Banky.cz Magazín Banky.cz Běžný účet Jak nastavit disponenta k bankovnímu účtu a jak ho zrušit?

Jak nastavit disponenta k bankovnímu účtu a jak ho zrušit?

1.7.2025
3 min. čtení
Redakce Banky.cz
Redakce Banky.cz
Běžný účet
Jak nastavit disponenta k bankovnímu účtu a jak ho zrušit?

Potřebujete, aby váš partner, rodič nebo například zaměstnanec mohl spravovat váš účet, ale nechcete ho na něj „přepsat“? Možností, jak může vybraná osoba vybírat hotovost, zadávat platby nebo sledovat zůstatek na účtu, zatímco zůstanete jediným vlastníkem účtu, je dispoziční právo. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, jaká práva má disponent, jak přidat disponenta on-line i to, jak dispoziční právo zrušit.

Co si z článku odnést:

  • Disponent je osoba, které majitel účtu udělil právo nakládat s penězi. Na základě jeho přidělených práv může platit, vybírat hotovost nebo sledovat výpisy. Nemůže však měnit smlouvy, zakládat úvěry apod.
  • Spolumajitel je rovnocenný vlastník účtu a má stejná práva jako druhý majitel.
  • Dispoziční právo je možné u většiny bank zřídit osobně na pobočce i jednoduše online. Stejně tak je možné disponenta zrušit. Právo zpravidla zanikne okamžitě nebo do několika hodin až dnů po zrušení.
  • Většina bank si za zřízení disponenta ani za jeho vedení neúčtuje žádný poplatek.
  • Disponent není zobrazen v bankovní identitě, je totiž vázána pouze na majitele účtu.
  • V případě úmrtí majitele účtu disponentova práva pokračují jen, pokud to tak majitel účtu při zřizování výslovně nastavil.
Jaký je rozdíl mezi disponentem, spolumajitelem a držitelem karty?

,,Disponentem je osoba, které majitel účtu udělil právo nakládat s penězi podle podmínek, které stanovil. Může například provádět platby nebo vybírat hotovost, ale nemůže měnit smlouvy, tedy například zrušit účet či zažádat o úvěr. Spolumajitel je rovnocenný vlastník, který má stejná práva jako druhý majitel, a to včetně možnosti měnit smlouvy nebo zažádat o úvěr. Držitel karty je ten, komu je k účtu vydaná platební karta. Pokud mu to majitel povolí, může kartou platit a vybírat hotovost. Není ale disponentem, pokud mu nebylo uděleno dispoziční právo.”

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

Jak zřídit dispoziční právo k účtu?

V dnešní době je zřízení dispozičního práva velmi snadné a pohodlné. Většina bank umožňuje přidat disponenta jak osobně na pobočce, tak i online přes internetové nebo mobilní bankovnictví.

  • Přidání disponenta osobně: Pokud se rozhodnete pro návštěvu pobočky, dojděte společně s budoucím disponentem a vezměte si občanské průkazy. V bance sepíšete žádost, banka ověří totožnost a zřídí právo disponenta.
  • Přidání disponenta online: Při přidání disponenta online se přihlaste do internetového nebo mobilního bankovnictví své banky. Najděte sekci „Disponenti“ nebo „Zmocněné osoby“ a přidejte novou osobu (je třeba zadat telefon nebo rodné číslo dané osoby). Následně můžete nastavit rozsah oprávnění (můžete např. rozhodnout, jestli může disponent pouze nahlížet na zůstatek nebo i zadávat platby) a stanovte limity pro výběr. Poté, co disponent příjme pozvánku, banka aktivuje práva.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Může banka odmítnout přidání disponenta?

Banka může zamítnout žádost o disponenta. Obvykle k tomuto kroku přistupuje ve chvíli, kdy je daný disponent podezřelý z nelegální činnosti nebo nedodá požadované identifikační údaje. Některé banky, například Air Bank, si vyhrazují právo žádost o založení disponenta zamítnout i bez udání důvodů.

Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Jaké operace může disponent provádět?

Disponent může provádět většinu běžných bankovních operací, vždy však v rámci přidělených práv a limitů. Disponent obvykle může:

  • Provádět platby a převody,
  • vybírat hotovost z bankomatů nebo na pobočce,
  • prohlížet zůstatek a kompletní historii účtu,
  • objednávat a spravovat platební kartu,
  • automatizovat transakce,
  • reklamovat vlastní transakce.

Disponent naopak zpravidla nemůže měnit nebo zrušit účet, žádat o bankovní produkty (např. půjčky, pojištění, spořicí účty apod.), měnit osobní údaje majitele účtu a stanovit další disponenty.

Online srovnání běžných účtů

Zodpovídá disponent za případný debet nebo poplatky z účtu?

Vzhledem k tomu, že disponent má právo nakládat s účtem, může způsobit debet, pokud je to v souladu s jeho přidělenými právy. Banka částky odečte bez dalšího souhlasu a platby jsou právně platné. Vznik debetu nebo případných poplatků je však zodpovědností majitele účtu, i když platby provedl disponent. Co je to povolený debet (kontokorent) a co byste o něm měli vědět? 

Raiffeisenbank
Naše hodnocení
93 %
Velmi dobré
Přečíst recenzi od Banky.cz
Klady
  • založení a vedení účtu zdarma
  • zdarma výběry z bankomatu po celé ČR i v zahraničí
  • bonus za založení a aktivní využívání účtu 3000 Kč
  • okamžité platby zdarma
Zápory
  • zpoplatněné využití povoleného debetu 90 Kč
Chytrý účet od Raiffeisenbank
Vedení účtu
0 Kč
Bankomat cizí
0 Kč
Okamžité platby
Ano
Tuzemská platba
0 Kč

Jaké jsou bezpečnostní povinnosti disponenta?

Banka vždy klade velký důraz na bezpečnost. Disponent má povinnost okamžitě oznámit neoprávněné transakce a chránit přístupové údaje. Je také odpovědný za škody způsobené hrubou nedbalostí nebo ztrátou údajů.

Běžný účet bez poplatků

Je disponent vidět v bankovní identitě a může s ní podepisovat?

Disponent není viditelný v bankovní identitě majitele účtu (Bank iD), protože je vždy vázaná pouze na majitele účtu. Disponent tedy nemá přístupovou identitu ani přihlašovací oprávnění, takže nemůže s bankovní identitou podepisovat ani provádět transakce. 

Jak zrušit dispoziční právo?

Stejně jako zřízení dispozičního práva je i jeho zrušení velmi rychlé a snadné. Banky zpravidla umožňují zrušit disponenta osobně na pobočce nebo online. Doba zrušení dispozičního práva se odvíjí od konkrétní banky, zpravidla banka disponenta zruší okamžitě nebo v řádu několika hodin až dnů.

Co se stane s dispozičním právem, pokud majitel účtu zemře?

,,Disponentovo právo může pokračovat i po smrti majitele účtu v případě, že to majitel výslovně zvolil při zřízení účtu. Pokud majitel nastavil, že po jeho smrti právo zanikne, disponent k účtu přístup mít nebude a přístup k účtu ztratí okamžitě po úmrtí majitele. Dispoziční právo může zrušit i samotná banka. Disponenti, kteří mají právo nakládat s účtem i po smrti majitele účtu, mohou nadále spravovat účet v rámci dědického řízení, například provádět platby nebo rušit trvalé příkazy apod. Disponent za provedené transakce po smrti majitele nese odpovědnost vůči dědicům.”

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

Srovnání poplatků za disponenta u jednotlivých bank v roce 2025

Jaké jsou poplatky za disponenta u ČSOB, ČS, KB a dalších bank?

Banka
Zřízení disponenta
Vedení dispozičního práva (měsíčně)
ČSOB
zdarma
zdarma
Česká spořitelna
zdarma
125 Kč
Komerční banka
zdarma
zdarma
Air Bank
zdarma
zdarma
Raiffeisenbank
zdarma
zdarma

U většiny bank je tedy zřízení disponenta bezplatné. Některé banky si mohou účtovat poplatek za kartu pro disponenta, například u AirBank je jedna karta pro disponenta zdarma a další stojí 100 Kč.

Kdy je lepší založit společný účet se dvěma majiteli?

Pokud chcete, aby mohli dva lidé, například partneři, nezávisle spravovat peníze, měnit limity nebo zrušit účet, je lepší založit společný účet se dvěma majiteli, díky kterému budou mít oba stejná práva