Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Kreditní karta

Kreditní karta


Definice Kreditní karta

bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictví kreditní karty, primárně pro platby kartou (výběr hotovosti z bankomatu bývá vysoce zpoplatněn)Dotazy v poradně k Kreditní karta

F

#13285, Jak se úročí kreditní karta?, Půjčka, 5.3.2021

Dobrý den, měl bych dotaz ke kreditní kartě. U RB mám úvěr 35 000 Kč, který mohu čerpat. Vždy jsem vše splatit včas v bezúročném období. Nicméně nyní je komplikace a zajímá mě, jak pokračovat. Kontaktoval jsem banku a čekám na vyřízení. Na výpisu mam minimální splátku 1 120 Kč s tím, že úrok je nějakých 24%. Nejsem si nyní jistý výpočtem. Pokud bych hradil například dvojnásobek tedy 2 240 Kč, jaka by byla částka finální i s úroky. Nyní bych hradil 10 měsíců 2 240 Kč a 11. měsíc vše doplatil. Nejsem si tedy jist jak přesně mohu dojít k částce kterou skutečně zaplatím za dané období. Děkuji

Dobrý den,

úrokem 24% p.a. se Vám úročí aktuálně dlužné částka (každá den sazbou 24%/365). Když to zjednodušíme na měsíce, tak na konci každého měsíce se Vám zůstatek bude úročit 2%.

Příklad: v březnu dlužíte 35 000 Kč, úrok 2% (700 Kč), splatíte 2 240 Kč, v dubnu dlužíte 33 460 Kč, úrok 2% (669 Kč), splatíte 2 240 Kč, v květnu dlužíte 31 889 Kč, atd. 

Dluh na kreditní kartě doporučuji splatit co nejdříve, úrok 24% je velmi vysoký (peníze si můžete půjčit výrazně levněji přes půjčku za 4-7%).

JC

#13232, Kreditní karta po insolvenci, Půjčka, 2.3.2021

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohu po 4 letech od pravomocného ukončení insolvenčního řízení požádat o vydání kreditní karty u své banky. Na účet mi chodí výplata (cca 35 000 Kč/měsíčně), žádné úvěry ani půjčky nemám, zřejmě jen záznamy v registrech. Kartu bych potřeboval pro další cestu po USA (konkrétně autopůjčovna). Již jsem po státech cestoval a dá se i s debetní kartou, ale jsou jistá omezení ze strany autopůjčovny. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Dobrý den,

4 roky po úspěšně ukončené insolvenci byste s žádostí o kreditní kartu uspět mohl (po 5 letech by to bylo na jistotu). Doporučuji náš srovnávač kreditních karet.

F

#13051, Nemám záznam za nebankovní půjčky?, Půjčka, 18.2.2021

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné se nějak zadlužit, tedy dostat negativní záznam do registru, když jsem s placením nikdy problém neměl. Je pravdou, že jsem měl v minulosti více půjček, vše jsem vždy platil včas a nějaké žádost byly v poslední době zamítnuty. Jedná se mi tedy o to, zda informace v registru nemohu nějak přijít k dluhům i v případě, že bylo z mé strany vše vždy včas hrazeno - např. kreditní karta, úvěr apod. Mohu se jen spoléhat na slovo dané společnosti, že k nim žádný závazek nemám, ale jak je to ve skutečnosti si nejsem jistý. Opravdu se jde zadlužit jen v případě, kdy své závazky neplatím? Nemůže k tomu dojít nějakým nedbalým nedopatřením, kdy bankovní společnost zadá nějaké údaje chybě/nepoznamená je apod.? Mohu si případně někde s jistotou ověřit že mám dle registru vše v pořádku a také zda případné žádosti, které nebyly poskytnuty, byly po 3-6 měsících smazané? Děkuji.

Dobrý den,

pokud jste všechny své bankovní i nebankovní půjčky splácel vždy včas, negativní záznam v registrech nemáte. 

P

#12842, Nebankovní půjčky a bonita, Půjčka, 4.2.2021

Dobrý den, jestliže mám hodně nebankovních úvěrů za sebou a šlo o měsíční splátky tzn, půjčím si dnes např. 1 000 Kč a za měsíc vrátím se vším všudy 1 300 Kč s pravidelnými splátkami bez prodlení a jakýchkoliv upomínek a mám smlouvu na neurčito, plat kolem 18 000 Kč, tak ta bonita z nebankovek není tak super kdybych chtěl žádat v bance o normální úvěr, nemýlím se? Nebo je to tak, že jsem poctivý a nebyl by problém mi dát normální úvěr v bance? Budovat si dobrý registr u nebankovek asi nebude tak svatý?

Dobrý den,

určitě je lepší mít půjčky od nebankovek splacené včas než je mít v prodlení! Nicméně ani včas splácené malé nebankovní půjčky Vám v budování důvěry a lepší bonity příliš nepomohou. Vlastně je to těžko pochopitelné, proč si půjčujete 1 000 Kč před výplatou za takto extrémně nevýhodných podmínek (RPSN 460%, když banky půjčují běžně za RPSN 4-10%? Takový postup příliš důvěry nevzbuzuje. 

Pokud už si musíte půjčovat, tak rozhodně u bank - přehled půjček najdete v našem porovnávači. Není žádný problém půjčit si třeba již jen 5 000 Kč. Tak malou půjčku poskytuje třeba EQUA Bank. Produkt EQUA minutová půjčka přitom dokážete vyřídit jednoduše a rychle - online. Na splácení této půjčky potom máte 3 a více měsíců.

Pokud si půjčujete na běžné nákupy, tak by vám mohla vyhovovat kreditní karta. Stručně řečeno vám kreditka půjčí na 30 dní zdarma (bezúročně!). Potom musíte splácet alespoň 1/10 vašeho zůstatku a platíte úrok cca 10%. Také můžete kdykoliv opakovaně čerpat půjčku až do výše limitu vaší kreditní karty. Detaily najdete v našem přehledu a porovnání kreditních karet.

P

#12478, Kontokorent, kreditní karta a hypotéka, Hypoteční poradna, 16.1.2021

Dobrý den, je při žádosti o hypotéku problém, když mám kontokorent i kreditní kartu? Nejsou to žádné extrémně vysoké částky, ale přesto obojí mám. Jedno z toho můžu případně zrušit - co je více "nebezpečné" při žádosti o hypoteční úvěr? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kreditní karta i kontokorent zbytečně snižují vaši bonitu při žádosti o hypotéku. S ohledem na vaše příjmy existuje max. částka, kterou můžete dlužit v součtu všem bankám za všechny úvěrové produkty (resp. více podstatný je limit, kolik ze svého příjmu můžete dávat měsíčně na splátky všech úvěrů). Při žádosti o hypotéku musí banky počítat i nevyčerpané úvěrové rámce, které byste mohla kdykoliv vyčerpat. Máte-li dostatečné příjmy pro získání hypotéky i s rezervou, nemusíte rušit ani jeden produkt. Naopak pokud jste na hraně a příjmy Vám vycházejí jen těsně, doporučuji zrušit oba produkty (oba produkty jsou rovnocenné, resp. podstatné jsou povolené úvěrové rámce).

Články o Kreditní karta

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet

… propagovat zřízení kontokorentu. Výhodnépodmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku. V tomto případě je tedy kontokorent výhodnějšínež kreditní karta. Peníze „zdarma“ totiž máte až na čtvrt roku. U kreditníchkaret se bezúročné období pohybuje kolem 45 dnů. U Air Bank si mohou k…

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

23.9.2020, Půjčka

…se možných nedorozumění. 3) Podívejte se, co máte sjednané u bankyPokud máte běžný účet v bance, je možné, že jejeho součástí kontokorent nebo kreditní karta. Díky těmto službám si můžeterychle půjčit desítky tisíc korun. Jak u kontokorentu, tak u kreditní karty alepočítejte s vysokým…

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

… refinancováníči konsolidaci spotřebitelských úvěrů. S největší pravděpodobností totižzískáte lepší podmínky, než když jste si půjčku brali. 3.Kreditní kartaTaké kreditní karta je druh půjčky. V tomtopřípadě se ale bavíme o revolvingovém úvěru. Tedy o takovém, který postupněsplácíte a …

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka

…í kromě řady zajímavýchvýhod i několik nástrah. Seznamte se proto s jejich plusy a minusy. V první řadě musíme upozornit na jednu zásadnívěc – kreditní karta je něco jiného než klasická platební (neboli debetní)karta. Zatímco u platební karty využíváte peníze,které máte na účtu, kredit…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

…ba na splacení hypotéky se vám tak může výrazně zkrátit. As ní vzrostou i měsíční splátky. 4. změna: lidé rušístaré půjčkySpotřebitelský úvěr, kreditní karta, kontokorent. To všechnose promítá do vaší bonity. A také do hodnocení DSTI. Právě proto žadatelé stále častěji nepotřebné půjčk…Banky v ČR