Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky

Definice Předčasné splacení hypotéky

Jakékoliv splacení hypotéky s pevnou úrokovou sazbou před koncem fixačního období uvedeného v úvěrových smlouvách je vždy spojeno s nějakou sankcí, kterou je nutné uhradit bance. Je to logické - Banka si totiž nakoupila na trhu na pevnou dobu zdroje, které poskytuje v rámci této hypotéky.
Takový poplatek banky zpravidla neaplikují u hypoték, kde je floatová úroková sazba. Tady může zákazník kdykoliv uhradit buď část, nebo celý úvěr bez poplatku.
Při fixní úrokové sazbě banka zákazníkovi vypočítá ušlý zisk na úrocích, i ten ale od 1.12.2016 (nový zákon o financování spotřebitelů) může být v maximální výši 50.000,- kč. Od data 1.12.2016 dle nového zákona chránícího spotřebitele může každý zákazník vždy po 12 anuitně zaplacených splátkách uhradit až 25% z původní jistiny bezplatně, ale vždy na to banku musí předem upozornit. Předčasně splatit úvěr lze bezplatně pouze po uplynutí fixační doby.
Není-li vysvětlení tohoto pojmu jasné, využijte prosím pro konkrétní případy naší bezplatné bankovní poradny.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Předčasné splacení hypotéky

ML

#11327, Předčasné splacení hypotéky mimo fixaci, Hypoteční poradna, 25.9.2020

Dobrý den, je možné, aby při předčasném splacení hypotéky 710 000 Kč při šesti letech fixace byla sankce kterou po mně banka vyžaduje 50 000 Kč. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při mimořádné splátce úvěru do dvou let od podpisu úvěrové smlouvy není výše pokuty legislativně omezena. Od dvou let výše může být pokuta dle Zákona o spotřebitelském úvěru max. 1% z předčasně splácené částky (max. 50 000 Kč), tedy ve Vašem případě max. 7 100 Kč. 

MM

#10924, Komerční banka požaduje poplatek v rozporu s výkladem ČNB, Hypoteční poradna, 10.8.2020

Dobrý den, chci refinancovat hypotéku u Modré pyramidy. Ve vyčíslení je požadována úhrada za předčasné splacení v maximální možné výši, tedy 50 000 Kč (úvěr mám déle než dva roky a byl uzavřen ve 2018). Na webových stránkách MP je uveden výpočet tohoto poplatku, který se skládá z administrativních nákladů a tzv. Ceny zdrojů (vypočtené z výše doplácené jistiny, doby do fixace a průměrné úrokové sazby všech úvěrů v době uzavření smlouvy). Splňuje položka Cena zdrojů podmínky ČNB? Jedná se z Vašeho pohledu opravdu o účelově vynaložené náklady? Z mého laického pohledu mi toto jako účelový náklad nepřijde. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Komerční banka tímto nejen dle mého názoru porušuje výklad ČNB, která za "oprávněné náklady" nepovažuje Cenu zdrojů. Doporučuji podat podnět ČNB či se domáhat nápravy soudní cestou. Minulý týden vyšlo na toto téma mnoho článků, pravděpodobně se tento problém týká více klientů. Doporučuji prostudovat náš článek Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

DS

#10828, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 29.7.2020

Dobrý den, v roce 2019 jsem v souvislosti s prodejem nemovitosti doplatil hypoteční úvěr za tuto nemovitost ve výši 1,45 mil. Kč. Do konce 5-ti leté fixace tehdy zbývaly 2 roky. Dodatečné náklady s předčasným splacením u jedné nejmenované banky mi vyčíslili na částku přesahující 120 000 Kč. Zcela náhodou jsem se dozvěděl, že banka při předčasného splacení hyp. úvěru, může žádat 1% z částky, která je placena, pokud hypoteční smlouva trvá alespoň 2 roky. Chci se proto zeptat, zda náklady ve výši 120 000 Kč jsou oprávněné, popř. jak bych měl postupovat když by tomu tak nebylo. Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

je to tak jak píšete, pokud od podpisu smlouvy uplynuly min. 2 roky, může být sankce za předčasné splacení hypotéky max. 1% z výše doplácené částky, max. 50 000 Kč, a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky, které ČNB svým dovysvětlením z roku 2019 omezila pouze na administrativní náklady (banky nemohou požadovat úhradu úrokové ztráty). 

