Banky.cz Články Spoření Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

24.3.2021 Spoření

Jak vybrat nejlepší spořicí účet? Pomůžou vám například úroky nebo částka, na kterou se zhodnocení vztahuje. A také žebříčky. Nejznámějším z nich je Finanční produkt roku, který před časem zveřejnil výsledky za rok 2020. Podívejte se, jak si vedli spořicí účty a termínované vklady.

REKLAMA
REKLAMA

Na rozdíl od jiných žebříčků není hodnocení Finančního produktu roku postavené na hlasování klientů ani hodnocení odborníků. Vychází z celoročního sledování předem stanovených kritérií.

Hodnotí přitom řadu produktů – od běžných účtů přes hypotéky až po pojištění. A nechybí ani spořicí produkty.

Těch nejlepších je hned několik. Záleží totiž na tom, co přesně hledáte.

Nejlepší dostupné spoření? Od Hello Bank!

Spořicí účty jsou v hodnocení rozdělené hned do 3 skupin. „Královská” kategorie přitom hodnotí účty, které nabízí nejlepší zhodnocení vkladů do 300 000 korun.

Vítězem této kategorie za rok 2020 se stala Hello bank!

Pomohl jí k tomu hlavně nadstandardní úrok. I přes koronavirovou krizi, která srazila úročení řady spořicích účtů na několik desetin procenta, udržela úrokovou sazbu na rovném 1 %.

Od začátku roku se ale podmínky spořicího účtu od Hello Bank! postupně mění.

Už od začátku roku klesl limit, ve kterém se vklady ještě úročí. A to ze 300 000 na 200 000 korun. Cokoliv nad tuto částku se nezhodnocuje.

Banka navíc před několika týdny ohlásila snížení úrokových sazeb. Od května klesnou z 1 % na 0,6 %.

I tak ale bude dál nabízet nejvyšší úrok mezi spořicími účty, které nemají žádné složité podmínky. A jsou tedy snadno dostupné pro každého.

Také díky tomu se Hello Bank! drží na špici mezi spořicími účty i v průběžném pořadí Finančního produktu roku za rok 2021.

Nejvyšší úrok měl řadu podmínek

Za Hello Bank! se v kategorii spořicích účtů s vklady do 300 000 korun umístila Raiffeisenbank. U Spořicího účtu XL nabízela úrok až 3 %. Ovšem pouze:

Termínovavný vklad s úrokem 7,3%

  • na půl roku,
  • při založení a aktivním využívání běžného účtu
  • a u vkladů do 150 000 korun.

Po půl roce kleslo zhodnocení na 0,6 %. A vklady nad 150 000 korun se úročily jen sazbou 0,3 %.

Ani tuto nabídku už navíc na trhu nenajdete.

Třetí místo pak ve zmíněné kategorii obsadila Equa bank. Stejně jako Hello Bank! se celý minulý rok držela mezi trojicích nejlépe úročených spořicích účtů.

Koncem minulého roku nabízela úrok 0,7 %, který platí ještě nyní. Ovšem už jen na pár dnů – od dubna klesne úrok u spořicího účtu od Equa bank na 0,4 %.

Spoření nad 600 000 korun ovládla Moneta

Hello Bank! a Raiffeisenbank obsadily první dvě místa také v kategorii spořicích účtů s vklady od 300 000 do 600 000 korun.

V té nejvyšší, tedy nad 600 000 korun, pak zvítězila Moneta Money Bank. Se svými produkty obsadila dokonce první dvě příčky. Za určitých podmínek u ní klienti mohli dosáhnout na úrok až 1,1 %.

Nejlepší termínovaný vklad mají kampeličky

Součástí žebříčku Finanční produkt roku je také hodnocení nejlepších termínovaných vkladů. Mezi nimi už poněkolikáté zvítězila družstevní záložna Ney. Dlouhodobě totiž nabízí nejvyšší zhodnocení na trhu – až 3,2 %.

Na tento úrok dosáhnete u vkladů na 10 let. Už u 2letého vkladu se přitom můžete těšit na úročení přes 2 %.

Také druhé místo obsadila družstevní záložna. Tentokrát Artesa. U 5letých termínovaných účtů slibuje úrok 2,4 %.

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

Obě kampeličky přitom požadují minimální vklad 20 000 korun.

I když obě záložny nabízejí vysoce nadstandardní úrok, má to jeden háček. K vložené částce musíte přidat ještě jednu desetinu navíc. Potřebujete ji jako členský vklad do družstva.

Tyto peníze se přitom neúročí. A navíc se na ně nevztahuje ani povinné pojištění vkladů.

Pozor na aktuální podmínky

Jak už jsme upozornili, podmínky jednotlivých produktů se letos výrazně mění. Často tak už nedosáhnete na podmínky, které jste mohli získat loni. Může za to přetrvávající koronavirová krize a nízké sazby centrální banky.

Nejvýrazněji je to vidět u spořicích účtu, kde za poslední rok klesly nabízené úrokové sazby často o víc než 1 procentní bod.

Proto si vždy nezapomeňte nejdřív zkontrolovat aktuální podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Pomůže vám s tím srovnání spořicích účtů. Ukáže vám nejen nabízené úroky, ale například i požadavky na minimální vklad.

Stejně postupujte také u termínovaných vkladů. U družstevních záložen se sice situace tak často nemění, pokud ale dáváte přednost bankovním službám, je porovnání termínovaných vkladů základním krokem.

Termínované účty v bankách přitom mají oproti kampeličkám jednu velkou výhodu. Celý váš vklad je pojištěný.

Zároveň ale musíte počítat s úrokem, který je podobný jako u spořicích účtů. I proto je důležité vše důkladně porovnat. A zvážit, který produkt vám vyhovuje nejvíc.

ANKETA k článku Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

Využili jste v loňském roce akčních nabídek bank na vyšší úrok?

Počet odpovědí: 90

KOMENTÁŘE k článku Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Z naší bankovní poradny

Proč musím v penzijním spoření spořit minimálně 2 roky?

18.2.2024 Spoření

Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?

Dobrý den,

dodržování těchto pravidel (spoření min. 2 roky) po Vás nevynucuje banka ani penzijní společnost, ale platná legislativa, kterou si musí banky/penzijní fondy řídit. Předpokládám, že jste toto pravidlo znal před sjednám penzijního spoření. Pokud jste s tímto pravidlem nesouhlasil, neměl jste si tento produkt sjednávat. 

Penzijní spoření je nástroj pro celoživotní spoření na penzi. Není to vhodný produkt pro krátkodobé uložení peněz na dobu kratší než 5 let. Chcete-li penzijní spoření ukončit z důvodu omezení státních příspěvků pro starobní důchodce, doporučuji ve spoření pokračovat ještě 1 rok. Máte 2 možnosti:

spořit ještě 1 rok s minimálními měsíčními vklady (nemusíte vkládat celých 1 000 Kč) a po odspoření 2 let dostanete zpět vaše vklady a výnosy/zhodnocení (nedostanete státní příspěvky)spořit ještě 4 roky, do 7/2024 celých 1 000 Kč/měsíc (do této doby budete dostávat státní příspěvky 230 Kč/měsíc), následně snížit měsíční úložky na nejnižší možné minimum a po odspoření 5 let dostanete zpět vaše vklady, výnosy/zhodnocení i státní příspěvky

Pro krátkodobé spoření/uložení peněz doporučuji:

spořicí účettermínovaný vkladstavební spoření (se státní podporou 1 000 Kč/rok) - peníze možno vybrat až za 6 let
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena