Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Od loňského prosince ČNB postupně uvolňuje měnovou politiku. Základní sazba proto už klesla ze 7 % na současná 4 %. Přesto zůstává nastavení měnové politiky stále přísné, aby napomáhalo kontrolovat úvěrovou aktivitu a tvorbu peněz v ekonomice. To je podle ČNB zásadní stav pro udržení nízké inflace v dlouhodobém horizontu.
Aktuální data ukazují, že česká ekonomika ožívá jen pomalu. Ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostl HDP o 0,3 % oproti předchozímu čtvrtletí, v meziročním srovnání pak o 1,3 %. Přestože domácnostem rostou reálné příjmy, jsou při utrácení opatrné a více spoří. Ekonomickému růstu nepomáhá ani utlumená zahraniční poptávka.
Centrální banka upozorňuje veřejnost, že v příštích měsících můžeme očekávat dočasné zvýšení inflace. Hlavním důvodem bude především očekávaný růst cen potravin. Znepokojující je také přetrvávající zvýšená jádrová inflace, zejména v sektoru služeb. Proto banka plánuje být při dalším snižování sazeb velmi obezřetná, a nevylučuje ani dočasné přerušení postupného poklesu repo sazby.
Prognóza ČNB předpovídá, že inflace letos dosáhne 2,5 % a v příštím roce se bude pohybovat poblíž dvouprocentního cíle, i když začátek roku může přinést její dočasné zvýšení. Ekonomika by měla letos vyrůst o 1 % a v příštím roce zrychlit na 2,4 %.
Centrální banka identifikovala několik rizik, která by mohla ovlivnit budoucí vývoj. Mezi hlavní patří možnost, že ceny služeb budou růst víc, než se očekává. Plus případné vysoké výdaje státního rozpočtu. Rizikem jsou i zvýšené mzdové požadavky v soukromém a veřejném sektoru. V delším horizontu by mohlo inflaci zvýšit oživení na realitním trhu. Na druhou stranu, zpomalení globální ekonomiky, zejména v Německu, by mohlo inflaci naopak zpomalit.
Rozhodně má. Do hypoték se sice nijak nepromítne (banky teď neusilují o masu nových klientů), ale zamávat může se spořicími účty, kde úroky pravděpodobně zase klesnou. Mírně mohou zlevnit běžné bankovní úvěry.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
KOMENTÁŘE k článku ČNB znovu snižuje REPO sazbu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.