Banky.cz Články Pojištění Životní pojištění má jen polovina Čechů. Podívejte se, proč si ho sjednat a jak ho nastavit

Životní pojištění má jen polovina Čechů. Podívejte se, proč si ho sjednat a jak ho nastavit

Životní pojištění má jen polovina Čechů. Podívejte se, proč si ho sjednat a jak ho nastavit
7.10.2019 Pojištění

Daleko za zahraničím. Taková je situace v České republice z pohledu životního pojištění. Zatímco například v Německu ho má skoro každý, v Česku je to jen necelá polovina lidí. Správně nastavená pojistka přitom dokáže usnadnit i nejtěžší situace. Podívejte se, kdy životní pojištění sjednat a jak ho nastavit.

REKLAMA

Právě životní pojistka je ve spoustě situací neocenitelná. Dokáže nejen zajistit vaše blízké, pokud zemřete, ale pomůže vám i při vážném onemocnění nebo úrazu. Podle nedávného průzkumu Instant Research pro ČSOB Pojišťovnu ji přesto nemá skoro polovina obyvatel České republiky.

Důvodů je několik.

Někteří lidé nevědí, co všechno vlastně můžou do životního pojištění zahrnout, jiní mají špatnou zkušenost s pojišťovacími agenty a další zase doplatili na špatně nastavenou pojistku.

Nejčastější chyba: životní pojištění dětí

U životního pojištění v Česku se setkáte s jedním velkým paradoxem. Lidé často pojišťují své děti místo toho, aby pojistili sebe. Přitom by to mělo být naopak.

Smrt jednoho z rodičů často existenčně ohrozí celou rodinu. Přijde totiž o zásadní příjem a musí se naučit vycházet s výrazně menším množstvím peněz. A životní pojistka jí pomůže, aby se s takovou situací finančně vypořádala.

Myslete na zajištění domácnosti

U dětí si zpravidla vystačíte jen s úrazovým pojištěním. A stejně tak životní pojistku nepotřebujete ani v případě, že žijete sami a není na vás nikdo závislý.

Pokud je vás ale v domácnosti víc, určitě na životní pojištění nezapomínejte. Zvlášť pokud máte děti nebo platíte hypotéku. Pamatujte, že v případě úrazu, nemoci nebo dokonce smrti přijde domácnost o část příjmů, zatímco výdaje zůstanou.

Právě životní pojištění vám pomůže s jejich pokrytím. Stačí ho jen správně nastavit.

Jak nastavit životní pojištění? Podle rizik

Spousta lidí přitom v nastavení životní pojistky chybuje. Pojišťovna jim pak sice pomůže v případě, že si zlomí nohu, ale pokud zůstanou dlouhodobě nemocní, peníze jim často chybí.

Jak tedy životní pojištění nastavit?

Nejprve si dobře promyslete, proti čemu chcete pojistit. Peníze za drobné úrazy mohou být sice příjemným bonusem, rozhodně to ale není hlavní účel životního pojištění. Určitě na to nezapomínejte.

Životní pojištění od expertů

Pokud tedy chcete získat nejlepší životní pojištění, rozhodně v něm nesmí chybět odškodné pro případ:

  • smrti
  • invalidity následkem úrazu i nemoci
  • trvalých následků úrazu i nemoci
  • hospitalizace v nemocnici
  • závažného onemocnění

Myslete na onemocnění a jeho následky

Často se stává, že lidé při plánování životní pojistky podceňují nemoci. A u pojištění smrti, trvalých následků či invalidity myslí jen na následky úrazů. Jenže ve skutečnosti jsou mnohem častější právě následky různých onemocnění.

Ať už dostanete například mrtvici nebo chytíte encefalitidu od nakaženého klíštěte, můžete se snadno ocitnout na vozíku.

Podobných (a také mnohem nebezpečnějších) nemocí je přitom spousta. A jejich následky mohou být mnohem horší. Rozhodně proto tohle riziko nepodceňujte.

Spočítejte si výdaje

Jakmile máte jasno v tom, proti čemu chcete pojistit, zvolte vhodné pojistné plnění. Pamatujte, že musí být dostatečně vysoké, aby pokrylo výpadek příjmů.

Obecně platí, že byste si měli spočítat všechny výdaje domácnosti a nastavit pojistnou částku tak, aby je na určitý čas pokryla. Zároveň nezapomeňte životní pojistku upravit vždy, když se vaše situace změní. Například se vám narodí dítě nebo si vezmete hypotéku.

V takových případech vaše výdaje výrazně vzrostou. A bylo by dost složité vše „utáhnout” jen z jednoho platu. Proto by pojistná částka měla být dost vysoká, aby si váš partner či partnerka dokázal s těmito výdaji bez potíží poradit i bez vašeho příjmu.

Jiná částka na smrt, jiná na invaliditu

Nezapomeňte také nastavit jinou pojistnou částku pro případ smrti a jinou pro případ invalidity.

