Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.
Stále ještě se občas setkávám s mýtem, že podnikatel musí mít ze zákona zřízený podnikatelský účet. Tak to ale není. Ve skutečnosti stačí i běžný účet. Jen se musíte smířit s tím, že budou vaše soukromé a podnikatelské finance promíchané. A že do nich uvidí finanční úřad.
K založení speciálních účtů pro OSVČ se vás nejvíc snaží přesvědčit samotné banky. A to nejen nabídkou svých produktů, ale také obchodními podmínkami. U některých osobních účtů totiž najdete zákaz používat je k podnikání. Pokud poskytovatel zjistí, že ho porušujete, může vám účet zrušit a místo něj vytvořit účet pro podnikatele.
Pro banky je samozřejmě výhodné přimět vás ke zřízení podnikatelského účtu. Zavážou si vás tím u dalšího produktu. U produktu, který sice lépe odpovídá vašim potřebám, ale často je podle toho také zpoplatněný.
Rozhodně to však neznamená, že se takovýto účet nemůže vyplatit i vám. Naopak, často vám dokáže usnadnit podnikání. Jen je důležité dobře vybírat a vyhnout se zbytečným poplatkům.
Proto vám prozradíme 5 důvodů z praxe, proč si ho zřídit.
Zřízením speciálního účtu pro OSVČ oddělíte firemní finance od soukromých peněz. Máte tak přesný přehled o příjmech a výdajích souvisejících s podnikáním.
Díky tomu například lépe naplánujete další rozvoj firmy. A také si snadno spočítáte, zda se při přípravě daňového přiznání vyplatí pracovat se skutečnými náklady nebo radši použít paušální odpočty.
Jasné rozdělení osobních a podnikatelských financí je důležité zejména pro podnikatele, kteří každý měsíc řeší řadu drobných transakcí. Pokud byste je měli na svém soukromém účtu, jen složitě byste rozlišovali, co souvisí s podnikáním a co ne.
Pokud každý měsíc vystavíte jen pár faktur, stačí vám často pouze jeden účet a v penězích se vyznáte. Jenže i v takovém případě pro vás má zřízení účtu pro podnikatele nejméně jednu velkou výhodu. Zejména pokud u daňových odpočtů uplatňujete skutečné výdaje.
Když si zřídíte účet pro OSVČ, neukazujete finančnímu úřadu své soukromé účty.
Dáte mu totiž přístup jen k podnikatelskému kontu a ten soukromý ho nezajímá. Pokud ale veškeré „firemní” i soukromé transakce proudí přes váš osobní účet, finanční úřad je může sledovat. Bez ohledu na to, čeho se týkají.
Každému podnikateli se může stát, že jeho nápad nevyjde, kvůli problémům s dodavatelem nestihne výrobu nebo jeho největší klienti přestanou platit. V takovém případě se můžete dostat do problémů, které skončí i exekucí.
V případě, že máte speciální podnikatelský účet, půjdou exekuční srážky právě z něj. Vaše soukromé peníze zůstanou nedotčené.
Pokud naopak máte všechny peníze na jednom účtu, budou vám z něj odcházet srážky a na nějaký čas ho můžete mít i zablokovaný. Ztratíte tak přístup i ke svým soukromým financím.
Soukromé účty vám často neumožní exportovat data, která potřebujete poslat účetnímu nebo daňovému poradci. A to může vám i jemu dost zkomplikovat práci.
U podnikatelského účtu tento problém odpadá. Banky u něj s exportem dat automaticky počítají.
Kdykoliv tak získáte potřebné údaje a dodáte je účetnímu ve formátu, který snadno nahraje do účetního systému. Ušetříte mu tak práci a sobě spoustu času.
Podnikatelské účty nabízejí také řadu dalších výhod, které se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Najdete mezi nimi:
Které z nich se vám vyplatí, záleží například na oboru, ve kterém se pohybujete. Proto si vždy nejdřív ujasněte, co z nabízených bonusů opravdu využijete.
Jak vybrat účet pro OSVČ
Kromě zmíněných výhod se musíte zaměřit ještě na několik dalších věcí. Patří mezi ně zejména:
Obecně platí, že řada poskytovatelů v současnosti nabízí účty pro podnikatele bezplatně. A to včetně různých výhod. Právě u nich se vyplatí s výběrem začít. Minimálně si díky tomu ujasníte, co opravdu potřebujete a co je jen hezký bonus.
Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.
Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.
Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.
Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.
Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.
KOMENTÁŘE k článku Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody
Může mít s.r.o. dva firemní účty? , Komentoval(a): Jan Zach
RE: Účet pro s.r.o., Komentoval(a): Petr Jermář
Otázka, Komentoval(a): Tomas
Chci se zeptat, jestli může exekutor sáhnout na podnikatelský účet. Děkuji
Re: Podnikatelský účet, Komentoval(a): Petr Jermář
Společný účet a podnikání, Komentoval(a): Andrea K
Re: Společný účet, podnikání, insolvence a exekuce, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, mít společný účet s přítelem který podniká, má dluhy a je v insolvenci není dobrý nápad. Insolvence řeší pouze dluhy vzniklé před vstupem do insolvence. Pokud by přítel udělal další dluhy, bylo by je možné vymáhat exekučně. Exekutor by mohl zablokovat i cizí účet (váš), na kterém se nacházejí peníze dlužníka. Svých peněz byste se pak musela domáhat podáním vylučovací žaloby a složitě by se dokazovalo, co komu patří. V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně (exekutor by mohl vymáhat manželovy dluhy po Vás). Proto důrazně nedoporučuji svatbu v insolvenci (přítel by byl chráněn insolvencí, Vy nikoliv).
Společný účet a podnikání reakce na odpověď, Komentoval(a): Andrea K
ještě malý dotaz, co tak předejít blokaci účtu exekutorem (kdyby tedy náhodou příteli vznikly dluhy) že by se nechala sepsat předmanželska smlouva, že si dluhy a veškeré finanční závazky bude hradit sám? Děkuji za odpověď, hezký den
RE: Společný účet a podnikání, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, ano, zúžení SJM by Vás zprostilo odpovědnosti za přítelovy dluhy. Stále by ale exekutor mohl blokovat Váš účet (neb by se na něm nalézaly přítelovy peníze).
Dvě různá podnikání a jeden účet?, Komentoval(a): Karin Wolfova
RE: Dvě různá podnikání a jeden účet, Komentoval(a): Petr Jermář
Podnikatelský účet IT externista, Komentoval(a): O. Bílek
začal jsem pracovat jako OSVČ pro firmu jako externista a jednou měsíčně si fakturuji celou výplatu, která mi chodí na založený podnikatelský účet u FioBanky (je vedený zdarma). Nyní jsem však přišel na to, že vzhledem k tomu, že budu aplikovat automatické náklady (vzhledem k tomu, že žádné reálné náklady nemám) a tím pádem nyní používám podnikatelský účet jako účet běžný. Řeším tedy otázku, zda si jej ponechat, či byste jej doporučili zrušit? Doteď jsem z něj například platil i nájem či sociální a zdravotní pojištění, což údajně není zcela správně a měl bych tyto prostředky nejprve přeposílat na svůj soukromý účet a z něj je pak následně přeposílat dále. Děkuji za odpověď. Zdraví Bílek
Re: Podnikatelský účet, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, rozhodnutí je čistě na Vás (co Vám přijde pohodlnější). V případě paušálu a jedné faktury měsíčně se mi zdá pohodlnější nemít separátní podnikatelský účet a vše řešit pouze přes svůj osobní běžný účet.
Podnikatelsky ucet používán jako účet osobní., Komentoval(a): Tereza
Dotaz, Komentoval(a): Petr Sojka
Re: Běžný účet, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, běžný účet mít nemusíte, ale v dnešní době by se Vám bez účtu podnikalo velmi nesnadno (prakticky téměř nemožné). Běžný účet byste měl mít vždy veden na své jméno (nehledě na podnikání).
Problem otevřít firemní účet v bance, Komentoval(a): Ayan Scratuglia
Jsem jednatel nové firmy v Praze, s.r.o., a každá banka dělá problém když bych chtěl otevřít firemní běžní účet. Vypadá že jen Češi můžu a ne cizinci z EU (I když mají trvalý pobyt jak já, Ital). Jak je to možný? Když mi zákon povolí mít s.r.o. Jak jednatel a majtel je z EU, jak může banka říct že nechce otevřít účet pro nová společnost. Není to vůbec normálně. Co máme dělat? Dekuji
Dotaz bankovní účet, Komentoval(a): Nikola Badur
RE: Podnikatelský účet na cizí jméno, Komentoval(a): Petr Jermář