Banky.cz Banky.cz Články Peníze Podvody s převody peněz ze zahraničí

Podvody s převody peněz ze zahraničí

Podvody s převody peněz ze zahraničí
25.9.2013, Peníze

Na Čechy začínají opět ve větším cílit podvodné emaily slibující pohádkové zbohatnutí za zcela nepatrnou protislužbu v podobě participace na převodu peněz ze zahraničí. Přestože jde o trik poměrně starý a dobře známý již z dob 90. let, kdy došlo k prvnímu masivnímu rozvoji mailové komunikace, stále se najde dost jedinců, kteří jsou ochotni uvěřit zcela neznámému cizinci z druhé straně zeměkoule a poslat mu nemalé peníze s vidinou velkého zisku. Místo očekávaného zisku však business končí velkou ztrátou a potrestat či vůbec vypátrat podvodníka je téměř nemožné.

tučná provize

Začátek je vždy stejný. Ve své emailové schránce nacházíme zprávu od neznámého cizince, obvykle psanou špatnou češtinou a la Google translator, který se tváří velmi zoufale a hledá pomoc s převodem peněz ze zahraničí či s převodem dědictví. Za tuto drobnou službu, která má spočívat pouze v tom, že na svůj účet obdržíme platbu ze zahraničí a následně ji máme jen někam přeposlat, je slíbena velká provize v řádech milionů korun či rovnou dolarů, kterou si můžeme sami odečíst z přeposílaných peněz. Vše je velmi lákavé, neboť zde není vidět žádné riziko či možný podvod – jen si nechat na účet poslat peníze, část si ponechat, zbytek poslat někam dál a do konce života nemuset již nikdy více pracovat. Obvykle je v mailu zmínka i o tom, že je celá transakce důvěrná a nemáme se o ni nikde zmiňovat. Toto může velmi zmást, neboť můžeme snadno nabýt dojmu, že se jedná o něco jako nepřiznané praní špinavých peněz. Začínáme si myslet, že to neznámý cizinec myslí s provizí upřímně a skutečně nás potřebuje pro zmiňovanou transakci, byť se např. nejedná o něco počestného jako obyčejný převod peněz či vypořádání dědictví, ale o praní špinavých peněz. Stále lákavá představa, pomůžu vyprat peníze, skutečně mě někdo potřebuje a dostanu tučnou odměnu.

Příběh pokračuje delší výměnou emailů, kde se ujišťujeme, že přípravy na transfer peněz probíhají podle plánu. Roste v nás očekávání. Další ujištění a ještě větší očekávání, není žádné riziko, nic nemůžu ztratit, je to tak jednoduché, jen vyinkasuji provizi. Neustále kontrolujeme svůj účet, zda už peníze dorazily. Náhle se ozývá protistrana, že za odeslání peněz musí zaplatit poplatek či u dědictví daň, ale bohužel teď na to nemá a k posílaným penězům se nemůže dostat, takže to z nich nemůže uhradit. Omlouvá se a potvrzuje zpoždění. My stále čekáme. Protistrana nabízí, že když ji pošleme peníze na úhradu oněch výdajů, může poslat nám slíbené peníze ihned. My nadšeně souhlasíme a i přes malé pochybnosti peníze na nutné výdaje s transferem spojené posíláme. Peníze nám slíbené stále nepřicházejí. Protistrana se omlouvá a prosí ještě o něco málo našich dodatečných financí na další nenadálé výdaje. Takto příběh pokračuje až do doby, kdy přestaneme posílat své peníze protistraně, která se následně odmlčí, my si uvědomíme, že to byl jeden velký podvod a jdeme vše nahlásit na policii, která případ odloží a stěží kdy vyšetří, protože se nikdy onoho podvodníka, většinou nám píšícího z rovníkové Afriky či Jižní Ameriky, nepodaří vypátrat.

podvod

Alternativně se dnes objevují podobné příběhy s mnoha rozmanitými modifikacemi, např. se fiktivní zájemce o koupě předmětu námi vystaveného na nějakém ebazaru, kdy pro dokončení platby je opět vyžadováno něco málo našich peněz předem.

Je třeba si uvědomit, že mimo loterie neexistuje nic jako pohádkové zbohatnutí bez práce. Buď je třeba hrát Sportku, nebo nedoufat v neznámý mail plný slibů. Není jediný důvod, proč by někdo potřeboval k transferu peněz pomoc někoho jiného neznámého – nás – z druhé poloviny zeměkoule. Zas tak důležití nejsme. Položme si otázku: potřebovali-li bychom převést velkou sumu peněz do jiné země, na koho se obrátíme s prosbou o pomoc? Zpravidla na svou banku. Asi by nás ani nenapadlo brouzdat internetem a hledat neznámé mailové adresy, kam bychom následně zaslali prosbu o pomoc.

Dalším bodem jsou poplatky za převod peněz z/do zahraničí. I kdybychom prováděli běžně nemyslitelnou a extra komplikovanou platbu co se výchozí a cílové destinace týče, poplatky nebudou činit více než pár tisíc Kč u extra velkých plateb. V rámci EU jsou platby dokonce zdarma či za pár korun (až do výše 50 000 EUR – tzv. standardizovaná SEPA platba).

Pro případné zájemce praním špinavých peněz či podobných nekalých aktivit je dobré zmínit, že Finančně analytický útvar Ministerstva financí pečlivě sleduje všechny objemné podezřelé transakce. Pokud bychom měli náhodou obdržet miliony dolarů z Jižní Ameriky a následně bychom je poslali do Afriky, můžeme si být 100% jistí, že FAU MF tuto transakci stopne a požádá nás o vysvětlení.

ANKETA k článku "Podvody s převody peněz ze zahraničí"

Připravil mě již někdo v životě podvodem o peníze?
Počet odpovědí: 121

KOMENTÁŘE k článku Podvody s převody peněz ze zahraničí

19.7.2016 22:31:25

Dar financni hotovost, Komentoval(a): Pepino

Dostal jsem emailem zpravu od jedne pani z Francie ze z nekolika milionu lidi jsem ji padl do oka no a ze je smrtelne nemocna rakovinou a ze je vdova ze nema ani deti tak ze by my chtela dat penezity dar 846.500€ co nasetrila za celi zivot .Pani my dala kontakt na veho notare ktery jak sem si zjistil na Guglu existuje tak mi tedy poslal emailem veskere dokumenty darovaci smlouvu s podpisem pani a notare s razitkem kterou sem mel podepsat a odeslat zpet coz sem udelal po odeslani mi poslal email ze pro dokonceni transakce je treba zaplatit 210€ ze banka to chce za vyrizeni dokmentu samozdrejmne to uz jsem neposlal bylo me to divne a zatim cekam co bude dal je to mozne? Dekuji
21.7.2016 12:45:47

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, je to samozřejmě ukázka klasického podvodu popsaného v článku výše. Takovéto emaily doporučuji rovnou mazat/označovat jako spam. Jakoukoliv odpovědí/reakcí na ně pouze podporujete podvodníky, kteří vidí, že je s nimi ochoten se vůbec někdo bavit a tak to dál zkoušejí.

Petr JermářBanky.cz

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vandalismus a finanční gramotnost

Vandalismus a finanční gramotnost

26.3.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Posprejované fasády, vysklené zastávky, poničené vozy MHD. Za řáděním vandalů nemusí být nutně jen nevybitá agrese a touha protestovat proti společnosti. Významný vliv může mít nedostatečná finanční gramotnost.

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?Rychlé odkazy

Banky v ČR