Banky.cz Články Komerční sdělení Zadlužit se kvůli dovolené? Raději ne. Proč je lepší si na týden u moře našetřit?

Zadlužit se kvůli dovolené? Raději ne. Proč je lepší si na týden u moře našetřit?

Zadlužit se kvůli dovolené? Raději ne. Proč je lepší si na týden u moře našetřit?

Luxusní dovolená na úvěr se stává čím dál tím častější volbou, lidé si půjčují na všechno, tak proč ne na zájezd k moři. Jenže zadlužit se kvůli pár dnům volna v zahraničí může skončit pořádným problémem. Místo toho, abyste přijeli domů odpočatí a bez starostí, dorazíte s hlavou plnou obav, zda úvěr zvládnete splatit. 

REKLAMA

Půjčka na dovolenou je nesmysl. Pokud chcete vyrazit v létě k moři, pak mnohem lépe uděláte, když nyní zahraničí oželíte a na dovolenou si raději našetříte. Ti spořivější to možná stihnou ještě do konce sezóny. Navíc v říjnu pak lze vyrazit k moři s výraznou slevou, a pokud ulovíte výhodný last minute, čeká vás dovolená za své a za hubičku.

Týdenní dovolenou u moře můžete splácet ještě rok poté

Proč je půjčka na dovolenou nesmysl? Odporuje několika zásadám bezpečného zadlužování, její účel není nezbytný a její doba trvání je kratší než doba splatnosti půjčky. Znamená to, že si půjčíte na požitek, který vás bude těšit sotva pár dní, avšak splácet ho budete následně několik měsíců, tedy i v době, když už budete mít zasloužený odpočinek u moře dávno za sebou.

Je tedy reálné, že se splácením se budete každý měsíc trápit a že na odpočinek pod slunečníkem už dávno zapomenete. Navíc dovolená na dluh láká k výběru luxusnějších nabídek, lidé si často říkají: „Když už se mám zadlužit, tak ať to stojí za to.“ Samozřejmě s vybavenějším resortem a s komplexnějšími službami stoupá cena zájezdu, tím pádem i půjčená suma a částka zaplacená na úrocích.

Raději český rybník za své než moře na dluh

Je pravdou, že azurovému moři a krásným plážím jen stěží mohou konkurovat české rybníky, na druhou stranu, lepší dovolená v tuzemsku, na kterou máte, než luxus tisíc kilometrů daleko, kvůli němuž se musíte zadlužit. Vždyť odpočinout si od práce a pořídit stylové fotografie na sociální sítě lze i u nás. Pokud ale domovině nechcete dát šanci a půjčka je pro vás jediným řešením, protože na koupi zájezdu prostě nemáte, pak se zadlužujte s rozvahou.

Sjednat si úvěr na dovolenou je snadné, lákají na něj nebankovní společnosti i samotné cestovní kanceláře. Dokonce si lze jednoduše a rychle také půjčit přes internet. Avšak právě online svět a dostupnost úvěrů nás nutí k unáhleným rozhodnutím. Člověk už se obvykle vidí na pláži s drinkem v ruce a tak kliká, vyplňuje, půjčuje a kupuje. Jenže každá i ta sebemenší půjčka je rizikem, proto ještě předtím, než se zadlužíte:

  • porovnejte aktuální nabídky půjček na trhu
  • spočítejte si, zda budete mít na splátky
  • pamatujte na to, že dovolenou můžete o více jak 40 % přeplatit
  • rozmyslete si, zda vám několikadenní požitek za několikaměsíční splácení stojí
REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Zadlužit se kvůli dovolené? Raději ne. Proč je lepší si na týden u moře našetřit?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

S neustálým vývojem finančních trhů je důležité hledat efektivní způsoby, jak optimalizovat úspory a investice. Sparkasse  poskytuje občanům ČR možnost využívat výhodné finanční produkty, včetně fixace hypotéky až na 10 let a půjčky až 90 % z kupní ceny nemovitosti.

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Statistiky ukazují, že se zadluženost českých domácností neustále zvyšuje. Velký podíl na tom mají takzvané spotřební úvěry bez konkrétního úvěru. Mnoho lidí je využívá pro nákup běžného spotřebního zboží. To však může způsobit celou řadu problémů. Pojďte se s námi podívat, proč půjčka na spotřební zboží není dobrý nápad.

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Exchange Traded Funds (ETF), neboli burzovně obchodované fondy, představují jeden z nejoblíbenějších investičních nástrojů dnešní doby. Nabízejí širokou diverzifikaci, nízké náklady a snadnou obchodovatelnost. Přinášíme vám základní informace o tom, jak obchodovat s ETF, a představíme vám klíčové kroky a strategie pro úspěšné investování. ETF je typ investičního fondu, který se obchoduje na burze stejně jako akcie. ETF se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny, a jejich cílem je sledovat výkonnost konkrétního indexu nebo sektoru. Mezi nejznámější ETF patří ty, které sledují indexy jako S&P 500, NASDAQ 100 nebo FTSE 100.

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena