Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Připojištění

Připojištění


Definice Připojištění

Dodatečná rizika, na které se klient může připojistit.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Připojištění

K

#8938, Manželství, dluhy a exekuce, Osobní a rodinné finance, 13.2.2020

Dobrý den, v manželství nám vznikly dluhy, měly jsme exekuce. Nyní jsem rozvedená, měla jsem penzijní připojištění a exekutor mi všechny peníze vzal. Má na to nárok, i když dluh byl pouze na manžela, ale vznikl v době manželství? Děkuji

Dobrý den,

v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. I pokud se zadlužil jen jeden z vás (manžel), za půjčku jste ručili oba (proto exekutor mohl peníze vymáhat i po Vás). Penzijní spoření exekucí postihnout nelze (jen pokud byste ho zrušila a peníze vybrala - což důrazně nedoporučuji, o vše byste přišla).

DD

#8877, Končí mi stavební spoření, mám vše vložit na nové?, Spoření, 7.2.2020

Dobrý den, blížím se k cílové částce stavebního spoření a bylo mi doporučeno, pokud peníze nepotřebuji všechny ihned, vložit rovnou celou částku (cca 100 000 Kč) na dalších 6 let stavebního spoření, s tím, že tedy budu mít nárok na státní podporu a budu si moci například více přispívat na penzijní připojištění. Co si o to myslíte? Nebylo by lepší vložit na termínovaný účet a spořit si znovu?

Dobrý den,

toto řešení je naprosto nevhodné, zbytečně byste na něm prodělala. Na stavební spoření (s úrokem 1%) ukládejte měsíčně přesně 1 700 Kč, čímž dosáhnete na max. státní podporu a zároveň minimálně znehodnotíte své vklady (úrok 1% je při dnešní 3% inflaci opravdu málo). Obyčejný spořící účet Vám dnes bez podmínek a poplatků nabídne 1,6%, termínované vklady s termínem na 2 roky např. 2,3% (tedy 2x více než nabízí stavební spoření s úvazkem na 6 let).

M

#8746, Penzijní spoření a příspěvek zaměstnavatele, Spoření, 29.1.2020

Dobrý den, chtěla bych požádat zaměstnavatele o příspěvek na penzijní připojištění. Co to pro zaměstnavatele obnáší? Má nějaké zvýhodnění, když zaměstnanci přispívá? Nebo je to pro něj jen papírování navíc? Děkuji

Dobrý den,

příspěvek na doplňkové penzijní spoření pro Vás i zaměstnavatele přináší úsporu na odvodech, neboť tento příspěvek nepodléhá zdanění ani odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Pokud by Vám chtěl zaměstnavatel navýšit mzdu o 1 000 Kč hrubého, pak by ho to stálo celkem s odvody 1 340 Kč a Vy byste dostala čistého pouze kolem 700 Kč (polovinu si vezme stát na daních a odvodech). Pokud by Vám zaměstnavatel místo navýšení mzdy dal tyto peníze formou příspěvku na penzijní spoření, stálo by ho to přesně 1 000 Kč a Vy byste dostala celých 1 000 Kč (každý na tom vydělá min. 300 Kč).

SJ

#8621, Komu platím pojištění?, Pojištění, 20.1.2020

Dobrý den, mám dotaz na účet 2102758049/2700 kde platím nemocenské připojištění ve výši 359 Kč. Mohli byste mi prosím odpovědět, které pojišťovně to platím? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel nemůžeme tušit, u které pojišťovny máte sjednané nemocenské pojištění. Účet je veden u banky UniCredit Bank, ale to Vám nic neřekne o pojišťovně, která tento účet vlastní.

ZB

#8549, Platba penzijního připojištění, Spoření, 14.1.2020

Platím penzijní připojištění 1 000 Kč za manželku a za sebe. Manželka v prosinci 2016 zemřela a já jsem měsíční platbu 1 000 Kč zrušil. Nevím, zda jsem omylem nezrušil platbu za sebe, ta má pokračovat. Děkuji za objasnění.

Dobrý den,

u platby zkontrolujte variabilní symbol (VS), který se musí shodovat s VS uvedeným ve Vaší smlouvě o penzijním připojištění. V případě chybného VS kontaktujte penzijní fond, u kterého máte penzijní spoření sjednáno a domluvte se na nápravě.

Články o Připojištění

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

24.2.2020, Pojištění

…ám reálně hrozí,povinné ručení doplňte o: havarijní pojištění, které se hodízejména v případě, že chcete pokrýt větší rozsah škod nebo patřičné připojištění, kterévyužijete spíš u drobnějších rizik (například jako připojištění čelního skla) Nejlepší povinné ručení má vyšší limityNásledně…

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

30.1.2020, Daně

…um při soustavné přípravě nabudoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvekna péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření apod. Příklad: Paní Nováková byla na rodičovské dovolené do…

Daň z příjmu za rok 2019

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020, Daně

… nám banka zašle nejpozději dokonce ledna. Životní pojištění (až24 000 Kč): Lze odečíst až 24 000 Kč zaplacených na životním pojištění. Penzijnípřipojištění/doplňkové penzijní spoření (až 24 000 Kč): Lze odečíst až 24000 Kč, které byly zaplaceny na penzijní připojištění navíc nad hranici…

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

15.1.2020, Pojištění

…ištění vztahuje. Zdaleka ne každá pojišťovna přitom zahrnujeveškerá potřebná rizika už do základní pojistky. V takovém případě si musíte sjednatpřipojištění, které je pokryje. Zároveň si dobře pohlídejte výluky. Právě tyurčují, kdy vám pojišťovna nemusí škody zaplatit. Pokud tedy chcete …

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

17.12.2019, Daně

…šizaplacených úroků od banky nebo stavební spořitelny. Ty jej většinou zasílajísami automaticky, případně si o něj zažádejte. Odpočetza životní připojištěníPokud jste pojištění proti nepříjemnýmživotním situacím, lze od základu daně odečíst platby na soukromé životnípojištění, a to do vý…Rychlé odkazy

Banky v ČR