Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Kreditní karta

Kreditní karta


Definice Kreditní karta

bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictví kreditní karty, primárně pro platby kartou (výběr hotovosti z bankomatu bývá vysoce zpoplatněn)Dotazy v poradně k Kreditní karta

JV

#11945, Kreditní karta pro seniory, Půjčka, 29.11.2020

Dobrý den, mám léta běžný a spořící účet, mohu mít i kreditní kartu jako důchodce? Dosud mám kartu debetní. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kreditní kartu může získat i senior. Pro získání kreditní karty je třeba mít dostatečný příjem a u seniorů může banka zvažovat i věk žadatel (v 65 letech bude získání kreditní karty snazší než v 90 letech). 

Žádost o kreditní kartu doporučuji velmi pečlivě zvážit. Zatímco debetní kartou čerpáte peníze ze svého běžného účtu, kreditní kartou si půjčujete peníze od banky. Nestihnete-li půjčené peníze vrátit v rámci bezúročného období (obvykle 25 dnů od konce měsíce, ve kterém jste si peníze půjčil), bude Vám banka půjčku úročit (obvykle sazbou 20-26%). Rizikovým skupinám (senioři, nezaměstnaní, rodiče na mateřské/rodičovské, invalidé) půjčku doporučit nelze. 

L

#11844, Hypotéka a starší záznamy v registrech, Hypoteční poradna, 19.11.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně starých pohledávek z mého rodinného podnikání v roce 2009, kdy jsem odstoupila a přišla tak o větší měsíční příjem. V tomto roce jsem ale měla závazky v bance, kreditní karta, paušály za telefony prodejny, smlouvy o dodávání zboží atd. Rodinný příslušník se kterým jsem vedla podnik mi ale finančně nepomohl, protože chvíli na to zkrachoval a smlouvy se mnou nepřepsal, takže jsem závazky musela zaplatit. Bylo to náročné, protože jsem nebyla schopná tolik měsíčně splácet, ale v roce 2015 jsem zaplatila poslední dluh kreditní karty s dlouhým prodlením. V registru BRKI jsem měla v roce 2016 jediný registrovaný dluh na debetním účtu, který jsem ihned zaplatila a zrušila účet. Žádný jiný záznam BRKI v roce 2016 nebyl, což mě dnes vrtá hlavou, ta kreditní karta. V NRKI jsem v 2016 žádný záznam neměla. Bylo mi ale řečeno, že registry se od té doby změnily a dnes zaznamenávají skoro vše. Je možné, že v těch registrech jsem byla vložena i zpětně, když v té době neměla pohledávky evidované v BRKI a NRKI? Chtěla bych si vzít hypotéku a mám obavy, že mi jí nedají. Dnes mám měsíční příjem cca 50- 60 tis. čistého ve státním podniku. Vím, že nejlepší bude si nechat udělat výpis, ale bojím se nečekaného, když jsem v roce 2016 dle výpisů kromě debetního účtu byla čistá. Česká spořitelna mi jasně řekla, že na registry koukají i 10 let zpět. Jak funguje náhled v na registry v bance, vidí něco jiného než to co já ve výpisu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jak sama píšete, je těžké spekulovat ohledně existence záznamů v registrech. Nechte si vyhotovit výpisy z BRKI a NRKI. A hned bude vědět, na čem jste. Každá banka přistupujte ke starším prohřeškům trochu jinak a svět hypoték nekončí u České spořitelny. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

J

#10378, Krádež peněz z účtu, Podvod, 9.6.2020

Pokračování dotazu č. 10372: Dobry den, byl mi napadnut Google účet a tam převedeny peníze do her bez mého vědomi a bez mého souhlasu (až sama banka mě upozornila, že mám na účtu divně pohyby). Když vám bankéř řekne, že do 2 dnů budete mít peníze na účtu, tak s tím počítáte Za druhé, měla mi být vystavena kreditní karta. Za 18 dní mi ji nebyl nikdo schopný doručit, teď se mi strhne 120 Kč za to, že karta nebyla doručena. Budu kontaktovat generální ředitele a takhle to nenechám. 

Dobrý den,

banka musí celou věc prošetřit a na vyřízení reklamace má 30 dnů. Pravděpodobně pochybil pobočkový pracovník, který Vám slíbil vyřízení do 2 dnů, protože tato lhůta opravdu není reálná. Vydání kreditní karty bylo možná stornováno, neboť banka může peníze půjčit jen osobě s pravidelným a dostatečným příjem (Vy jste nezaměstnaný). Kontaktovat generálního ředitele je zbytečné, on nebude řešit, že nemáte na nájem. 

P

#8777, Je úroková sazba přiměřená?, Banka, 31.1.2020

Dobrý den, mám dva dotazy. 1) z kreditni karty 10tisic mi od roku 2013 udělali exekuci na 250tisic. uroky 24-29%. Jsou takové úroky i po 1.12.2016 legální? ..obelhali mě a 8 let jsem věřil, že splácím a přitom jsem splácel něco jiného. 1 banka dala kartu, kontokorent, úvěr 3 společnostem, ale řekli mi, že to dali jen jedné, u které jsem si zařídil spl. kalendář. 2) Mám slušný plat, velmi slušnou pozici, ale exekuce na plat, takže v reálu velmi neslušný plat. Chci vyhlásit insolvenci, ale mám záznam v RT k vůli konopí. Žádná hospodářská tr. činnost, žádné závazky vůči státu. Nemohu si dovolit zveřejnit můj TR, jinak přijdu o práci a insolvence je k ničemu. Je stále povinnost předkládat/zveřejňovat TR? Dá se na něčem takovém domluvit se soudcem? Jsem docela zoufalý. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky na kreditních kartách běžně dosahují 20-25%. Není to v žádném případě nelegální, výše úroku je věcí dohody mezi poskytovatelem půjčky a dlužníkem. Pokud s úrokovou sazbou nesouhlasíte, smlouvu nepodepisujte a úvěr nečerpejte.

Úrokové sazby bank odpovídají rizikovosti produktů - hypotéky (zajištěny zástavním právem k nemovitosti, se splatností 30 let a na investice do vlastního bydlení) se nabízejí s úrokem 2,5-3,5%, spotřebitelské úvěry (bez zástavy, na spotřebu) s úrokem 5-10%, kontokorent (bez zástavy, na překlenutí problémů s možností čerpání kdykoliv) s úrokem 15-20%, kreditní karty (otevřený úvěrový účet s bezúročným obdobím - nejrizikovější) 20-25%. I proto se kreditní karta dá charakterizovat jako dobrý sluha, ale zlý pán

Se slušným platem splatíte bez problémů dluh 250 000 Kč i bez insolvence (v insolvenci byste pobíral ještě méně než v exekuci a navíc byste musel platit měsíčně navíc min. 1 100 Kč insolvenčnímu správci + poplatky za podání návrhu a náklady na přezkum pohledávek). Na zamlčení záznamů z rejstříku trestů se určitě domluvit nedá.

VM

#8111, Kreditní karta a limit, Půjčka, 23.11.2019

Pořídila jsem si kreditní kartu, ale na internetu mi odmítlo platbu, poněvadž mám limit 5 000 Kč. Jak jej mám zvýšit? A kde najdu PIN?

Dobrý den,

limity pro platby lze nastavit v internetovém bankovnictví. PIN předává klientům každá banka jinak (obvykle se dnes nastavuje taktéž pomocí internetbankingu).

Články o Kreditní karta

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet

… propagovat zřízení kontokorentu. Výhodnépodmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku. V tomto případě je tedy kontokorent výhodnějšínež kreditní karta. Peníze „zdarma“ totiž máte až na čtvrt roku. U kreditníchkaret se bezúročné období pohybuje kolem 45 dnů. U Air Bank si mohou k…

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

23.9.2020, Půjčka

…se možných nedorozumění. 3) Podívejte se, co máte sjednané u bankyPokud máte běžný účet v bance, je možné, že jejeho součástí kontokorent nebo kreditní karta. Díky těmto službám si můžeterychle půjčit desítky tisíc korun. Jak u kontokorentu, tak u kreditní karty alepočítejte s vysokým…

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

… refinancováníči konsolidaci spotřebitelských úvěrů. S největší pravděpodobností totižzískáte lepší podmínky, než když jste si půjčku brali. 3.Kreditní kartaTaké kreditní karta je druh půjčky. V tomtopřípadě se ale bavíme o revolvingovém úvěru. Tedy o takovém, který postupněsplácíte a …

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka

…í kromě řady zajímavýchvýhod i několik nástrah. Seznamte se proto s jejich plusy a minusy. V první řadě musíme upozornit na jednu zásadnívěc – kreditní karta je něco jiného než klasická platební (neboli debetní)karta. Zatímco u platební karty využíváte peníze,které máte na účtu, kredit…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

…ba na splacení hypotéky se vám tak může výrazně zkrátit. As ní vzrostou i měsíční splátky. 4. změna: lidé rušístaré půjčkySpotřebitelský úvěr, kreditní karta, kontokorent. To všechnose promítá do vaší bonity. A také do hodnocení DSTI. Právě proto žadatelé stále častěji nepotřebné půjčk…Banky v ČR