Banky.cz Články Reality Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

Už několik let platí, že ceny nemovitostí rostou. A nic na tom nezměnila ani koronavirová krize. Naopak – v posledních měsících přispěly k dalšímu zdražování dostupnější hypotéky i větší poptávka po bydlení v přírodě (nebo aspoň po vlastní chatě či chalupě).

Zájemci o nové bydlení tak potřebují stále víc peněz.

Neplatí to ale 100%. Výjimkou jsou nemovitosti, u kterých jejich majitelé na prodej spěchají.

Dluhy jsou za každým 3. prodejem

Snaha o rychlý prodej je často motivovaná hrozící exekucí. A prodej nemovitosti je cestou, jak se jí vyhnout a vyřešit dluhy včas.

Podle některých společností, které prodej nemovitostí zprostředkovávají, se to týká zhruba třetiny nabízených domů, bytů či chalup.

Snaha o co nejrychlejší prodej domu nebo bytu má ale jeden háček. Běžně totiž hledání kupce a vyřízení všech potřebných formalit zabere i několik měsíců. Jenže tak dlouho prodejci čekat nemůžou.

Ušetříte statisíce korun

Pokud tedy chtějí prodejci peníze co nejdřív, nezbývá jim než jít s cenou dolů. A to dost výrazně – běžně musí slevit i víc než čtvrtinu z tržní ceny.

I když tedy v současnosti ceny nemovitostí rostou, při troše štěstí můžete stále získat bydlení za rozumnou cenu. Stačí jen být trpělivý a počkat si na nemovitost, kterou potřebuje majitel prodat co nejdřív. A tedy se slevou.

Počítejte ale s tím, že o takový byt či dům bude velký zájem. Proto je důležité příliš neváhat.

Prodejcům pomáhá neustálé zdražování

Ani lidé, kteří narychlo prodávají své bydlení, chatu nebo chalupu, nemusí prodělat. Přestože s prodejem opravdu spěchají.

Jak jsme totiž nedávno psali, nemovitosti zdražují nejrychleji za posledních 10 let. Cena rodinných domů tak za poslední rok stoupla o 10 %. A u bytů dokonce o 13 %.

Nejlepší hypotéka online

Pokud jste tedy svůj dům či byt koupili například před 15 lety a nyní ho potřebujete prodat, pravděpodobně na tom stejně vyděláte. I když nebudete požadovat aktuální tržní cenu.

Horší jsou jen 3 státy

Že prodej „pod cenou” nemusí znamenat ztrátu, naznačují i údaje, které nedávno zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Podle něj byl koncem minulého roku meziroční růst ceny nemovitostí skoro 9 %.

Tempo zdražování českých nemovitostí je tak 4. nejvyšší v celé Evropské unii. Prudší růst cen zaznamenali v posledním čtvrtletí minulého roku jen obyvatelé:

  • Lucemburska – meziroční zdražení bylo 16,7 %,
  • Dánska – meziroční zdražení bylo 9,8 %
  • a Litvy – meziroční zdražení bylo 9,4 %.

Problém? Chybějící byty

Podle některých odhadů byty v České republice zdražily jen za posledních 5 let zhruba o polovinu. Nejrychleji přitom ceny rostly v roce 2017. Data Eurostatu ukazují, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku nemovitosti meziročně zdražily o 13,3 %.

V té době byla Česká republika na úplné špičce v rychlosti zdražování bytů a domů. Zvyšování cen tehdy překonalo evropský průměr zhruba trojnásobně.

Důvod je jednoduchý – slabá nabídka. Volných nemovitostí je totiž na trhu nedostatek. A výstavba nových domů a bytů vázne. Může za to zejména extrémně pomalé stavební řízení.

Před dvěma lety dokonce ročenka Světové banky ukázala, že vyřízení stavebního povolení v Česku trvá delší dobu než v Ugandě nebo Tádžikistánu. Česká republika se tak zařadila mezi 30 nejhorších států na světě.

Zdražení nahrály i nižší úroky hypoték

V posledních letech tak rozdíl mezi nabídkou nemovitostí a poptávkou po novém bydlení dál roste. Výrazně se to projevilo právě v posledním roce.

Kvůli protikoronavirovým opatřením byli lidé mnohem častěji doma. Řada z nich přitom byla většinu dne zavřená v bytě a chyběla jí možnost trávit víc času venku.

Proto výrazně vzrostl zájem o rodinné domy, chaty i chalupy, kde si mohou lidé oddechnout uprostřed přírody. A zároveň neztrácí soukromí.

K tomu se přidal i propad úrokových sazeb hypotečních úvěrů, který poprvé od března 2017 klesl pod 2 %. A postupně se dostal až na 1,93 %.

Rekordní poptávka nahrává prodejcům

Také nižší úroky přispěly k větší poptávce po vlastním bydlení. Hypoteční banky tak loni zaznamenaly rekordní rok, když celkový objem hypotečních úvěrů překonal 250 miliard korun.

A vše naznačuje, že letos bude ještě vyšší. Jen za prvních pět měsíců roku banky klientům na bydlení půjčily téměř 180 miliard korun. Z toho hned čtyři měsíce byly podle objemu hypoték nejsilnější v historii.

Ukazuje se tedy, že i když ceny rostou, poptávka neklesá. Což nahrává právě lidem, kteří s prodejem nemovitosti spěchají.

A pokud na takovou nabídku narazíte jako kupec, nezapomeňte, že kromě rychlého jednání je důležitý i správný výběr hypotéky.

Pomůže vám s ním naše hypoteční kalkulačka. Úvěr díky ní vyberete za 10 vteřin a zároveň máte jistotu, že ho zbytečně nepřeplatíte.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

Potřebovali jste nemovitost prodat co nejrychleji?

Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

2.6.2021 Reality

Najít si nové bydlení za rozumnou cenu je stále složitější. Potvrzují to nejen zkušenosti zájemců o bydlení, ale také aktuální čísla HB Indexu, který zveřejňuje Hypoteční banka. Podle něj nyní nemovitosti zdražují rekordním tempem. V prvním letošním čtvrtletí se jejich cena meziročně zvedla o víc než 10 %.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena