Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Investiční hypotéka

Investiční hypotéka

Definice Investiční hypotéka

je typ hypotečního úvěru, jehož účelem je financování nemovitostí, které nejsou plně určeny k bydlení, nebo jsou určeny k podnikání a pronájmu. Na investiční hypotéku si tedy může např. pořídit byt nebo bytový dům s účelem pronájmu, koupi penzionu nebo restaurace s účelem podnikání apod. Kromě aktuálních doložitelných příjmů Vám mohou posloužit i příjmy z budoucího pronájmu, které musíte bance prokázat uzavřenou smlouvou, nebo smlouvou o smlouvě budoucí.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Investiční hypotéka

MJ

#14392, Mohu byt na hypotéku pronajmout?, Hypoteční poradna, 28.5.2021

Dobrý den, je možné vzít si hypotéku na byt, ve kterém plánuji nyní bydlet a později tuto nemovitost pronajmout, nebo je nemožné ji pronajmout z důvodu, že jsem si nevzala investiční hypotéku? Nebo se tento rozdíl řeší jen v daňovém přiznání na konci roku a ne při získání hypotéky? A pak v případě, že bych později chtěla byt pronajmout, nemohla bych nikdy užít možnost odpočtu úroků z nemovitosti v přiznání?

Dobrý den,

s bytem koupeným na hypotéku můžete naložit dle svého uvážení. V bytě můžete bydlet Vy, vaše rodina nebo je možné byt pronajmout. Bance je jedno, jak s bytem naložíte, to je čistě vaše věc. U speciálního produktu hypotéka na pronájem (investiční hypotéka) banka pouze zahrnuje do vašich příjmů i budoucí výnos z pronájmu. Pokud toto nepotřebujete (máte i bez budoucího nájmu dostatečné příjmy), berte klasickou hypotéku na bydlení, která bude mít nižší úrok.

R

#12020, Investiční hypotéka a snížení nákladů, Hypoteční poradna, 5.12.2020

Dobrý den, chtěl bych si snížit své životní náklady a v budoucnu si pořídit investiční nemovitost, ale až po předčasném splacení úvěru (20% z ceny domů) na vlastní dům, ať jsem bonitní. Sice budu mít ještě hypotéku ale snad to půjde. Čísla na webu banky v sekci bonita celkem vychází. Největší můj měsíční výdaj je za auto (benzín, pojistka), jsem mladý a pojistka mi dělá 1 700 Kč měsíčně včetně havarijka (nejlevnější dle fin. poradce). Mám Superba 2 se kterým jsem spokojený a nerad bych se ho zbavil už jen kvůli tomu, že je to spolehlivé auto a bez investic. Ale dojíždím do práce 50 km tam a 50 km zpět, takže tankuji asi 3x do měsíce plnou nádrž, což je dle mého dost. Mám možnost auto vyměnit za naftu, kterou bych měl zadarmo, ale pojistku bych měl cca stejnou. Ale mám strach, že do toho auta budu cpát jenom peníze. Případně mě ještě napadlo, že bych si pořídil staré auto na naftu a tím pádem bych měl i nižší pojistku, ale opět otázka, bude to spolehlivé auto a bez investic. A co bych měl dělat se Superbem? Prodat nebo si ho nechat, platit pojistku a jezdit s nějakým starým vrakem? Děkuji předem za radu, jsem beznadějný a nevím co je správné.

Dobrý den,

pro získání druhé hypotéky je třeba mít především dostatečný příjem. Z výdajů hodnotí banky především splátky jiných úvěrů. Položky jako "kolik projedete měsíčně benzinu" nemusí být vždy směrodatné. Pokud byste např. provedl mimořádnou splátku a umazal 20% hypotéky se zkrácením splatnosti a zachováním výše měsíční splátky, z pohledu bonity byste si nepomohl (a naopak přišel o peníze, které by bylo možné investovat do druhé nemovitosti). Kalkulačky na webech bank počítají s ceníkovými úroky, které jsou vyšší a snižují Vám bonitu. Dobrý hypoteční poradce Vám dokáže zajistit výrazně lepší podmínky. Koupě starého auta se vznětovým motorem se nemusí vyplatit. Pro malé roční nájezdy si diesel nikdo nekupoval, tedy počítejte s tím, že ročně takové auto najelo třeba 50 000 km a nehledě na stav tachometru bude mít po 10 letech provezu najeto 0,5 mil. km. 

Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce - vše s Vámi proberou a doporučí nejlepší možné řešení. 

D

#10423, Investiční hypotéka a příjem ze zahraničí, Hypoteční poradna, 13.6.2020

Dobrý den, uvažuji o koupi bytu na hypotéku pro investiční účely. Vzhledem k tomu, že žiji i pracuji v zahraničí (UK), zajímalo by mě, jaký to má případný vliv na zisk hypotéky. Jedná se o byt na území ČR.

Dobrý den,

máte-li příjem v jiné měně než úvěr, jedná se o tzv. cizoměnovou hypotéku, která je vždy posuzována individuálně (na žadatele o úvěr jsou kladeny vyšší nároky). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejvhodnější banku.

Články o Investiční hypotéka

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality

…ětšina lidí proto spoléhá na hypoteční úvěr a bankydokonce nabízejí speciální hypotéky na pronájem. Podle pokynů České národníbanky však smí investiční hypotéka pokrýt maximálně 60 % z ceny nemovitosti,kterou ručíte. Oficiálně o takovou hypotéku žádá pouze asi 5% klientů. Podle Če…Banky v ČR