Banky.cz Články Běžný účet Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet

Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.

Stále ještě se občas setkávám s mýtem, že podnikatel musí mít ze zákona zřízený podnikatelský účet. Tak to ale není. Ve skutečnosti stačí i běžný účet. Jen se musíte smířit s tím, že budou vaše soukromé a podnikatelské finance promíchané. A že do nich uvidí finanční úřad.

Podnikatelský účet může být i nutností

K založení speciálních účtů pro OSVČ se vás nejvíc snaží přesvědčit samotné banky. A to nejen nabídkou svých produktů, ale také obchodními podmínkami. U některých osobních účtů totiž najdete zákaz používat je k podnikání. Pokud poskytovatel zjistí, že ho porušujete, může vám účet zrušit a místo něj vytvořit účet pro podnikatele.

Pro banky je samozřejmě výhodné přimět vás ke zřízení podnikatelského účtu. Zavážou si vás tím u dalšího produktu. U produktu, který sice lépe odpovídá vašim potřebám, ale často je podle toho také zpoplatněný.

Výhody účtu pro podnikatele

Rozhodně to však neznamená, že se takovýto účet nemůže vyplatit i vám. Naopak, často vám dokáže usnadnit podnikání. Jen je důležité dobře vybírat a vyhnout se zbytečným poplatkům.

Proto vám prozradíme 5 důvodů z praxe, proč si ho zřídit.

1. Máte lepší přehled o svých financích

Zřízením speciálního účtu pro OSVČ oddělíte firemní finance od soukromých peněz. Máte tak přesný přehled o příjmech a výdajích souvisejících s podnikáním.

Díky tomu například lépe naplánujete další rozvoj firmy. A také si snadno spočítáte, zda se při přípravě daňového přiznání vyplatí pracovat se skutečnými náklady nebo radši použít paušální odpočty.

Jasné rozdělení osobních a podnikatelských financí je důležité zejména pro podnikatele, kteří každý měsíc řeší řadu drobných transakcí. Pokud byste je měli na svém soukromém účtu, jen složitě byste rozlišovali, co souvisí s podnikáním a co ne.

2. Finančnímu úřadu dáte jen nutné informace

Pokud každý měsíc vystavíte jen pár faktur, stačí vám často pouze jeden účet a v penězích se vyznáte. Jenže i v takovém případě pro vás má zřízení účtu pro podnikatele nejméně jednu velkou výhodu. Zejména pokud u daňových odpočtů uplatňujete skutečné výdaje.

Když si zřídíte účet pro OSVČ, neukazujete finančnímu úřadu své soukromé účty.

Dáte mu totiž přístup jen k podnikatelskému kontu a ten soukromý ho nezajímá. Pokud ale veškeré „firemní” i soukromé transakce proudí přes váš osobní účet, finanční úřad je může sledovat. Bez ohledu na to, čeho se týkají.

3. Exekuce nedopadne na vaše soukromé peníze

Každému podnikateli se může stát, že jeho nápad nevyjde, kvůli problémům s dodavatelem nestihne výrobu nebo jeho největší klienti přestanou platit. V takovém případě se můžete dostat do problémů, které skončí i exekucí.

V případě, že máte speciální podnikatelský účet, půjdou exekuční srážky právě z něj. Vaše soukromé peníze zůstanou nedotčené.

Pokud naopak máte všechny peníze na jednom účtu, budou vám z něj odcházet srážky a na nějaký čas ho můžete mít i zablokovaný. Ztratíte tak přístup i ke svým soukromým financím.

4. Jednoduchý export dat

Soukromé účty vám často neumožní exportovat data, která potřebujete poslat účetnímu nebo daňovému poradci. A to může vám i jemu dost zkomplikovat práci.

U podnikatelského účtu tento problém odpadá. Banky u něj s exportem dat automaticky počítají.

Kdykoliv tak získáte potřebné údaje a dodáte je účetnímu ve formátu, který snadno nahraje do účetního systému. Ušetříte mu tak práci a sobě spoustu času.

5. Levnější platby do zahraničí a další výhody

Podnikatelské účty nabízejí také řadu dalších výhod, které se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Najdete mezi nimi:

  • vyšší limit bezplatných transakcí
  • možnost kontokorentu nebo podnikatelské půjčky
  • levnější transakce ze zahraničí

Které z nich se vám vyplatí, záleží například na oboru, ve kterém se pohybujete. Proto si vždy nejdřív ujasněte, co z nabízených bonusů opravdu využijete.

Jak vybrat účet pro OSVČ

Kromě zmíněných výhod se musíte zaměřit ještě na několik dalších věcí. Patří mezi ně zejména:

  • poplatky spojené se zřízením a vedením účtu i s jednotlivými službami
  • možnosti vkladu peněz na pobočkách nebo pomocí vkladomatů
  • nebo snadnost ovládání internetového a mobilního bankovnictví

Obecně platí, že řada poskytovatelů v současnosti nabízí účty pro podnikatele bezplatně. A to včetně různých výhod. Právě u nich se vyplatí s výběrem začít. Minimálně si díky tomu ujasníte, co opravdu potřebujete a co je jen hezký bonus.

ANKETA k článku Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody"

Máte podnikatelský účet?
Počet odpovědí: 180

KOMENTÁŘE k článku Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

11.8.2020 19:25:02

Může mít s.r.o. dva firemní účty? , Komentoval(a): Jan Zach

Může mít společnost s.r.o. dva firemní účty? Např. jeden na náklady - nájmy, zboží atp. a druhý na tržby ( přes terminál na kreditní karty ). Děkuji za odpověď
13.8.2020 10:38:19

RE: Účet pro s.r.o., Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, každá firma může mít libovolné množství účtů, nicméně vaše dělení (jeden účet na příjmy, druhý na výdaje) by bylo poměrně nepraktické a nic by Vám nepřineslo (přehled příjmů a výdajů a výstup informací pro rozhodování řeší controlling/reporting, nikoliv více bankovních účtů).
15.11.2020 15:22:20

Otázka, Komentoval(a): Tomas

Chci se zeptat, jestli může exekutor sáhnout na podnikatelský účet. Děkuji

16.11.2020 08:58:43

Re: Podnikatelský účet, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, ano, exekutor Vám může nechat zablokovat i podnikatelský účet.
12.12.2020 00:00:15

Společný účet a podnikání, Komentoval(a): Andrea K

Dobrý den, chci se zeptat, s přítelem máme společný běžný účet, přítel začal podnikat, a z toho účtu bude posílat i sociální a zdravotní pojištění. Nevadí, že je účet na mé jméno? Když by se nedej bože něco stalo, jelikož je v insolvenci, snad už mu exekuce nehrozí, ale kdyby náhodou, mohl by exekutor tento náš společný účet zablokovat, přestože je na mé jméno? Zatím jsme druh a družka, ta samá otázka, zda může exe na ten účet sáhnout v manželství, proto že mu tam chodí jeho peníze? Děkuji
12.12.2020 12:24:39

Re: Společný účet, podnikání, insolvence a exekuce, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, mít společný účet s přítelem který podniká, má dluhy a je v insolvenci není dobrý nápad. Insolvence řeší pouze dluhy vzniklé před vstupem do insolvence. Pokud by přítel udělal další dluhy, bylo by je možné vymáhat exekučně. Exekutor by mohl zablokovat i cizí účet (váš), na kterém se nacházejí peníze dlužníka. Svých peněz byste se pak musela domáhat podáním vylučovací žaloby a složitě by se dokazovalo, co komu patří. V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně (exekutor by mohl vymáhat manželovy dluhy po Vás). Proto důrazně nedoporučuji svatbu v insolvenci (přítel by byl chráněn insolvencí, Vy nikoliv).

14.12.2020 08:10:36

Společný účet a podnikání reakce na odpověď, Komentoval(a): Andrea K

Dobrý den, děkuji za odpověď,
ještě malý dotaz, co tak předejít blokaci účtu exekutorem (kdyby tedy náhodou příteli vznikly dluhy) že by se nechala sepsat předmanželska smlouva, že si dluhy a veškeré finanční závazky bude hradit sám? Děkuji za odpověď, hezký den
16.12.2020 13:16:27

RE: Společný účet a podnikání, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, ano, zúžení SJM by Vás zprostilo odpovědnosti za přítelovy dluhy. Stále by ale exekutor mohl blokovat Váš účet (neb by se na něm nalézaly přítelovy peníze).

4.5.2021 09:02:57

Dvě různá podnikání a jeden účet?, Komentoval(a): Karin Wolfova

Dobrý den, chystám se začít podnikat a řeším otázku, jestli je nutné mít podnikatelské účty dva, pokud budu mít příjem ze dvou typů podnikání, které spolu nesouvisí (sitovy marketing a prodej mých obrazů). Případně jestli je problém mít celkově jen jeden takovýto účet pro podnikání a pro účetní je to nepodstatné. Mockrát děkuji za Vaši odpověď. Krásný den, Karin Wolfová
4.5.2021 12:06:15

RE: Dvě různá podnikání a jeden účet, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, podnikatelský účet nemusíte mít ani jeden. Je to pouze na Vás, co Vám přijde výhodnější (0 až 2 podnikatelské účty, viz výhody a nevýhody zmíněné v článku).
20.7.2021 12:24:13

Podnikatelský účet IT externista, Komentoval(a): O. Bílek

Dobrý den,

začal jsem pracovat jako OSVČ pro firmu jako externista a jednou měsíčně si fakturuji celou výplatu, která mi chodí na založený podnikatelský účet u FioBanky (je vedený zdarma). Nyní jsem však přišel na to, že vzhledem k tomu, že budu aplikovat automatické náklady (vzhledem k tomu, že žádné reálné náklady nemám) a tím pádem nyní používám podnikatelský účet jako účet běžný. Řeším tedy otázku, zda si jej ponechat, či byste jej doporučili zrušit? Doteď jsem z něj například platil i nájem či sociální a zdravotní pojištění, což údajně není zcela správně a měl bych tyto prostředky nejprve přeposílat na svůj soukromý účet a z něj je pak následně přeposílat dále. Děkuji za odpověď. Zdraví Bílek
24.7.2021 18:00:35

Re: Podnikatelský účet, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, rozhodnutí je čistě na Vás (co Vám přijde pohodlnější). V případě paušálu a jedné faktury měsíčně se mi zdá pohodlnější nemít separátní podnikatelský účet a vše řešit pouze přes svůj osobní běžný účet.

26.7.2021 18:36:18

Podnikatelsky ucet používán jako účet osobní., Komentoval(a): Tereza

Dobrý den, také mám prosím dotaz. Mám založený podnikatelsky a běžný účet u jedné banky. Využívám ale pouze účet podnikatelský, platím z něj soukromé vyfaje, přichází mi na něj soukromé platby a nyní co mám podnikání pouze jako vedlejší činnost mi na podnikatelský účet chodí i výplata od zaměstnavatele. Výdaje v daňovém přiznání řeším pausalem. Podnikatelský účet tedy používám de facto jako osobní. Myslíte že to může být problém? Děkuji.
1.11.2021 06:30:00

Dotaz, Komentoval(a): Petr Sojka

Dobrý den mám malý dotaz sem OSVČ musím mít bankovní účet na své jméno dekuji
3.11.2021 15:11:11

Re: Běžný účet, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, běžný účet mít nemusíte, ale v dnešní době by se Vám bez účtu podnikalo velmi nesnadno (prakticky téměř nemožné). Běžný účet byste měl mít vždy veden na své jméno (nehledě na podnikání).

4.11.2021 21:37:32

Problem otevřít firemní účet v bance, Komentoval(a): Ayan Scratuglia

Dobrý večer.
Jsem jednatel nové firmy v Praze, s.r.o., a každá banka dělá problém když bych chtěl otevřít firemní běžní účet. Vypadá že jen Češi můžu a ne cizinci z EU (I když mají trvalý pobyt jak já, Ital). Jak je to možný? Když mi zákon povolí mít s.r.o. Jak jednatel a majtel je z EU, jak může banka říct že nechce otevřít účet pro nová společnost. Není to vůbec normálně. Co máme dělat? Dekuji

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat