Realitní slovník


Definice Cenová mapa

Jedná se o mapu, která zobrazuje aktuální tržní cenu za metr čtvereční pozemku, domu nebo bytu v České Republice.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.28 %

Dotazy v poradně k

LZ

#13694, Za kolik mám koupit byt?, Reality, 30.3.2021

Dobrý den, před nedávnem jsem vám pokládal dotaz ohledně toho, kolik prostředků je potřeba mít naspořeno pro získání hypotéky. Moc děkuji za Vaši radu! Odpověděli jste mi, že pokud člověk nakupuje rozumně (za tržní průměr), tak není problém získat hypotéku na 80 % (minus poplatek RK). Jenomže zorientovat se v tom, co je tržní cena, mi přijde skoro nemožné. Rád bych koupil třípokojový byt v Brně. Na inzertních serverech začínají ceny od 70 tisíc/m2 (to jsou byty, které vyžadují kompletní rekonstrukci), obyvatelné byty od 80 tisíc/m2. A pak je potřeba počítat s tím, že kvůli více zájemcům se ta cena nejspíš ještě o 10 % navýší. Je to pro mě trochu záhada, protože jsem objevil web Atlas cen, kde se na konci minulého roku u podobně velkých bytů zobrazují ceny kolem 55–65 tisíc/m2. Nevím, jak si mám ten rozdíl vysvětlit. Rostou tak rychle ceny, nebo jsou ty údaje tak nespolehlivé? Z toho, jak ty inzeráty rychle mizí, bych usuzoval, že současná tržní cena třípokojových bytů v okrajových čtvrtích je kolem 75 tisíc/m2 (byty k rekonstrukci), resp. 90 tisíc/m2 (obyvatelné byty). Myslíte, že to odhadci bank vidí podobně, tzn. že bych v takových případech dostal 80% hypotéku? Moc děkuji za radu!

Dobrý den,

nemovitosti zdražují každoročně o 10 a více procent. Cenové mapy vycházejí z dat realizovaných transakcí, tedy je zde určité zpoždění. Každá cenová mapa má trochu jinou metodologii, agreguje jinak velké území, stavy nemovitostí, atd. Je možné, že byt s cenou 60 000 Kč/m2 v roce 2019 dnes může stát i o 10 000 Kč na m2 více. Taktéž může být poněkud ošemetné snažit se koupit byt pro vlastní bydlení za průměrnou tržní cenu (takto bude spíš postupovat investor, který kupuje byt na pronájem). Vy chcete bydlet v takové lokalitě a v takovém bytě, kde se Vám líbí. Co se líbí Vám se však nemusí líbit druhému. Proto se zde hůře pracuje s pojmem "průměrná tržní cena". Spíše budete ochoten si připlatit za něco, co se Vám líbí. Tomu se říká tzv. cena zvláštní obliby. 

Články o

Majetková přiznání ČSSD

18.3.2015, Politika, Autor: Jan Budín

…oli realit. V roce 2006 zakoupila lukrativní stavební pozemek v Praze Michli o výměře 1 747m2 za 1,5 mil. Kč, tedy kupovala m2 za zhruba 859 Kč. Cenová mapa z roku 2006 indikovala cenu pozemků v této lokalitě kolem hodnoty 3 500 Kč/m2 (a je nutno podotknout, že cenová mapa v Praze vykazuj…