Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.
Stále ještě se občas setkávám s mýtem, že podnikatel musí mít ze zákona zřízený podnikatelský účet. Tak to ale není. Ve skutečnosti stačí i běžný účet. Jen se musíte smířit s tím, že budou vaše soukromé a podnikatelské finance promíchané. A že do nich uvidí finanční úřad.
K založení speciálních účtů pro OSVČ se vás nejvíc snaží přesvědčit samotné banky. A to nejen nabídkou svých produktů, ale také obchodními podmínkami. U některých osobních účtů totiž najdete zákaz používat je k podnikání. Pokud poskytovatel zjistí, že ho porušujete, může vám účet zrušit a místo něj vytvořit účet pro podnikatele.
Pro banky je samozřejmě výhodné přimět vás ke zřízení podnikatelského účtu. Zavážou si vás tím u dalšího produktu. U produktu, který sice lépe odpovídá vašim potřebám, ale často je podle toho také zpoplatněný.
Rozhodně to však neznamená, že se takovýto účet nemůže vyplatit i vám. Naopak, často vám dokáže usnadnit podnikání. Jen je důležité dobře vybírat a vyhnout se zbytečným poplatkům.
Proto vám prozradíme 5 důvodů z praxe, proč si ho zřídit.
Zřízením speciálního účtu pro OSVČ oddělíte firemní finance od soukromých peněz. Máte tak přesný přehled o příjmech a výdajích souvisejících s podnikáním.
Díky tomu například lépe naplánujete další rozvoj firmy. A také si snadno spočítáte, zda se při přípravě daňového přiznání vyplatí pracovat se skutečnými náklady nebo radši použít paušální odpočty.
Jasné rozdělení osobních a podnikatelských financí je důležité zejména pro podnikatele, kteří každý měsíc řeší řadu drobných transakcí. Pokud byste je měli na svém soukromém účtu, jen složitě byste rozlišovali, co souvisí s podnikáním a co ne.
Pokud každý měsíc vystavíte jen pár faktur, stačí vám často pouze jeden účet a v penězích se vyznáte. Jenže i v takovém případě pro vás má zřízení účtu pro podnikatele nejméně jednu velkou výhodu. Zejména pokud u daňových odpočtů uplatňujete skutečné výdaje.
Když si zřídíte účet pro OSVČ, neukazujete finančnímu úřadu své soukromé účty.
Dáte mu totiž přístup jen k podnikatelskému kontu a ten soukromý ho nezajímá. Pokud ale veškeré „firemní” i soukromé transakce proudí přes váš osobní účet, finanční úřad je může sledovat. Bez ohledu na to, čeho se týkají.
Každému podnikateli se může stát, že jeho nápad nevyjde, kvůli problémům s dodavatelem nestihne výrobu nebo jeho největší klienti přestanou platit. V takovém případě se můžete dostat do problémů, které skončí i exekucí.
V případě, že máte speciální podnikatelský účet, půjdou exekuční srážky právě z něj. Vaše soukromé peníze zůstanou nedotčené.
Pokud naopak máte všechny peníze na jednom účtu, budou vám z něj odcházet srážky a na nějaký čas ho můžete mít i zablokovaný. Ztratíte tak přístup i ke svým soukromým financím.
Soukromé účty vám často neumožní exportovat data, která potřebujete poslat účetnímu nebo daňovému poradci. A to může vám i jemu dost zkomplikovat práci.
U podnikatelského účtu tento problém odpadá. Banky u něj s exportem dat automaticky počítají.
Kdykoliv tak získáte potřebné údaje a dodáte je účetnímu ve formátu, který snadno nahraje do účetního systému. Ušetříte mu tak práci a sobě spoustu času.
Podnikatelské účty nabízejí také řadu dalších výhod, které se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Najdete mezi nimi:
Které z nich se vám vyplatí, záleží například na oboru, ve kterém se pohybujete. Proto si vždy nejdřív ujasněte, co z nabízených bonusů opravdu využijete.
Jak vybrat účet pro OSVČ
Kromě zmíněných výhod se musíte zaměřit ještě na několik dalších věcí. Patří mezi ně zejména:
Obecně platí, že řada poskytovatelů v současnosti nabízí účty pro podnikatele bezplatně. A to včetně různých výhod. Právě u nich se vyplatí s výběrem začít. Minimálně si díky tomu ujasníte, co opravdu potřebujete a co je jen hezký bonus.
Zabránit tomu, aby vám exekutoři zabavili i
to, na co nemají nárok. Přesně to má za úkol nový chráněný účet. Návrh na jeho
vytvoření nedávno schválila poslanecká sněmovna a nyní ji bude řešit senát.
Pokud tato novela exekučních předpisů projde, nebudou se už dlužníci bát, že
přijdou o nezabavitelné minimum.
Jen 3 % lidí. Tak málo jich v České republice
nevyužívá on-line bankovnictví. Ukázal to průzkum České bankovní asociace.
Ještě před dvěma lety přitom bylo uživatelů internetového a mobilního
bankovnictví „jen” 82 %. Tedy o 15 procentních bodů méně než nyní.
Až 50 000 korun a až tři měsíce bez úroků. Air
Bank letos spustila akci, kterou chce propagovat zřízení kontokorentu. Výhodné
podmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku.
Přestože je začátek letošního školního roku
kvůli koronavirové pandemii dost specifický, jedno se nemění – banky
přichystaly řadu speciálních akcí pro studenty. Za založení účtu tak můžou
získat až 1 500 korun. A k tomu další výhody studentských účtů.
Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme.
Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a
Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních
nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na
Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.
KOMENTÁŘE k článku Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody
Může mít s.r.o. dva firemní účty? , Komentoval(a): Jan Zach
RE: Účet pro s.r.o., Komentoval(a): Petr Jermář
Petr Jermář, Banky.cz
Otázka, Komentoval(a): Tomas
Chci se zeptat, jestli může exekutor sáhnout na podnikatelský účet. Děkuji
Re: Podnikatelský účet, Komentoval(a): Petr Jermář
Petr Jermář, Banky.cz
Společný účet a podnikání, Komentoval(a): Andrea K
Re: Společný účet, podnikání, insolvence a exekuce, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, mít společný účet s přítelem který podniká, má dluhy a je v insolvenci není dobrý nápad. Insolvence řeší pouze dluhy vzniklé před vstupem do insolvence. Pokud by přítel udělal další dluhy, bylo by je možné vymáhat exekučně. Exekutor by mohl zablokovat i cizí účet (váš), na kterém se nacházejí peníze dlužníka. Svých peněz byste se pak musela domáhat podáním vylučovací žaloby a složitě by se dokazovalo, co komu patří. V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně (exekutor by mohl vymáhat manželovy dluhy po Vás). Proto důrazně nedoporučuji svatbu v insolvenci (přítel by byl chráněn insolvencí, Vy nikoliv).
Petr Jermář, Banky.cz
Společný účet a podnikání reakce na odpověď, Komentoval(a): Andrea K
RE: Společný účet a podnikání, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, ano, zúžení SJM by Vás zprostilo odpovědnosti za přítelovy dluhy. Stále by ale exekutor mohl blokovat Váš účet (neb by se na něm nalézaly přítelovy peníze).
Petr Jermář, Banky.cz