Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?
13.5.2020, Běžný účet

K běžnému účtu pojištění výdajů zdarma! S takovou nabídkou nedávno přišla Equa bank. Není přitom zdaleka jediným poskytovatelem, který podobnou službu nabízí. Otázkou je, jestli se pojištění pravidelných výdajů opravdu vyplatí. Ve většině případů si totiž poradíte i bez něj.

Nabídku na pojištění pravidelných výdajů najdete prakticky u všech bank. Patří totiž mezi doplňkové služby, pomocí kterých poskytovatelé lákají nové klienty.

Jenže zatímco například přehledné mobilní bankovnictví nebo Apple Pay a Google Pay má klient zdarma, za pojištění výdajů si připlatí.

Zřejmě i proto se Equa bank rozhodla využít současnou nejistou situaci, výrazně ovlivněnou pandemií koronaviru COVID-19 a vládními opatřeními, a nabídnout tuto službu zdarma.

Pojištění výdajů zdarma nabízí Equa bank všem novým klientům, kteří si založí běžný účet do 30. července 2020. Bezplatné pojištění ale platí jen do konce roku. Poté ho lidé musí buď zrušit, nebo za něj zaplatí 129 nebo 199 korun – podle toho, jakou variantu pojistky si zvolí. 

Pojištění dostanou za výhodnějších podmínek také stávající klienti. Od letošního června do 31. března 2021 za něj zaplatí 99 korun.

Co pojištění pravidelných výdajů obsahuje?

Abyste mohli posoudit, jestli se vám pojištění výdajů vyplatí, musíte si nejdřív uvědomit, co obsahuje. Obvykle je to pojistka pro případ:

 • pracovní neschopnosti
 • invalidity III. stupně
 • smrti
 • a ztráty zaměstnání

Jednotlivé banky tato rizika různě kombinují do balíčků, ze kterých si vyberete ten, který je pro vás nejvýhodnější.

Ovšem pozor. Abyste získali pojistné plnění, musíte splnit několik podmínek. Každá banka je má přitom nastavené trochu jinak. Obvykle však platí, že:

 • Peníze za pracovní neschopnost dostanete jen v případě, že jste na neschopence víc než 30 dní. Některé banky ale požadují i dvojnásobek.
 • Ztrátu zaměstnání vám banka proplatí, jen když jste měli smlouvu na dobu neurčitou a o práci jste přišli nejdřív rok po nástupu do zaměstnání.

Pozor! Většinu výdajů pojištění nepokryje

Důležitá je také výše pojistného plnění. Konkrétní podmínky se opět u jednotlivých poskytovatelů výrazně liší.

Zatímco někde dostanete v případě invalidity jen přes 20 000 korun, jinde máte nárok i na trojnásobek. Stejně tak v případě pracovní neschopnosti získáte od jedné banky 4 000 Kč za měsíc a od jiné i 10 000 korun.

Obvykle se tedy musíte spokojit s:

 • jednorázovou pomocí několik desítek tisíc pro případ invalidity či smrti
 • a s pár tisíci korun pro případ pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání (zpravidla na ně máte nárok 6–12 měsíců).

Nepočítejte tedy s tím, že bance předložíte seznam pravidelných výdajů, které zaplatí. Máte nárok pouze na předem danou paušální částku. Obvykle ale nepokryje ani výdaje na nájem.

A kolik za pojištění pravidelných výdajů zaplatíte? Opět záleží na konkrétní bance a zvoleném balíčku. Běžně se ale měsíční částka pohybuje od 99 korun výš.

Platí přitom, že čím levněji vás pojištění vyjde, tím míň peněz pak také dostanete.

Raději si vytvořte vlastní rezervu

Problém pojištění výdajů je tedy jasný – za nejméně 100 korun měsíčně získáte krytí, které vám s pravidelnými výdaji pomůže jen minimálně.

V praxi je lepší připravit se na delší pracovní neschopnost nebo ztrátu zaměstnání dostatečnou rezervou. Měla by být minimálně ve výši trojnásobku běžných měsíčních nákladů (ideální je alespoň šestinásobek) a musíte do ní započítat například výdaje na:

 • nájem
 • energie
 • jídlo a pití
 • hypotéku
 • a další náklady, které každý měsíc řešíte

Je jasné, že částka 4 000 korun, kterou obvykle dostanete z pojištění výdajů, takové náklady nepokryje. A nedokáže tedy zabránit hrozícím finančním problémům.

Pokud si ale vytvoříte dostatečnou rezervu, krizové období přečkáte bez větších následků.

Chcete lepší pojištění? Zkuste životní

Ani dostatečná rezerva však sama o sobě nestačí. Hlavně ve vážnějších případech jako je trvalá invalidita nebo smrt jednoho z partnerů.

V podobných situacích vám nejlépe pomůže rizikové životní pojištění.

Zaplatíte za něj sice o něco víc než za pojištění výdajů, zato ale získáte dost velké krytí pro nejrůznější situace. Například pro případ trvalých následků nebo pro lehčí stupně invalidity. Na tyto možnosti přitom pojistka od banky vůbec nemyslí.

I životní pojištění vám navíc pomůže při dlouhodobé neschopnosti nebo ztrátě zaměstnání.

Stačí přitom pojistku správně nastavit a pokryje například i:

 • doplacení hypotéky
 • nákup speciálních zdravotních pomůcek
 • nutné stavební úpravy v případě invalidity
 • a veškeré běžné výdaje

Při výběru účtu pojištění neřešte

Přestože může nabídka banky na pojištění pravidelných výdajů vypadat lákavě, raději na ni zapomeňte. Mnohem lepší je, když se na různá nebezpečí připravíte sami kombinací dostatečných úspor a životního pojištění.

Myslete na to už při výběru běžného účtu. Nenechte se tedy zlákat zdánlivě výhodným pojištěním a raději sledujte jiné parametry. Například:

 • poplatky za vedení účtu i za jednotlivé transakce
 • poplatky za výběr z bankomatu
 • počet bankomatů vaší banky a jejich vzdálenost od vašeho bytu či zaměstnání
 • nebo přehlednost internetového a mobilního bankovnictví

Podle vybraných parametrů si pak nezapomeňte jednotlivé produkty srovnat. Pomůže vám s tím naše porovnání běžných účtů. Jen tak si vyberete účet, který se vám opravdu vyplatí.

ANKETA k článku "Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?"

Uvažuji o pojištění pravidelných výdajů?
Počet odpovědí: 101

KOMENTÁŘE k článku Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

13.5.2020 09:32:02

Blábol, Komentoval(a): Chachy

Co to je prosím za blábol? Jdu sjednám učet zadarmo bez poplatku - na půl roku tam mám navíc službu, kterou může ale nemusím využít - nic za ni neplatím. (kdo vám dá ndes něco zadarmo? že ?) po půl roce službu zruším a nechám účet nebo zruším i účet. Autor je evidentně odborník - radí neberte něco co Vám může pomoci !!! (Jeden z nás dvou je idiot, nevím jestli já , který z toho bude maximálně profitovat nebo autor ? ) Když pojištění během půlroku nevyužiji tak ho prostě zruším a nic se nestalo, ale autor to nedoporučuje? :-D výsměch kdo dnes může psát články

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

29.4.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Poplatky spojené s běžným účtem netěší asi nikoho (kromě bank). Zvlášť v současné situaci, kdy příjmy řady lidí klesly. Některým z nich kvůli tomu hrozí, že nesplní podmínky pro bezplatné vedení konta. Banky jsou proto připravené tyto poplatky klientům odpustit. Není to ale automatické.

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

28.2.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Až 2 000 korun navíc. Takový bonus můžou získat noví klienti Moneta Money Bank, kteří si zřídí běžný účet Tom. Jenže aby tyto peníze dostali, musí utratit desítky tisíc korun. Podobné podmínky pro získání bonusu přitom nejsou nijak neobvyklé.

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

31.1.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit si společný účet nebo mít jen každý svůj? Na takovou otázku dřív nebo později narazí většina párů, které řeší společné výdaje. Než si na ni odpovíte, musíte zvážit několik faktorů. Podívejte se, jaké to jsou a podle čeho vybrat nejvhodnější společný účet pro manžele či partnery.

Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech

Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech

3.1.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Odeslat peníze z běžného účtu tak, aby už za pár vteřin byly na účtu příjemce. Tuto službu nabízí stále víc bank. Na konci minulého roku jich bylo už 8. A jejich počet se má v nejbližších týdnech ještě rozšířit.Banky v ČR