Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky

Definice Předčasné splacení hypotéky

Jakékoliv splacení hypotéky s pevnou úrokovou sazbou před koncem fixačního období uvedeného v úvěrových smlouvách je vždy spojeno s nějakou sankcí, kterou je nutné uhradit bance. Je to logické - Banka si totiž nakoupila na trhu na pevnou dobu zdroje, které poskytuje v rámci této hypotéky.
Takový poplatek banky zpravidla neaplikují u hypoték, kde je floatová úroková sazba. Tady může zákazník kdykoliv uhradit buď část, nebo celý úvěr bez poplatku.
Při fixní úrokové sazbě banka zákazníkovi vypočítá ušlý zisk na úrocích, i ten ale od 1.12.2016 (nový zákon o financování spotřebitelů) může být v maximální výši 50.000,- kč. Od data 1.12.2016 dle nového zákona chránícího spotřebitele může každý zákazník vždy po 12 anuitně zaplacených splátkách uhradit až 25% z původní jistiny bezplatně, ale vždy na to banku musí předem upozornit. Předčasně splatit úvěr lze bezplatně pouze po uplynutí fixační doby.
Není-li vysvětlení tohoto pojmu jasné, využijte prosím pro konkrétní případy naší bezplatné bankovní poradny.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Předčasné splacení hypotéky

ID

#14899, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 23.7.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně doplacení nebo částečného doplacení mé hypotéky. Hypotéka byla uzavřena 2013, v roce 2016 došlo k mimořádné splátce. Datum fixace úrokové sazby mi "končí" 13.11.2021, nicméně před dvěma lety jsem využila nabídky banky a uzavřela dodatek k fixaci (čili 2019 pro 11/2021 - 08/2027, kdy se jedná o dobu do plného doplacení hypotéky - již by se znovu po pěti letech neměnila sazba). A tady je zřejmě kámen úrazu. Když jsem chtěla zjistit, co budu platit za pokutu za doplacení všeho v listopadu 2021, tak mi bylo řečeno, že pokud zaplatím do října, tak bude 0 Kč, ale zaplatím vše - tedy celou částku, kterou vidím aktuálně ke splacení úvěru vč. úroků. Což mi přijde jako nesolidní návrh. Je tedy možné se odkazovat na zákon a chtít využít možnosti splacení 25% částky zapůjčených peněz (410 000 Kč) bez pokuty, bez dodatečných nákladů ze strany banky, atp.? Nebo to možné není díky danému dodatku ohledně fixace úrokové sazby z roku 2019? V dodatku nemám přesně specifikováno to, že uvažuji o částečném doplacení, či plném doplacení. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

díky podepsanému dodatku v roce 2019 se smluvní podmínky vaší hypotéky řídí novelou Zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016, tedy můžete každoročně splatit bez sankce až 25% (vždy k datu výročí fixace). K datu konce fixace můžete vždy splatit až 100% zbývajícího dluhu (přesně toto Vám také banka nabídla). 

IK

#14471, Poplatek za předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 4.6.2021

Dobrý den, máme u Modré pyramidy čtyři zajištěné úvěry cca 13 let ve fázi již přiděleného úvěru. Několikrát jsme se ptali na možnost sloučení, ale nikdy nám nebylo vyhověno. Nyní jsme žádali vyčíslení za předčasné splaceni, jelikož máme předběžně domluvený úvěr u jiné banky. Bylo nám vyčísleno skoro 50 000 Kč. Opakovaně jsem žádala o odpuštění nebo snížení částky, ale bylo mi vždy napsáno, že úhrada odpovídá pouze nákladům, které jsou spojené s předčasným splácením daného úvěru. Prosím o radu, zda mám vůbec nějakou možnost dosáhnout snížení poplatků. Dnes mi navrhli sloučení úvěrů. Předtím to nešlo. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje bankám účtovat poplatek za předčasné splacení úvěru max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Dle vysvětlení ČNB lze ale za "účelně vynaložené náklady" považovat jen administrativní náklady (nikoliv náklady na financování, ušlý zisk, atd.). Proto většina bank dnes účtuje pouze stokoruny/nižší tisíce. Spor s bankou o výši poplatku můžete řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou. 

EZ

#14250, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 16.5.2021

Dobrý den, hypotéku mám uzavřenou od roku 2008 s refixací a novou úrokovou sazbou uzavřenou letos 2021. Nyní jsem začala uvažovat o prodeji nemovitosti a splacení hypotéky. Pokud tomu dobře rozumím, díky smlouvě na novou úrokovou sazbu se nyní na mě budou vztahovat podmínky po novele zákona od 1. prosince 2016, a tudíž by případné penále bylo 1%, max. 50tis? Co se týče dovětku, že smlouva a čerpání hypotéky musí trvat 24 měsíců, bude se tato doba počítat od data nové refixační smlouvy nebo původní smlouvy? Děkuji za pomoc.

Dobrý den,

ano, budou se na Vás vztahovat mírnější podmínky pro penále platné od 12/2016. Lhůta 24 měsíců se počítá od data podpisu refixace. 

