Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Odhadce nemovitosti

Odhadce nemovitosti

Definice Odhadce nemovitosti

Je fyzická osoba, která zpracovává tržní, obvyklé, nebo úřední ocenění nemovitostí pro banku. Odhadce může být interní (zpravidla u velkých bank), nebo externí (zpravidla malé banky a družstevní záložny). Odhadci jsou za svoje služby placeni zpravidla zákazníkem požadujícím úvěr. Výjimečně odhadce honoruje banka, ale v takovém případě dochází reálně k přenosu nákladu na zákazníka prostřednictvím bankovních poplatků (za posouzení, či schválení, popř. čerpání, úvěru)


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Odhadce nemovitosti

D

#8930, Povolí mi soud insolvenci?, Exekuce a insolvence, 12.2.2020

Dobrý den, jsem na rodičovské, mám exekuce (i z podnikání), před novelou jsem chtěla jít do oddlužení, ale jeden věřitel mi to zamítl, že se dostatečně nesnažím. Je to po novele (červen 2019) již možné? Mohla bych si přivydělávat jako odhadce nemovitostí (na to mám odborné vzdělání), ale bojím se, jestli si můžu udělat živnost. 1) před podáním insolvence - aby mi exekutor nevzal rodičovsky příspěvek, když bych zrovna nedělala žádný odhad a 2) po podání insolvence, jestli vůbec lze zařídit živnost. Jsem časově omezená, jelikož mám dítě s vrozenou vadou, ale oddlužit se chci. Nějaká rada, co by bylo pro mě výhodnější, abych se co nejdříve oddlužila? Děkuji.

Dobrý den,

věřitel Vám nemohl před novelou a namůže ani nyní po novele zamítnout oddlužení. Žádost o oddlužení se podává k soudu a soud žádosti vyhoví, pakliže jste měsíčně schopna splácet min. 2 200 Kč po dobu následujících 5 let a nesledujete oddlužením nepoctivý záměr (např. pokud by dluhy pocházely z úvěrového podvodu). Živnost si můžete zřídit kdykoliv. Od momentu podání žádosti o oddlužení je vykonavatelnost exekucí pozastavena.

R

#7622, Hypotéka na stavbu a nezasíťovaný pozemek, Hypoteční poradna, 2.10.2019

Dobrý den, je možné dostat hypotéku na výstavbu rodinného domu, pokud nejsou na hranici pozemku dotaženy inženýrské sítě? Budou tam dotaženy v průběhu čerpání hypotéky obcí. Děkuji za informace.

Dobrý den,

hodnota nezasíťovaného pozemku pro bankovní zástavu je velmi komplikovaná. Nutnou podmínkou je mít pozemek veden jako stavební v územním (a regulačním) plánu obce. Pak se zkoumá, jak daleko jsou hlavní řády všech sítí a kdo, kdy a na čí náklady sítě přivede k Vašemu pozemku. Prodlužování hlavních řádů je finančně velmi náročné. Jestli se Vám k tomu zavázala obec, pak bude banka chtít předložit plánovací smlouvu uzavřenou s obcí.

Další kapitolou jsou přípojky (od hlavního řádu na Váš pozemek). Elektřina, plyn, voda/kanalizace - každá síť má jiný postup (u elektřiny platíte paušál dle rezervovaného příkonu a přípojku buduje distributor v jehož vlastnictví přípojka zůstává, ostatní sítě platíte a budujete Vy, plyn můžete odprodat distributorovi, voda/kanalizace zůstává ve Vašem vlastnictví). Pro územní souhlas na jednu přípojku může být vyžadováno i 20 razítek. Zatímco některá razítka Vám úřady při splnění podmínek vydat musí, jiná razítka (např. souhlas obce s věcným břemenem na Vaši přípojku v pozemku obce) jsou do určité míry závislá na libovůli místních politiků (rady města). 

Při žádosti o hypotéku banka na místo vyšle odhadce nemovitostí, který stanoví zástavní hodnotu nemovitosti (a potvrdí, lze-li pozemkem vůbec ručit).

M

#1935, Dotaz na reality, Reality, 22.5.2015

Dobrý den,chci se zeptat jak mám postupovat když si chci vzít hypotéku na dum. Jak si banka zjistí hodnotu domu, a co musím doložit. Děkuji za odpověd

Dobrý den,

banka pověří svého odhadce nemovitostí (obvykle smluvní externí partner), aby provedl odhad zástavní hodnoty nemovitosti, za což si banka zpravidla účtuje paušálně 3 000-5 000 Kč. Odhad se vždy skládá z místního vyšetření nemovitosti (osobní prohlídka) a následné kalkulace provedené v kanceláři. 

Odhadce vždy uvítá jakékoliv podkladové dokumenty pro provedení odhadu, zejména technické výkresy (půdorys/bokorys), jedná-li se o byt/RD (u pozemku lze vše potřebné získat z online výpisu katastru), ale není to nezbytně nutné (odhadce si může základní zaměření obstarat svépomocí). Asi takto - každý dokument, který odhadci dodáte, urychlí vystavení posudku (na druhou stranu, když platíte ocenění paušálně a ne dle skutečně odpracovaných hodin, je Vám to do jisté míry jedno).

Více info o oceňování v našem článku Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

DV

#1297, Dotaz v bankovní poradně, , 17.3.2014

Dobrý den, nevím zda-li se odkazuji na správné místo. Rád bych však kontaktoval osobu, která má nastarosti odhadce nemovitostí. Jakožto odhadce nemovitostí s působností v kraji Vysočina bych rád návazal spolupráci s Vaši bankou. Bylo by prosím možné získat nějaké informace, podmínky či požadavky, které je nutné splňovat, aby se dalo o takové spolupráci uvažovat? Předem děkuji za odpověď. D. Vérosta

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál. Kontaktujte prosím přímo banku, se kterou chcete spolupracovat. Obvykle banka požaduje 2-3 vzorové posudky (min. 1x byt a 1x RD, tržní hodnota, ne dle cenových předpisů) a spolupráci na IČ.

Petr JermářBanky.cz

V

#28, Mám šanci na hypotéku?, Hypoteční poradna, 5.2.2012

Mám šanci získat hypotéku, když polovina nemovitosti je v zastavena díky dluhům bývalého manžela. Chtěla bych tím vyřešit vypořádání s bývalým manželem a tím i zaplacení dluhu a dále rekonstrukci domu,. Jedná se cca o 500 tis Kč. Dluhy bývalého manžela vznikly až po rozvodu. Děkuji

Dobrý den,

situace není neřešitelná leč bude komplikovanější. U hypotečního úvěru ručíte nemovitostí, která má určitou hodnotu a ta by měla být vyšší než je výše úvěru. Onu hodnotu pro banku spočítá odhadce nemovitostí, který samozřejmě ve výpočtu zohlední i onu zástavu. Více v našem článku "Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven".

Tedy např. rodinný dům včetně pozemků má hodnotu 2 mil. Kč, zástava je na 0,5 mil. Kč, výsledná hodnota bude v intervalu 1-1,5 mil Kč. podle výše diskontu za komplikace se zástavou. Banka tedy v tomto případě půjčí max. 1-1,5 mil. Kč, spíše dnes méně (80-90% LTV).

 Banky v ČR