Banky.cz Banky.cz Články Pojištění Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit
29.3.2021, Pojištění

Běžně na něj myslíme při cestách do zahraničí. A také v souvislosti s naším bydlením. U podnikání na něj ale zapomínáme. Řeč je o pojištění odpovědnosti. Dokáže vás ochránit i před mnohamilionovými škodami a pomůže vám také v případných sporech s klienty.

Pojištění odpovědnosti má řada lidí spojené hlavně s vlastnictvím nemovitosti nebo s cestováním. Škody způsobené tím, že kolemjdoucí uklouzne na vašem chodníku nebo že v zahraničním hotelu omylem rozbijete televizi, jsou přitom relativně malé.

Alespoň tedy v porovnání s riziky, kterým čelíte při svém podnikání.

Pomůže i ve sporech s klientem

Při podnikání přitom můžou škody snadno narůst výš, než čekáte. Stačí například špatně zajištěná stavba, která se nečekaně zřítí, nebo vadná šarže vašeho produktu.

A právě proto je tu pojištění odpovědnosti pro podnikatele. Chrání vás právě před škodami způsobenými v souvislosti vaší profesí. A to jak před skutečnými, tak před těmi domnělými.

Pojištění odpovědnosti vám totiž pomůže, i když od vás chce klient úhradu škody neprávem.

Pojišťovna vždy posoudí, jestli má váš klient na odškodné opravdu nárok. Pokud dojde k závěru, že si škodu například zavinil sám, výplatu peněz odmítne. A navíc vám pomůže s právním zastupováním v případném sporu s klientem.

Nemusíte se tak bát klientů, kteří vás chtějí pouze využít.

Povinné pojištění pro lékaře i daňové poradce

V některých oborech je pojištění profesní odpovědnosti dokonce povinné. Týká se to povolání, u kterých mají případné chyby opravdu závažné následky.

Jsou to například:

  • lékaři,
  • advokáti a notáři,
  • architekti,
  • daňoví poradci
  • nebo pojišťovací zprostředkovatelé.

Tedy profese, u kterých může každá chyba přinést vážné zdravotní následky nebo velké finanční ztráty.

I drobná chyba může stát statisíce

I když ale mezi podobnou skupinu nepatříte, určitě byste neměli pojištění odpovědnosti podceňovat. Stačí totiž jen drobná chyba, opomenutí nebo špatně zvolený materiál a můžete klientům způsobit vysoké škody.

Když například po opravě komínu začne zákazníkovi zatékat do chalupy, ve které má starožitný nábytek, můžou škody snadno vyskočit na statisíce korun. Zvlášť, když přes zimu na chalupu nejezdí a problém objeví až na jaře.

Často platí, že výše možných škod roste s velikostí vašich klientů. Není to ale pravidlem. Pokud instalatér udělá chybu při opravě potrubí v panelovém domě, snadno poškodí několik bytů.

Proto byste vždy měli dobře zvážit, jaké škody ve vašem povolání hrozí. A jestli je případně dokážete pokrýt ze svých úspor.

Pokud ne, určitě s pojištěním odpovědnosti neváhejte.

Univerzální pojistka? Bohužel nemáme…

Má to ale jeden háček. Neexistuje žádné univerzální pojištění odpovědnosti pro podnikatele, které by dokonale pokrylo škody, které můžou způsobit různé profese. Musíte proto vybrat takovou pojistku, která nejvíc odpovídá vašemu povolání.

Týká se to jak rozsahu možných škod, tak případných výluk z pojištění. Pohlídejte si, aby mezi nimi nebylo nic, co se může výrazně dotknout vaší profese. A pokud něco takového najdete, poohlédněte se po podnikatelské pojistce raději jinde.

Jestli tedy provozujete například restauraci a v pojistné smlouvě je výluka pro případ rozšíření nakažlivé nemoci, hledejte jinou pojistku. Pokud by se totiž ve vašem podniku objevila salmonela, pojišťovna by vám škodu neuhradila.

Každá pojišťovna navíc kryje v základní variantě jiná rizika. A nabízí jinou škálu připojištění. Hledejte proto takového poskytovatele, který umí pokrýt všechna potřebná rizika. A zároveň vám nevnucuje spoustu nepotřebných věcí.

Obvykle je proto nejlepší poradit se s pojišťovacím makléřem. Zejména u méně obvyklých povolání je to nutností. Podle specifik vaší profese porovná nabídky od jednotlivých pojišťoven a vybere ty, které nejlépe odpovídají vašim požadavkům.

Chcete nižší pojistné? Pomůže spoluúčast

Když máte vybrané dvě nebo tři nejlepší varianty, které vám vyhovují rozsahem pojištění i výlukami, nastavte vhodné pojistné plnění. Vždy je přitom lepší zvolit raději vyšší částku.

Samozřejmě platí, že vyšší pojistné plnění znamená i dražší pojistku. Přesto se vyplatí zbytečně nešetřit – je lepší zaplatit každý rok o pár tisíc víc, než platit statisícové škody ze svého.

Navíc existuje způsob, jak si pojistné snížit. Jmenuje se spoluúčast. Tedy částka, kterou u každé pojistné události zaplatíte ze svého.

Čím vyšší je, tím nižší pojistné platíte. Musíte ale počítat s tím, že malé škody zaplatíte částečně nebo úplně ze svého.

Plaťte za to, co využijete

I když by pojistné plnění mělo o něco přesáhnout škody, které vám běžně hrozí, neznamená to, že musí hned šplhat k desítkám milionů korun. A že musíte být pojištění úplně na všechno.

Jak už jsme zmínili, pojistku byste měli přizpůsobit škodám a rizikům, která vám opravdu hrozí. Ať se na ni můžete spolehnout a zároveň neplatíte za něco, co je vám k ničemu.

Nebojte se proto požádat o radu nezávislého pojišťovacího makléře. Podle vašich požadavků najde ty nejvhodnější produkty a vy si pak v klidu vyberete ten pravý.

ANKETA k článku "Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit"

Máte sjednané pojištění odpovědnosti?
Počet odpovědí: 93

KOMENTÁŘE k článku Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

16.8.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pojišťovny už vyřídily přes 45 % škod po silných bouřkách a řádění tornáda na jižní Moravě. Zatím vyplatily 1,1 miliardy korun. Celkově ale počítají s tím, že lidem zaplatí zhruba 5x tolik.

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Škody za víc než 15 miliard korun. I to je následek nedávných bouří a tornáda, které se prohnalo jižní Moravou. Kromě škod na zdraví i životech a zničených domů či aut měli ještě další důsledek. Prakticky hned po těchto tragických událostech si lidé začali sjednávat nové pojistky.

5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pojištěný už od narození. I to je případ některých dětí, jejichž rodiče podlehnou nátlaku pojišťovacích agentů v porodnici. Nejen, že taková pojistka přichází zbytečně brzo, ale může být nevýhodná.

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

24.5.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Už víc než rok je tu s námi pandemie koronavirové nemoci COVID-19. A spolu s ní také omezené cestování a řada rizik, které na nás doma i ve světě číhají. Nezapomínají na ně ani pojišťovny. Některé z nich proto nedávno představily nové produkty – týkají se nejen cestování, ale i očkování proti COVID-19.Banky v ČR