KK

#13697, Převod hypotéky od Modré pyramidy, Hypoteční poradna, 30.3.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti, když chce klient převést svou hypotéku od Modré Pyramidy do jiné banky. Co jsem četl na internetu případy z minulosti (cca rok 2015), tak zkušenosti jsou hodně špatné. Pyramida nespolupracuje, extrémně vysoké pokuty apod. Za rok a půl mi končí fixace a když se teď zajímám o refinancování, má finanční poradkyně z Pyramidy mi tvrdí, že úroky teď nejsou nízko, kde jsem takovou blbost slyšel. Je možné, protože Pyramida není banka, že budou mít v budoucnu ještě nižší úroky, aby nalákaly klienty? Nebo se mě jenom snaží oblbnout abych počkal až úroky vyrostou, a pak platil víc? Díky.

Dobrý den,

předně je třeba zmínit, že od prosince 2016 platí novela Zákona o spotřebitelském úvěru, která radikálně snižuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. Zkušenosti z předchozích let jsou tak irelevantní. Hypotéku můžete doplatit ke konci fixace zcela bez sankcí. Úrokové sazby dosáhly svého dna během ledna 2021 a nyní pomalu rostou. Poradce z Modré pyramidy se mýlí a pravděpodobně tak činí s úmyslem odradit Vás od refinancování hypotéky (hájí zájmy své spořitelny). 

Pokud jste si úvěr sjednal po 12/2016 a od podpisu úvěrové smlouvy uplynuly min. 2 roky, pak Vám banka za předčasné splacení hypotéky může účtovat max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky, do kterých se dle vyjádření ČNB nesmí počítat úrokové náklady, ušlý zisk a v zásadě cokoliv mimo administrativy. Pravdou je, že zatímco ostatní banky toto respektují a účtují klientům 700 - 1 000 Kč, Komerční banka (včetně Modré pyramidy) účtuje klientům v rozporu se zákonem i vyšší desetitisíce. Klienti tak své spory řeší soudní cestou a před Finančního arbitra. 

RV

#13691, Výše poplatku za předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 29.3.2021

Dobrý den, budeme refinancovat stávající hypotéku od Equa bank. Smlouva byla uzavřena v únoru 2019, fixace nám končí v lednu 2022. Smlouvu s novou bankou budeme podepisovat v průběhu měsíce. Pokud se nemýlím, na konci fixace můžeme refinancování provést bez poplatku. Na dotaz Equa bance ohledně výše poplatku za refinancování v době fixace (tedy pokud bychom nečekali) jsem byl odkázán na formulář "Oznámení o úmyslu provést mimořádnou splátku". Pokud tento dokument odevzdám bance, bude pro mě závazné stávající hypotéku splatit v termínu na něm uvedeném či nikoli? Rozdíl na měsíční splátce činí cca 3 000 Kč a rád bych posoudil, zda se mi vyplatí refinancovat již nyní, či počkat. Případně zda má banka povinnost mi sdělit výši nákladů na splacení během době fixace před tím, než se "upíši" k úkonu splacení. Děkuji.

Dobrý den,

banka by Vás o výši poplatku za předčasné splacení hypotečního úvěru měla informovat předem. Kontaktujte Equa bank a vše si ověřte.

Články o Předčasné splacení hypotéky

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

21.7.2021, Hypotéka

Zaplatit za předčasné splacení hypotékydesítky tisíc korun. Bez ohledu na to, kdy a u jaké banky jste smlouvuuzavřeli. I to se může brzy stát realitou. Poslanecká sněmovna projednáváúpravu zákona o spotřebitelském úvěru, která chce poplatky za předčasnésplacení hypotéky vý…

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

5.7.2021, Hypotéka

…odělávají i stovky milionů korun. A právě dlouhé fixacehypoték jsou pro ně nejrizikovější. Aktuálně je situace taková, že si banky smí zapředčasné splacení hypotéky účtovat jen nezbytně nutné výdaje spojené sukončením úvěru. Tedy zejména administrativní náklady. Poplatky z…

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

10.5.2021, Hypotéka

…ědčit Českou národní banku, aby povolilazvýšení poplatků za předčasné splacení úvěru. Loni to vzbudilo velký rozruch. Některé bankysi za předčasné splacení hypotéky účtovaly poplatky v řádech desetitisíců korun.A to i přesto, že na ně podle České národní banky neměly nárok…

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

…t peněz, aby vše zaplatilze svého – najít takového kupujícího tedy může být problém poplatky za advokátní či notářské služby poplatky za předčasné splacení hypotéky Převod hypotékyU prodeje domu nebo bytu s hypotékou pro vásmůže být výhodné, když prodáte nemovitost a stáva…

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

8.9.2020, Hypotéka

Maximálně několik set korun. Tolik smějí podleČeské národní banky vybírat poskytovatelé za předčasné splacení hypotéky. Jenženěkteří to nedodržují a účtují si desetitisícové částky. Nyní se k nim přidávái Česká spořitelna, která se rozhodla poplatky zvýšit. Zatímco ještě p…Banky v ČR