Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Připojištění

Připojištění


Definice Připojištění

Dodatečná rizika, na které se klient může připojistit.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Připojištění

JM

#10052, Penzijní spoření a insolvence, Spoření, 13.5.2020

Dobrý den, dnes jsem byl u přiděleného insolvenčního správce kvůli schválení pohledávek přihlášených věřitelů. Sdělil mi, že mi vezmou penzijní připojištění, kde mám 67 000 Kč. Mají na to právo?

Dobrý den,

úspory na penzijním připojištění nemohou být použity na umoření dluhů v insolvenci ani exekuci, na tyto peníze Vám správce ani exekutor sáhnout nesmí. Pokud byste však penzijní spoření sám vypověděl a požádal o výplatu peněz, pak by tyto peníze mohly být použity na umoření vašich dluhů.

ZS

#9894, Penzijní spoření., Spoření, 28.4.2020

Dobrý den, od roku 2012 mám založené penzijní připojištění u České pojišťovny. Vzhledem k faktu, že jsem v té době byl student, tak jsem zasílal pouze 300 Kč tak, abych měl příspěvek od státu. V současnosti jsem již plně zaměstnán a rád bych si odkládal více. Uvažuji tedy nad navýšením částky na 1 000 Kč pro maximální státní podporu. Nevím však, zda mám pokračovat v transformovaném fondu či přejít na jiný fond. Vzhledem k nízkým úrokům na současném připojištění se kloním spíše k variantě nových fondů. Rád bych se zeptal, zda je výhodnější přejít do nového fondu, kde mi však nebude garantované nezáporné úročení. Pokud ano, tak zda je vhodné volit určitý mix dynamických/vyvážených fondů z důvodu diversifikace zdrojů, či se spíše zaměřit na jeden určitý? Současně s tímto uvažuji na investičním fondem, kde bych zhodnocoval finance jako paralelní řešení s možností výběru v případě potřeby (dlouhodobá investice na alespoň 5-10 let). U této varianty si však nejsem jist jak je to s poplatky. Jsou tyto poplatky strhávány pouze ze zisku či z celkové investované částky? Jak je to v případě záporného výsledku pro daný rok? Poplatky se strhnou stejně? Předem velice děkuji!

Dobrý den,

příspěvek na penzijní spoření doporučuji zvýšit na 1 000 Kč. Otázku zda zůstat v transformovaných fondech či přejít do účastnických si klade nemálo střadatelů.

Transformované fond:

1) možnost vybrat 50% již po 15 letech (máte-li sjednanou výsluhovou penzi)

2) garance nezáporného zhodnocení

3) výrazně nižší zhodnocení (v posledních letech do 1%)

Účastnický fond

1) nelze vybrat 50% po 15 letech

2) není garance nezáporného zhodnocení

3) ve vyvážených a dynamických fondech vyšší zhodnocení (v konzervativních nižší než v transformovaných fondech)

Protože Vám do 15 let spoření chybí ještě 7 let a naspořeno máte málo, ztráta možnosti výběru 50% Vás nebude tolik mrzet. V dlouhodobém horizontu inflaci porážejí pouze vyvážené a dynamické fondy, které lze ve vašem věku doporučit (s přechodem zpět do konzervativních fondů 2-3 roky před výběrem peněz). Volte pouze jeden fond (vyvážený nebo dynamický) - přehled výnosnosti za poslední roky v našem srovnávači pro penzijní spoření

U investičních fondů se zpravidla platí vstupní poplatek, výstupní poplatek a roční poplatek za správu (% z uložených peněz), které se strhávají i v případě ztráty v daném roce. Osobně mi přijde výrazně výhodnější obchodovat s akciemi přímo (např. přes Fio Broker), kde platíte poplatky jen za provedené nákupy/prodeje akcií (to je v řádu desítek korun u menších objemů - např. 40 Kč za nákup v hodnotě cca 10 000 Kč). Chcete-li takto investovat např. 2 500 Kč měsíčně, kupte si jednou za 4 měsíce akcie za 10 000 Kč a za 5-10 let (nebo až budete potřebovat) vše prodejte.

RK

#9883, Penzijní spoření ABN AMRO, Spoření, 27.4.2020

Dobrý den, v roce 2004 jsem si založila penzijní připojištění, tehdy u společnosti ABN AMRO. Mezi tím se společnost přejmenovala, já jsem změnila příjmení i adresu a již několik let nemám k dispozici žádné výpisy z účtu. Částka kterou měsíčně zasílám je minimální, ale ráda bych zjistila, pod jakým jménem nyní společnost vystupuje a jaký je zůstatek na účtu. Děkuji.

Dobrý den,

ABN AMRO Bank prodala penzijní fond České pojišťovně v roce 2003. Vaše penzijní připojištění je tak nyní spravováno Penzijním fondem České pojišťovny.

P

#9821, Penzijní spoření a předčasný výběr, Spoření, 22.4.2020

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně zrušené smlouvy penzijního připojištění u České pojišťovny. Vzhledem k pandemii jsem byla nucena zrušit své penzijní připojištění. Byla to pro mě poslední možnost jak přijít k penězům a nezadlužit se v bankách či u nebankovních společností. Je mi teprve 31 a jsem maminka na rodičáku. Penzijko mám již od roku 2008 takže tam mám celkem nemalou sumu. O kolik přijdu a vše co se týče sumáře to vím. Ale potřebovala jsem ty peníze ihned. Paní mi na pobočce řekla že výplata v případě zrušení smlouvy je 2 - 3 měsíce, ale že pokud si ihned sjednám další smlouvu (kterou jsem stejně chtěla), výplata peněz bude přibližně za deset dní na účet. Překvapilo mě to a souhlasila jsem. Převedly jsme na nový účet rovnou 300 Kč (nevím zda i to byla podmínka) a vše bylo vyřešeno. Druhý den mi paní volala, že se strašně omlouvá, ale že to tam nějak zadala špatně nebo chyba v systému či co a že abych na to měla nárok musela bych na ten nový účet převést dvacet tisíc ze starého účtu. Zase jsem souhlasila protože i tak o ně nepřijdu a zbytek by mi stačil. Ale ona že to tedy nějak zařídí abych tam nemusela znovu a pošle nějaký papír s dostatkem k nim na centrálu. Odpoledne mi to nedalo a volala jsem jí že jak to tedy dopadlo. A ona že až bude vědět zavolá mi. Tak jsem se ještě ptala že když ty peníze potřebuji budou mi i tak vyplaceny po těch deseti dnech? A ona že samozřejmě po deseti dnech od schválení shora. A úplně mě dostala když dodala že jim posílala email a oni by jí to měli schválit a že na to mají měsíc na tu odpověď. Jako to mi chce vážně říct že jsem penzijní připojištění rušila úplně zbytečně? Potřebuji nutně splatit jeden úvěr a teď nevím co dělat. Zda čekat a modlit se aby to bylo už další den či k ní nebo přímo někam na centrálu naběhnout a řešit to přímo. Poradíte mi co s tím? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

rušit penzijní spoření předčasně po 13 letech je velmi nerozumné, neboť ztráty jsou obrovské. Přicházíte o státní podporu, výnosy z ní, dodaní se Vám příspěvky zaměstnavatele za 10 let zpětně a navíc budete muset vrátit všechny slevy na dani. Přitom u těchto starších smluv se sjednávala výsluhová penze, takže polovinu peněz jste si mohla vybrat po 15 letech (tedy za pouhé 2 roky). U nových smluv už není garance nezáporného zhodnocení a jsou vyšší náklady na provoz fondu, tedy spoření dává smysl jen v dynamickém a vyváženém fondu (konzervativní mají nižší zhodnocení než staré fondy s nezápornou garancí).

Při výpovědi je třeba dodržet smluvní podmínky penzijního fondu, který lhůtu pro výplatu peněz může stanovit na 2-3 měsíce. Pokud jste dostala ústní příslib pobočkového pracovníka na výjimku pro dřívější výplatu (o které pobočkový pracovník rozhodnout nemůže a musí být schválena na vyšších místech), je to pochybení na straně pobočkového pracovníka penzijního fondu. Ale bude se to těžko prokazovat, bylo-li vše ústně a nezávazně. Spíše to na mne dělá dojem (napřed 300 Kč, pak 20 000 Kč), že pobočkový pracovník měl zájem inkasovat provizi za nově sjednané penzijní spoření a nasliboval Vám cokoliv, abyste si nový produkt sjednala.

J

#9373, Penzijní připojištění a insolvence, Spoření, 24.3.2020

Dobrý den, přišel mi dopis, kde nám schválili insolovenci splátkovým kalendářem a zpeněžením majetku. Mám penzijní připojištění, které jsem přiznal. Mohou mi ho sebrat nebo mi zůstane? Děkuji

Dobrý den,

úspory na penzijním připojištění nelze postihnout v rámci exekuci ani insolvence. Tyto úspory Vám zůstanou (ale nesmíte penzijní spoření ukončit).

Články o Připojištění

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

11.3.2020, Pojištění

…e zase hodí pro případ,že vichřice ulomí větev ze stromu a ta spadne na váš automobil. V některýchpřípadech vám místo této pojistky stačí pouze připojištění k povinnému ručení.U něj si ale dejte velký pozor na limity pojistného plnění. Často bývají pouzev hodnotě 50 000 či 100 000 korun,…

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

24.2.2020, Pojištění

…ám reálně hrozí,povinné ručení doplňte o: havarijní pojištění, které se hodízejména v případě, že chcete pokrýt větší rozsah škod nebo patřičné připojištění, kterévyužijete spíš u drobnějších rizik (například jako připojištění čelního skla) Nejlepší povinné ručení má vyšší limityNásledně…

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

30.1.2020, Daně

…um při soustavné přípravě nabudoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvekna péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření apod. Příklad: Paní Nováková byla na rodičovské dovolené do…

Daň z příjmu za rok 2019

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020, Daně

… nám banka zašle nejpozději dokonce ledna. Životní pojištění (až24 000 Kč): Lze odečíst až 24 000 Kč zaplacených na životním pojištění. Penzijnípřipojištění/doplňkové penzijní spoření (až 24 000 Kč): Lze odečíst až 24000 Kč, které byly zaplaceny na penzijní připojištění navíc nad hranici…

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

15.1.2020, Pojištění

…ištění vztahuje. Zdaleka ne každá pojišťovna přitom zahrnujeveškerá potřebná rizika už do základní pojistky. V takovém případě si musíte sjednatpřipojištění, které je pokryje. Zároveň si dobře pohlídejte výluky. Právě tyurčují, kdy vám pojišťovna nemusí škody zaplatit. Pokud tedy chcete …



Banky v ČR