením nového manželství. Předem vám děkuji za odpověď. S pozdravem Hodúlová Dagmar Dobrý den, toto je rozhodně podvod. 1) Vlastník bytu (tedy pouze Vy, Váš manžel nikoliv) podepisuje pouze kupní smlouvu (případně předcházející smlouvu rezervační) 2) Jak si kupující sežene peníze je jeho problém, vy jste zcela mimo vztah banka-kupující, kde si kupující sjednává úvěr 3) Snaha nechat Vás a manžela podepsat smlouvu o úvěru má za cíl udělat z Vás ručitele pro kupujícího Toto jsou zcela základní věci, není možné je vysvětlit omylem či jakkoliv jinak - kupující či realitní makléř se Vás prostě snaží podvést. Postup pří prodeji nemovitosti: 1) nejlepší je se obejít bez realitky a kupní smlouvu nechat sepsat u notáře či advokáta včetně smlouvy o notářské/advokátní úschově pro převod peněz (cena dle ceny prodávané nemovitosti, orientačně 10 000 Kč za převod nemovitosti v hodnotě 2,5 mil. Kč) 2) pokud chcete nutně jít přes realitku, tak nepodepisovat žádné výhradní zastoupení/exkluzivitu či jiné závazky 3) až Vám realitka přivede kupujícího, podepíšete rezervační smlouvu (podepisuje prodávající, kupující a zprostředkovatel - realitka).  4) až si kupující vyjedná hypotéku a potvrdí, že má peníze, podepíšete kupní smlouvu a smlouvu o úschově peněz (kupní smlouvu podepisuje pouze prodávající a kupující, ne realitka, smlouvu o úschově peněz podepisuje prodávající, kupující a uschovatel - notář, advokát či banka - opět ne realitka) 5) úschovu peněz řešit vždy přes notáře, advokáta či banku (jistotní účet), nikdy ne přes realitku 6) v momentě, kdy kupující složí peníze do úschovy, uschovatel předá kupní smlouvu katastru a dojde k provedení vkladu (trvá to měsíc až dva) 7) neprodleně po provedení vkladu vyplatí uschovatel prodávajícímu peníze 8) až po té, co je prodávající vyplacen a kupující zapsán na katastru jako nový majitel proveden banka kupujícího vklad zástavního práva ve svůj prospěch (ručitelský závazek za hypotéku) ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ
© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena