Bankovní slovník


Definice Účetní zůstatek

peníze na účtu bez zohlednění nezaúčtovaných plateb kartou a kontokorentuDotazy v poradně k

J

#14217, Banka mi účtuje vysoké poplatky, Běžný účet, 12.5.2021

Dobrý den, mám účet u Poštovní spořitelny. Na účet přišla blokace od exekutora. Po nabytí právní moci exekuce banka strhla účetní zůstatek ve výši asi 104 Kč a odeslala ho na účet exekutora. Vše v pořádku. Ovšem za tuto jednorázovou transakci mi naúčtovala poplatek 2 tisíce Kč. S tím nemohu souhlasit a domnívám se, že je taková částka nepřiměřeně vysoká a možná i protiústavní. S poplatkem souhlasím, ale myslím, že by v tomto případě měl být na úrovni poplatku za bankovní informací, kterou dává banka exekutorovi, tedy v ČR maximálně 200 Kč. Aktuálně mám vedeno 16 účtů u 11 bank v ČR a s takovým poplatkem jsem se zatím nesetkal. Zarážející je také rozdílnost v tom, jak banky konají nebo nekonají když dojde k nabytí právní moci na exekuci. Osobně jsem žádal u České spořitelny s vyjádřením od exekutora, že má banka dokonce ze zákona povinnost uhradit zbývající částku na exekuci, která v tu dobu byla na účetním zůstatku na mém účtu u ČS. Ta však tvrdila, že nemůže takovou operaci provést, zřejmě kvůli blokaci exekutora. Prosím o váš výklad jak je možné tak rozdílné chování, kdy jedna banka si naúčtuje tak vysoký a dle mého názoru nepřiměřeně vysoký poplatek a jiná nekoná vůbec, přestože by podle zákona měla. Jen pro přehled uvádím poplatek, který si banky účtují za vyžádání bankovní informace pro exekutora. Fio banka - 100 Kč Mbank - 0 Kč Airbank - 0 Kč Česká spořitelna - 0 Kč Expobank - 0 Kč Sberbank - 150 Kč Equa bank - 0 Kč Hello! bank - 0 Kč Creditas - 0 Kč UniCredit Bank - 0 Kč.

Dobrý den,

každá banka uvádí poplatky ve svém sazebníku. Pokud s výší poplatků nesouhlasíte, nemějte u dané banky běžný účet. Podmínky bankovních produktů se velmi liší. Některé banky účtují nízké poplatky, nabízejí levnější půjčky a hypotéky a klienty odměňují vyššími úrokovými sazbami na spořicích účtech a termínovaných vkladech. A jiné banky to dělají naopak (vyšší poplatky, dražší úvěry, horší spoření). Na trhu máme přes 30 bank a je pouze na Vás, abyste si zvolil přesně takovou banku, která Vám nejvíce  vyhovuje svými podmínkami.

MH

#13607, Účetní a disponibilní zůstatek, Běžný účet, 24.3.2021

Dobrý den, když nemám na svém účtě peníze, ale ukazuje mi to, že mám peníze na účetním zůstatku, mohu teda s nimi nakládat? Děkuji

Dobrý den,

pro Vás je rozhodující disponibilní zůstatek (s jakými penězi můžete aktuálně nakládat) - ten máte pravděpodobně nulový. Účetní zůstatek nezohledňuje nezaúčtované transakce kartou. Pokud jste v posledních dnech platil kartou, můžete mít stále kladný účetní zůstatek, ale již nulový disponibilní zůstatek. 

A

#13002, Co je to disponibilní zůstatek?, Běžný účet, 16.2.2021

Dobrý den, včera jsem si byl vložit na studentský účet 90 tisíc. Přijdu domů, chci si objednat počítač za 50 tisíc a napíše mi to, že se platba nezdařila (limit pro platbu na internetu mám 65 tisíc). Tak jsem otevřel internetové bankovnictví a vidím tam, že tam mám nějaký disponibilní zůstatek 20 tisíc a já vůbec nevím co to je. A účetní zůstatek 90 tisíc. A já právě nevím, jestli mi ta platba neblokuje ten disponibilní zůstatek.

Dobrý den,

disponibilní zůstatek představuje aktuální množství peněz na účtu, se kterým můžete disponovat (účetní zůstatek ponížený o nezaúčtované platby kartou a navýšený o případný kontokorent). Doporučuji kontaktovat banku a vše si vyjasnit (nezdařená platba kartou Vám pravděpodobně ponížila disponibilní zůstatek). 

A

#12249, Disponibilní a účetní zůstatek na účtu, Běžný účet, 31.12.2020

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, disponibilní zůstatek na účtu mám vyšší než účetní zůstatek. Jak tedy zjistím, jakou částku mám teda reálně na účtu a kterou mohu vyčerpat? Děkuji.

Dobrý den,

disponibilní zůstatek: peníze na účtu, se kterými můžete volně nakládat (účetní zůstatek ponížen o nezaúčtované platby kartou a povýšen o případný kontokorent)

účetní zůstatek: peníze na účtu bez zohlednění nezaúčtovaných plateb kartou a případného kontokorentu

Máte-li disponibilní zůstatek na účtu vyšší než účetní, pravděpodobně máte k běžnému účtu sjednán kontokorent, a proto můžete aktuálně nakládat s více penězi, než kolik jich na účtu skutečně máte (vaše peníze + povolený úvěrový rámec).

J

#9985, Exekuce a výplata životního minima, Exekuce a insolvence, 7.5.2020

Dobrý den, 8.4. 2020 mi byla na účet uvalena exekuce (13 502 Kč). Poslal jsem si na účet přes 30 tisíc, zaplatil jsem složenky, atd. Teď mám účetní zůstatek 13 200 Kč, ale účet mám 495 Kč minus. Když jsem byl v bance žádat o vyplacení životního minima, bylo mi to zamítnuto.

Dobrý den,

dvojnásobek životního minima při blokaci účtu z důvodu exekuce lze vyplatit jen pokud máte na účtu dostatek peněz. S mírně záporným zůstatkem není z čeho peníze vyplatit.

Články o

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka, Autor: Petr Jermář

…a cizí měny, opakem je valuta (hotovostní forma cizí měny) Disponibilní zůstatek:peníze na účtu, se kterými lze volně disponovat, základem je účetní zůstatek na účtu ponížený o nezaúčtované platby kartou či navýšený o povolený kontokorent Elektronická platební karta:platební karta v…