Životní pojištění od expertů

Musíte totiž počítat s tím, že u trvalých následků či invalidity přibudou k vašim současným nákladům ještě výdaje za léčbu nebo za různé pomůcky. A to nejlepší životní pojištění by na to mělo pamatovat.

Proto je dobré pojistné plnění pro případ invalidity či trvalých následků oproti smrti navýšit.

Jak přesně tedy postupovat?

Pro případ smrti nastavte takové pojistné plnění, které odpovídá nejméně 2-3 čistým ročním příjmům. Taková částka vaší rodině pomůže alespoň v prvních letech. A pokud ji chcete zajistit na delší dobu, klidně pojistné plnění ještě navyšte.

U pojištění invalidity pak raději počítejte s 1,5 násobkem této částky. Pomůže vám to nejen se zaplacením výdajů za léčení, ale například i s vybudováním nájezdové rampy pro vozík a případnými dalšími nezbytnými úpravami vašeho domu či bytu.

Získáte tak jistotu, že si vy i vaši blízcí s novou situací poradíte v době, kdy to bude nejtěžší. A získáte čas, abyste se jí přizpůsobili.

Pozor na hypotéku

Pokud splácíte hypotéku, je situace ještě o něco složitější. Máte totiž před sebou dlouhodobé vysoké splátky. V takovém případě nemusí být ani několikaletá rezerva dostatečná.

Vyplatí se proto nastavit pojistné plnění tak, aby pokrylo nejen veškeré ostatní výdaje na několik let dopředu, ale zajistilo také doplacení hypotéky.

A pokud si s výběrem životního pojištění nebo s jeho správným nastavením nevíte rady, obraťte se na nás. Společně nastavíme pojistku tak, aby pokryla veškerá rizika a zároveň vás nestála víc, než je nutné. A připravíme tak nejlepší životní pojištění přesně pro vás!

REKLAMA

ANKETA k článku Životní pojištění má jen polovina Čechů. Podívejte se, proč si ho sjednat a jak ho nastavit

Máte sjednané životní pojištění?

Počet odpovědí: 107

KOMENTÁŘE k článku Životní pojištění má jen polovina Čechů. Podívejte se, proč si ho sjednat a jak ho nastavit

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojištění schopnosti splácet: Víte, proč je tak důležité a kdy se vám vyplatí?

Pojištění schopnosti splácet: Víte, proč je tak důležité a kdy se vám vyplatí?

25.7.2024 Pojištění

Ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc nebo vážný úraz. A s tím spojený několikaměsíční výpadek příjmů. Tak vypadá noční můra většiny žadatelů o hypotéku nebo jinou vysokou půjčku. Proto spousta z nich přidává k úvěru také pojištění schopnosti splácet. Klienty totiž dokáže v podobných situacích ochránit. Není to ale zadarmo…

Co ovlivňuje cenu pojištění nemovitosti

Co ovlivňuje cenu pojištění nemovitosti

17.7.2024 Pojištění

Náklady na pojištění nemovitosti se různí, v závislosti na mnoha faktorech. Možná si říkáte, že levnější pojistku bude mít menší dům nebo menší byt, než jejich větší varianty. Jenže to vůbec nemusí být pravda. Cena se odvíjí od mnoha faktorů, a výsledkem tak může být levnější pojistka pro větší nemovitost. Co všechno se propíše do výsledné ceny pojistky a jak na optimalizaci pojištění, se dozvíte právě zde.

Co ovlivňuje cenu životního pojištění: Kompletní průvodce

Co ovlivňuje cenu životního pojištění: Kompletní průvodce

10.7.2024 Pojištění

Chcete ušetřit na životním pojištění? Zjistěte, jak váš věk, zdraví, profese a dokonce i koníčky ovlivňují cenu pojistky. Naučíme vás, jak vybrat nejlepší životní pojištění pro vaše potřeby a zároveň ušetřit peníze. Kompletní průvodce vám odhalí triky a tipy, jak vybrat správné krytí rizik, jak optimalizovat náklady na životní pojištění a jak využít všechny dostupné slevy.

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit?

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit?

2.7.2024 Pojištění

Získat co nejlepší krytí za co nejmíň peněz. Takovou představu má snad každý člověk, který hledá novou pojistku. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Cenu pojištění totiž ovlivňuje například váš věk nebo zabezpečení majetku. Podívejte se, co všechno hraje roli a jak cenu pojištění snížit.

Pojištění pozemku: Proč a jak ho sjednat

Pojištění pozemku: Proč a jak ho sjednat

28.6.2024 Pojištění

Pojištění nemovitosti zahrnuje také pojištění pozemku, který čelí různým hrozbám. Rizika jako kontaminace půdy chemickými látkami, zaplavení bahnem po silných deštích nebo sesuvy půdy mohou způsobit škody, které je možné pokrýt pojištěním. Pozemek nelze pojistit samostatně, ale je zahrnut v rozsáhlém pojištění nemovitosti.

Z naší bankovní poradny

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena