Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Novostavba

Novostavba


Definice Novostavba

je nově postavená nemovitost, která je prodávaná prvním vlastníkem nebo developerem.

Pořízení novostavby bývá výhodné, protože se tím investor vyhýbá nekonečným opravám a tím neplánovaným výdajům. Rovněž z tohoto důvodu novostavba bývá dražší než stejně velká starší nemovitost.

Při koupi novostavby je ale nutné velmi precizně zkontrolovat její projekt i provedení, případně zapátrat po referencích na stavitele či developera. Při snaze o maximální zisk developera se totiž může stát, že novostavba je ošizena a nového vlastníka čekají podobné problémy jako se starší či repasovanou nemovitostí.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Novostavba

V

#8488, Daň z nemovitosti, Daně, 9.1.2020

Dobrý den, minulý rok (2019) jsem dostal darem pozemek, na kterém byl starý dům k demolici. V létě jsme dostali stavební povolení a začala nám stavět firma dům na klíč, kde stál starý dům, který jsme zbourali (novostavba nestoji na přesně stejném místě jako starý dům). Můžete mi poradit, jak mám řešit aktuálně daň z nemovitosti, když ještě nemám na katastrálním úřadě starý dům vymazaný a kolaudace novostavby teprve bude? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

daň z nemovitosti platíte za rok 2020 dle aktuálního stavu k 1/1/2020 (tedy pravděpodobně jen za pozemek).

D

#6463, Novostavba a daň z nabytí nemovitosti, Reality, 26.4.2019

Dobrý den, bytový dům z roku 2013 je prezentován jako novostavba. Žádá se po kupujícím zaplacení 4% daně z nabytí. Jde skutečně o novostavbu? V bytě už první majitelé bydleli. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod novostavby. Pokud byt nekupujete od developera a předchozí majitel v něm již bydlel, platíte daň z nabytí nemovitosti (4%). Není přitom rozhodující, o jak starou stavbu se jedná. Daň zaplatíte třeba i pouhý měsíc po kolaudaci, pakliže se nejedná o první úplatný převod nemovitosti. 

AK

#6450, Daň z nabytí nemovitosti a novostavba, Daně, 23.4.2019

Dobrý den, tento rok kupujeme od fyzické osoby rodinný dům s parcelou, kdy dům je ve fázi hrubé stavby. Je nutné platit daň z nabytí nemovitosti? Předem děkuji.

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod novostavby (do 5 let od data kolaudace či započetí užívání stavby). Z rozestavěného RD tak daň platit nebudete, z pozemku ano. 

P

#5262, Záznam v registrech, Hypoteční poradna, 8.10.2018

Dobrý den, s partnerem si chceme vzít hypotéku na částku 3,5 mil, hodnota nemovitosti je 5 mil (novostavba), z vlastních zdrojů dofinancujeme 1,5 mil. Nechala jsem si zaslat výpis z BRKI a NRKI, co prosím znamená Datum poslední delikvence? A co je hlavní na co banka pří žádosti o hypotéku (spolužadatel) přihlíží ve výpisu? Jsou pro něj podstatné statusy u konkrétních půjček? U Kontokorentu je kolonka platební neschopnost od 0-8, někde mám nulu a někde číslo 8, můžete mi prosím poradit, jak moc je toto podstatné pro získání hypotéky?

Dobrý den,

datum poslední delikvence uvádí, kdy naposled došlo k problému při splácení úvěru (např. opožděná splátka, atd.). Každá banka má jinak nastavená kritéria pro posuzování negativních záznamů v registrech, ale obecně - pokud jste se jednou dávno v minulosti opozdila s malou splátkou o pár dnů, banka Vám nyní spíše půjčí. Pokud byste naopak nedávno nesplatila větší částku, spíše Vám banky nepůjčí. Před žádostí o hypotéku doporučuji zrušit všechny kontokorenty a kreditní karty. I když aktuálně úvěr nečerpáte, snižuje Vám to bonitu, neboť banka při posuzování Vašich příjmů pro splácení hypotéky musí uvažovat nejhorší variantu (že splácíte celý povolený kontokorent i kreditku). Taktéž pokud možno doplaťte všechny spotřebitelské půjčky a již si více nepůjčujte. Jeden závazek (hypotéka) bohatě stačí.

MN

#4121, Novostavba od developera, Hypoteční poradna, 14.12.2017

Dobrý den, na základě Vaši fundované odpovědi v poradně ohledně hypotéky bych se na Vás obrátil ohledně poradenství hypotečního úvěru. Věřím, že pochopíte, že se obracím přímo na Vás. Pokud byste byl ochoten se podívat na můj případ tak níže naleznete základní informace. S pozdravem, Martin 

Základní informace: 

  • výše úvěru: cca 2.6 - 2.88 mil. Kč
  • vlastní zdroje: 20-25%
  • nemovitost: byt
  • ručení: kupovanou nemovitostí
  • prodejce: developer
  • stav výstavby nemovitosti: výstavba 2018

Dobrý den,

s vlastními zdroji min. 20% snadno dosáhnete na lepší úrokové sazby, které bohužel i tak za poslední měsíc vzrostly na průměrných 2,3%. Fio banka drží stále 1,68% (fix 5 let), ale protože konkurence začíná nyní až těsně pod 2%, je zdražení u Fio jen otázkou času (nemá důvod držet výrazně lepší podmínky). Doporučuji tedy hypotéku sjednat co nejdříve. 

V roce 2018 má být nemovitost dostavěna nebo se jedná jen o datum začátku výstavby? Jaký máte splátkový kalendář - kolik chce developer předem a kolik platíte až po předání bytu? Pokud byste musel zaplatit předem více než 20-25% (vlastní zdroje), pak by byl třeba překlenovací úvěr až do momentu zápisu bytu na katastru (dokud není nemovitost zapsána na katastru, nemůžete jí ručit bance, a tudíž klasické hypotéce předchází překlenovací úvěr s vyššími sazbami). 

Můžete také vyplnit hypoteční kalkulačku zde a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

Články o Novostavba

Rozúčtování topných nákladů 2016

Rozúčtování topných nákladů 2016

3.12.2015, Reality

Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo novou vyhlášku měnící pravidla pro rozúčtování topných nákladů vbytových domech. Zatímco evropské trendy podporují šetření, MMR touto vyhláškou trestá úspory ještě více než doposud. Nemalá část bytových domů je napojena na centrální vytápění (teplárn…Rychlé odkazy

Banky v ČR