Tato pravidla se vztahují pouze na hypotéky sjednané nebo refixované po 12/2016, tedy pokud jste úvěrovou smlouvu uzavřel dříve, mohla Vám banka naúčtovat i více. 

F

#10709, Poplatek za předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 16.7.2020

Dobrý den, v lednu 2020 jsem refinancoval hypotéku do KB. Výše hypotéky byla 3,3 mil. Kč. Aktuálně chci byt prodat a stěhovat se do jiného města. KB si dle jejích kalkulačky bude za předčasné splacení účtovat více jak 30 tis. Kč. Zdá se mi to jako neadekvátní. Je možné se takovému poplatku nějak bránit a například požadovat vyčíslení z jakých nákladů se k takové částce dobrali? Děkuji za informaci.

Dobrý den,

zákon o spotřebitelském úvěru stanovuje max. strop pro sankce za předčasné splacení hypotéky na 1% z dlužné částky, max. 50 000 Kč. Nicméně tento strop platí jen pro smlouvy, u kterých uplynulo 24 měsíců od podpisu. Splácet hypotéku předčasně jen 6 měsíců po podpisu je extrémně nevýhodné, vysokým sankcím se nevyhnete. 

R

#10362, Poplatek za předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 8.6.2020

Pokračování dotazu č.10360: Jedná se o refixaci (tzn. je již podepsána více než rok). O 12 splátkách se v 257/2016 Sb. Zákon o spotřebitelském úvěru nikde nepíše. Na čem je toto právně založeno? O jediném poplatku mimo účelně vynaložených nákladů se píše o 1% z úvěru a to v případě, kdy se nemovitost prodává, nikoliv refinancuje.

Dobrý den,

doporučuji prostudovat § 117, odst. 4 Vámi citovaného zákona.

Články o Předčasné splacení hypotéky

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

8.9.2020, Hypotéka

Maximálně několik set korun. Tolik smějí podleČeské národní banky vybírat poskytovatelé za předčasné splacení hypotéky. Jenženěkteří to nedodržují a účtují si desetitisícové částky. Nyní se k nim přidávái Česká spořitelna, která se rozhodla poplatky zvýšit. Zatímco ještě p…

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

10.8.2020, Hypotéka

Místo pár set korun i několik desítek tisíc. Tolik můžetezaplatit za předčasné splacení hypotéky. Přestože si za něj banky smí podlezákona účtovat pouze nezbytné poplatky, někteří poskytovatelé to nedodržují. Na nepřiměřeně vysoké poplatky za předčasné splaceníhypotéky ned…

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky strašíspoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. V současnosti se ale ve většiněpřípadů žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu jemimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma. Bez ohledu na to, u jakébank…

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

16.9.2019, Hypotéka

…ý zákon o spotřebitelském úvěru, který umožnil každý rok bezpoplatků mimořádně splatit až čtvrtinu dluhu. Navíc omezil i výši poplatků zapředčasné splacení hypotéky. Díky tomupřestali mít lidé z předčasného splacení strach. A výsledkem byl právě rostoucízájem o hypoteční ú…

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

20.5.2019, Hypotéka

…mpřijde. Řada bank protomusí podmínky předčasného splacení hypotéky upravit. Úrokové sazby hypoték: Další pokles se nečekáI v případě, žepředčasné splacení hypotéky neplánujete, požádat o refinancování hypotéky sevám rozhodně vyplatí. Už z toho důvodu, že začátkem roku úro…Banky v ČR