Banky.cz Články Reality Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

Už několik let platí, že ceny nemovitostí rostou. A nic na tom nezměnila ani koronavirová krize. Naopak – v posledních měsících přispěly k dalšímu zdražování dostupnější hypotéky i větší poptávka po bydlení v přírodě (nebo aspoň po vlastní chatě či chalupě).

Zájemci o nové bydlení tak potřebují stále víc peněz.

Neplatí to ale 100%. Výjimkou jsou nemovitosti, u kterých jejich majitelé na prodej spěchají.

Dluhy jsou za každým 3. prodejem

Snaha o rychlý prodej je často motivovaná hrozící exekucí. A prodej nemovitosti je cestou, jak se jí vyhnout a vyřešit dluhy včas.

Podle některých společností, které prodej nemovitostí zprostředkovávají, se to týká zhruba třetiny nabízených domů, bytů či chalup.

Snaha o co nejrychlejší prodej domu nebo bytu má ale jeden háček. Běžně totiž hledání kupce a vyřízení všech potřebných formalit zabere i několik měsíců. Jenže tak dlouho prodejci čekat nemůžou.

Ušetříte statisíce korun

Pokud tedy chtějí prodejci peníze co nejdřív, nezbývá jim než jít s cenou dolů. A to dost výrazně – běžně musí slevit i víc než čtvrtinu z tržní ceny.

I když tedy v současnosti ceny nemovitostí rostou, při troše štěstí můžete stále získat bydlení za rozumnou cenu. Stačí jen být trpělivý a počkat si na nemovitost, kterou potřebuje majitel prodat co nejdřív. A tedy se slevou.

Počítejte ale s tím, že o takový byt či dům bude velký zájem. Proto je důležité příliš neváhat.

Prodejcům pomáhá neustálé zdražování

Ani lidé, kteří narychlo prodávají své bydlení, chatu nebo chalupu, nemusí prodělat. Přestože s prodejem opravdu spěchají.

Jak jsme totiž nedávno psali, nemovitosti zdražují nejrychleji za posledních 10 let. Cena rodinných domů tak za poslední rok stoupla o 10 %. A u bytů dokonce o 13 %.

Pokud jste tedy svůj dům či byt koupili například před 15 lety a nyní ho potřebujete prodat, pravděpodobně na tom stejně vyděláte. I když nebudete požadovat aktuální tržní cenu.

Horší jsou jen 3 státy

Že prodej „pod cenou” nemusí znamenat ztrátu, naznačují i údaje, které nedávno zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Podle něj byl koncem minulého roku meziroční růst ceny nemovitostí skoro 9 %.

Tempo zdražování českých nemovitostí je tak 4. nejvyšší v celé Evropské unii. Prudší růst cen zaznamenali v posledním čtvrtletí minulého roku jen obyvatelé:

  • Lucemburska – meziroční zdražení bylo 16,7 %,
  • Dánska – meziroční zdražení bylo 9,8 %
  • a Litvy – meziroční zdražení bylo 9,4 %.

Problém? Chybějící byty

Podle některých odhadů byty v České republice zdražily jen za posledních 5 let zhruba o polovinu. Nejrychleji přitom ceny rostly v roce 2017. Data Eurostatu ukazují, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku nemovitosti meziročně zdražily o 13,3 %.

V té době byla Česká republika na úplné špičce v rychlosti zdražování bytů a domů. Zvyšování cen tehdy překonalo evropský průměr zhruba trojnásobně.

Důvod je jednoduchý – slabá nabídka. Volných nemovitostí je totiž na trhu nedostatek. A výstavba nových domů a bytů vázne. Může za to zejména extrémně pomalé stavební řízení.

Před dvěma lety dokonce ročenka Světové banky ukázala, že vyřízení stavebního povolení v Česku trvá delší dobu než v Ugandě nebo Tádžikistánu. Česká republika se tak zařadila mezi 30 nejhorších států na světě.

Zdražení nahrály i nižší úroky hypoték

V posledních letech tak rozdíl mezi nabídkou nemovitostí a poptávkou po novém bydlení dál roste. Výrazně se to projevilo právě v posledním roce.

Kvůli protikoronavirovým opatřením byli lidé mnohem častěji doma. Řada z nich přitom byla většinu dne zavřená v bytě a chyběla jí možnost trávit víc času venku.

Proto výrazně vzrostl zájem o rodinné domy, chaty i chalupy, kde si mohou lidé oddechnout uprostřed přírody. A zároveň neztrácí soukromí.

K tomu se přidal i propad úrokových sazeb hypotečních úvěrů, který poprvé od března 2017 klesl pod 2 %. A postupně se dostal až na 1,93 %.

Rekordní poptávka nahrává prodejcům

Také nižší úroky přispěly k větší poptávce po vlastním bydlení. Hypoteční banky tak loni zaznamenaly rekordní rok, když celkový objem hypotečních úvěrů překonal 250 miliard korun.

A vše naznačuje, že letos bude ještě vyšší. Jen za prvních pět měsíců roku banky klientům na bydlení půjčily téměř 180 miliard korun. Z toho hned čtyři měsíce byly podle objemu hypoték nejsilnější v historii.

Ukazuje se tedy, že i když ceny rostou, poptávka neklesá. Což nahrává právě lidem, kteří s prodejem nemovitosti spěchají.

A pokud na takovou nabídku narazíte jako kupec, nezapomeňte, že kromě rychlého jednání je důležitý i správný výběr hypotéky.

Pomůže vám s ním naše hypoteční kalkulačka. Úvěr díky ní vyberete za 10 vteřin a zároveň máte jistotu, že ho zbytečně nepřeplatíte.

Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

Potřebovali jste nemovitost prodat co nejrychleji?

Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

2.6.2021 Reality

Najít si nové bydlení za rozumnou cenu je stále složitější. Potvrzují to nejen zkušenosti zájemců o bydlení, ale také aktuální čísla HB Indexu, který zveřejňuje Hypoteční banka. Podle něj nyní nemovitosti zdražují rekordním tempem. V prvním letošním čtvrtletí se jejich cena meziročně zvedla o víc než 10 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena