Banky.cz Články Běžný účet Převedení vašeho bankovního účtu

Převedení vašeho bankovního účtu

12.3.2014, Běžný účet

Nejprve si položte otázku, proč o převodu uvažujete. Pokud jste nespokojeni s některou ze služeb vaší banky, ujistěte se, že máte ten správný bankovní produkt. Důvod vaší nespokojenosti lze možná poměrně snadno odstranit. Všechny banky mají svůj systém řešení stížností a na požádání vám sdělí podrobnosti.

JAK NA PŘEVOD ÚČTU DO JINÉ BANKY?

bezny-ucet.jpg

Rozmyslete si, co čekáte od své banky. Potřebujete přístup do pobočky, a to prostřednictvím internetu nebo telefonu nebo pošty, něco z toho či všechno?

Rozmyslete si, co očekáváte od svého účtu. K různým účelům se hodí různé účty. Potřebujete někam ukládat peníze na horší časy nebo na nějaký větší nákup nebo chcete jenom někam posílat svoji výplatu a odněkud platit účty, vybírat hotovost, atd?

Jsou-li pro vás důležité úrokové sazby, buď s ohledem na úspory nebo ve vztahu k osobním půjčkám, vezměte to též v potaz, ale nepřehlížejte jiné služby, které pro vás mohou být důležité, například byste mohli potřebovat pravidelný přístup k zahraničním měnám.

Promyslete i okolnosti, které mohou být důležité pro vás osobně. Potřebujete-li navštěvovat bankovní pobočku, uvažte tak praktickou věc, jako je možnost parkování poblíž pobočky nebo dostupnost veřejnou dopravou.

Už jsem to vše zvážil. Co mám podniknout teď?

Vyzbrojeni svým seznamem požadavků, které by měla vaše budoucí banka plnit, musíte začít srovnávat nabídky. U nás, na portálu Banky.cz naleznete přehledné interaktivní aplikace, které vám pomohou se základní orientací v parametrech služeb jednotlivých bank. Podrobnosti o produktech pak najdete přímo na webových stránkách té které banky..

Už vím, co chci a do které banky chci převést svůj účet. Co dál?

Kontaktujte banku, kterou jste si vybrali pro převedení svého účtu a sdělte jim, že k nim chcete svůj účet převést. Většina bank ráda provede všechny náležitosti převodu, ale bude potřebovat doplnit pár formalit.

Jaké jsou to formality?

Každá banka musí před otevřením nového účtu ověřit totožnost klienta. Průkaz totožnosti který bude banka požadovat určují vnitřní směrnice banky a také to, co máte k dispozici a zčásti i druh účtu, který si chcete otevřít. Obecně však pro tento účel postačí občanský průkaz, pas nebo běžný řidičský průkaz. Banka obvykle potřebuje ověřit vaši poštovní adresu - poslední výpis z vaší původní banky bude patrně stačit, stejně jako poslední doklad od inkasa a pod. Pokud nemáte právě tyto dokumenty klidně se obraťte se na někoho v bance, kdo s vámi dohodne, jaké jiné dokumenty by byly akceptovatelné.

Co jiného bude banka potřebovat?

Bude potřebovat vaše pokyny jak nakládat s účtem. V případě společného účtu bude například chtít vědět, zda může akceptovat jediný podpis jako oprávnění k výběru. Požádá vás též o podpis oprávnění převádět peníze ve váš prospěch.

Co s trvalými příkazy a bezhotovostními platbami?

Vaše nová banka tyto funkce též převede, ale nezapomeňte na to, že toto je právě vhodný čas k prověření relevance všech plateb. Vaše banka vám dodá jejich seznam.

Za jak dlouho budu moci používat nový účet?

Podle bankovního kodexu byste měli mít váš nový účet kompletně k dispozici do 10 dnů od schválení vaší žádosti.

Znamená to, že budu 10 dní bez bankovního účtu?

Nikoli. Datum, ke kterému má být uzavřen váš starý účet si můžete stanovit. Může to být právě tehdy, až bude váš nový účet připraven a plně funkční.

Běžně si nechávám poukazovat svou mzdu do banky. Bude to převedeno automaticky?

Nikoli. Budete muset svému zaměstnavateli sdělit nové jméno banky a číslo bankovního účtu.

Co s mou úvěrovou kartou? Bude rovněž převedena automaticky na novou banku?

Nikoli. Váš bankovní účet není přímo navázán na účet kreditní karty. Přecházíte-li k jiné bance, můžete si ponechat a nadále užívat vaši stávající úvěrovou kartu. Chcete-li i kartu od vaší nové banky, bude třeba to zařídit zvlášť.

Co když se během převádění účtu něco přihodí?

Pokud by vám vznikly nějaké bankovní poplatky jako výsledek omylu nebo nadměrného zdržení ať na straně původní nebo nové banky, měla by banka sama tyto poplatky zrušit.

KOMENTÁŘE k článku Převedení vašeho bankovního účtu

25.12.2016 12:31:37

co když to banka nedopustí?, Komentoval(a): Monika

Dobrý den,
je možné, že banka, ze které chci převést peníze nedopustí převod nad určitou peněžní částku? Děkuji.
27.12.2016 14:00:06

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, při zadání příkazu k platbě osobně na pobočce nemohou být žádná omezení, ale pro transakce zadané přes internetbanking mají banky z důvodu bezpečnosti obvykle stanovené limity (které si můžete nechat navýšit) v řádech statisíců korun.
8.1.2020 13:25:53

Když mám účet i v jiné měně?, Komentoval(a): Michaela

Převáděla jsem svůj účet od UniCredit k Airbank, vše se zdálo, že probíhá hladce, ale k datu zrušení se účet nezrušil a když mi airbank převedla zbytek peněz na nový účet k nim, tak mi Unicredit naúčtovala poplatek za vedení účtu. Pokud má tedy člověk běžný účet a k němu má účet v jiné měně, je nutno dvakrát vyplňovat mobilitu pro každý účet zvlášť?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat