Míň světla a víc zvěře okolo silnic. To jsou hlavní důvody, proč každoročně na podzim roste počet nehod. I při běžné srážce se zvířetem přitom hrozí škody za statisíce korun. A pokud je nechcete platit ze svého, neobejdete se bez správně nastaveného havarijního pojištění auta.
Podzimní nárůst počtu nehod ovlivňují zejména přírodní podmínky. Bývá větrněji, dřív se stmívá a i přes den je venku méně světla než v předchozích měsících. Navíc vás častěji překvapí divoká zvěř, která má právě teď období říje.
Potvrzují to informace z Centra dopravního výzkumu. Podle jeho statistik nehod se zvěří přibývá už od roku 2010. A nejrizikovější měsíce jsou říjen a listopad.
Loni za celý rok zaznamenalo Centrum dopravního výzkumu 12 871 srážek se zvěří. Anebo nehod, která zvířata zavinila. Obvykle tím, že vběhla do silnice a řidič strhl volant a havaroval.
Při všech těchto haváriích zemřeli 3 lidé a dalších téměř 170 se zranilo.
Mnohem častější jsou ale škody na autě. A ty se v některých případech vyšplhají i na statisíce korun. Záleží přitom jak na ceně vozidla, tak na tom, s jakým zvířetem se srazíte.
Přece jen je rozdíl, když vám vběhne pod kola zajíc, a když narazíte do divokého prasete, jelena nebo do srny. Jenže právě srážky se srnou bývají nejčastější. Podle některých pojišťoven tvoří až 80% nehod zaviněných zvěří.
Určitě se proto podobné havárie nevyplatí podceňovat. Zvlášť, jestli bydlíte na malém městě nebo na vesnici. Anebo když máte například chatu v horách, kam pravidelně jezdíte.
Nejčastěji se totiž se zvěří setkáte na silnicích nižších tříd. Naopak na dálnicích podobné nehody tolik časté nejsou. O to horší ale bývají jejich následky.
Možnosti, jak se na škody způsobené srážkou se zvěří připravit, jsou 2:
Než se k nim ale dostaneme, alespoň stručně si popíšeme základní rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištění.
Povinné ručení:
Naproti tomu havarijní pojištění:
Přestože ve většině případů potřebujete k řešení škod na svém autě havarijní pojištění, občas si vystačíte i s připojištěním k povinnému ručení. Jednotlivé pojišťovny nabízí různé možnosti, proti čemu se připojistit. A stále častěji se mezi nimi objevuje i připojištění proti srážce se zvěří.
Výhoda tohoto řešení je jasná. Zřídíte ho spolu s povinným ručením a nepotřebujete žádné další pojištění. Zpravidla ale musíte počítat s pevně daným limitem pojistného plnění. A ten nemusí vždy stačit.
Poskytovatelé totiž často nabízí plnění jen do 100 000 korun. Většinou je to dostačující. Jenže občas se stává, že škoda tuto částku přesáhne. V takovém případě vám pojišťovna zaplatí opravy maximálně do výše sjednaného plnění. Zbytek musíte zaplatit ze svého. A čím dražší auto máte, tím víc vás to bude stát.
Havarijní pojištění je výrazně flexibilnější. Pojistné plnění si u něj stanovíte podle ceny vozu, a i když škoda přesáhne 100 000 korun, pojišťovna vám ji celou proplatí. Tedy kromě spoluúčasti, na jejíž výši se dohodnete při uzavření pojistky. S tou ale musíte počítat také u připojištění k povinnému ručení.
Kromě pojištění proti srážce se zvěří můžete do havarijního pojištění zahrnout i veškerá další rizika, která vám hrozí. Ať už je to řádění vandalů, krupobití nebo třeba krádež.
Obvykle se uvádí, že havarijní pojištění má smysl hlavně u aut mladších než 10 let. Ve skutečnosti se vám ale může vyplatit také u starších vozidel. Zejména pokud plánujete větší výdaje, například na bydlení, a nečekaná investice do opravy nebo nákupu nového automobilu by narušila váš rozpočet.
Důležitější než stáří auta, je tak cena vozu a vaše finanční možnosti.
V každém případě je důležité, jak pojistku nastavíte.
Nejprve se soustřeďte na pokrytí všech potřebných rizik. A zároveň zvažte, která můžete z pojistky vynechat. Právě rizika totiž výrazně ovlivňují pojistné, které zaplatíte.
Některé pojišťovny vám dají na výběr z několika balíčků, které kryjí různé škody. Další vám zase umožní, abyste si sami vybrali konkrétní rizika, před kterými chcete pojistit.
Nedá se přitom jednoznačně říct, která varianta je lepší. Záleží nejen na ceně, kterou za finální pojistku zaplatíte, ale také na konkrétních podmínkách. Všímejte si zejména výluk z pojistného plnění. Jinak se vám snadno může stát, že pojišťovna odmítne škodu platit.
Při určení pojistného pak hraje důležitou roli spoluúčast. Někde bývá vyjádřená procentuálně, jinde je stanovená pevnou částkou.
Obecně platí, že čím větší je spoluúčast, tím levnější je pojistné. Zároveň ale musíte počítat s tím, že menší škody zaplatíte ze svého.
A pozor dejte ještě na jednu věc. Jakmile havarijní pojištění uzavřete, nezapomeňte ho pravidelně aktualizovat. Hodnota vašeho auta totiž průběžně klesá a pojišťovna vám nikdy nevyplatí víc, než jaká je jeho aktuální cena.
Nejméně jednou za dva až tři roky byste proto měli pojistku upravit a snížit pojistnou částku. Jen tak nebudete pojistné zbytečně přeplácet.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Povinné ručení je základní pojištění, které musí mít každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích. Ať už vlastníte auto, motorku, přívěs nebo jiný typ vozidla, je důležité vědět, jaké povinnosti se na vás vztahují, jaké máte možnosti a na co si dát pozor. V našem průvodci se podrobně zaměříme na různé druhy povinného ručení a pomůžeme vám vybrat to nejvýhodnější pro vaše potřeby.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
KOMENTÁŘE k článku Hlavní sezona dopravních nehod je tu. Připravte se na ně s havarijním pojištěním auta
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.