Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky

Definice Předčasné splacení hypotéky

Jakékoliv splacení hypotéky s pevnou úrokovou sazbou před koncem fixačního období uvedeného v úvěrových smlouvách je vždy spojeno s nějakou sankcí, kterou je nutné uhradit bance. Je to logické - Banka si totiž nakoupila na trhu na pevnou dobu zdroje, které poskytuje v rámci této hypotéky.
Takový poplatek banky zpravidla neaplikují u hypoték, kde je floatová úroková sazba. Tady může zákazník kdykoliv uhradit buď část, nebo celý úvěr bez poplatku.
Při fixní úrokové sazbě banka zákazníkovi vypočítá ušlý zisk na úrocích, i ten ale od 1.12.2016 (nový zákon o financování spotřebitelů) může být v maximální výši 50.000,- kč. Od data 1.12.2016 dle nového zákona chránícího spotřebitele může každý zákazník vždy po 12 anuitně zaplacených splátkách uhradit až 25% z původní jistiny bezplatně, ale vždy na to banku musí předem upozornit. Předčasně splatit úvěr lze bezplatně pouze po uplynutí fixační doby.
Není-li vysvětlení tohoto pojmu jasné, využijte prosím pro konkrétní případy naší bezplatné bankovní poradny.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Předčasné splacení hypotéky

RK

#12279, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 4.1.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně předčasného splacení hypotéky u KB. Výše HÚ 2,5 mil. Kč Datum uzavření HÚ 24.5.2007, fixace byla vždy na 5 let. Poslední fixace od 24.4. 2017 do 24.4. 2022 (na 5 let se sazbou 1,99%). Konec hypotéky 25.2. 2033 Zbývá doplatit k 25.1.2021 1.484.403,89 Kč. Chtěl bych doplatit celou částku k 25.2.2021. Je možné doplatit celou částku? A s jakými sankcemi? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hypotéku můžete doplatit kdykoliv (bez sankce 100% ke konci fixace nebo každoročně 25% k datu výročí úvěru). Mimo tyto termíny může banka účtovat sankce. Výši poplatku za předčasné splacení hypotéky se nechte vyčíslit u KB (Zákon o spotřebitelském úvěru stanovuje limit pro sankce max. 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky).

TJ

#12225, Předčasné splacení nedočerpané hypotéky, Hypoteční poradna, 29.12.2020

Dobrý den, chystám se předčasně splatit hypoteční úvěr u KB, úvěr byl uzavřen 2018/9 s fixací úrokové sazby na 7 let. Banka vyčíslila náhradu účelně vynaložených nákladů na 76 tis. Kč a navíc požaduje také uhradit 5 % z nedočerpané částky úvěru, jelikož úvěr není dočerpaný. Dohromady tak požaduje cca 180 tis. Kč za předčasné splacení. V úvěrové smlouvě se k poplatku za nedočerpání píše: "cena je účtována v případě nedočerpání více než 20 % ze sjednané výše úvěru v dohodnuté době čerpání". Mám pochybnosti o tom, zda banka pokutu za nedočerpání úvěru vyžaduje oprávněně vzhledem k tomu, že "dohodnutá doba čerpání" neuplynula. Prosím o odborný názor, zda banka může při předčasném splacení úvěru vymáhat také poplatek za nedočerpání. Není to v rozporu se zákonem o spotřebitelském úvěru? Děkuji.

Dobrý den,

splacením hypotéky dochází k ukončení smluvního vztahu mezi Vámi a bankou (úvěr zaniká). Po splacení hypotéky tak není možné dočerpat dosud nevyčerpanou část. Proto Vám banka účtuje poplatek za nevyčerpání hypotéky. 

Pokud od podpisu úvěrové smlouvy uplynuly více než 2 roky, měla by Vám banka za předčasné splacení hypotéky účtovat max. 1% (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky, které ČNB svým dovysvětlením omezila na administrativní náklady (nelze účtovat úrokovou ztrátu či ztrátu zisku). V praxi tak banky účtují obvykle 500-1 000 Kč (76 000 Kč překračuje fixně stanovenou hranici Zákonem o spotřebitelském úvěru a osobně si neumím představit, jak by banka obhájila administrativní náklady ve výši 50 000 Kč). 

LV

#12052, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 9.12.2020

Dobrý den, mám podobný dotaz jako předchozí tazatel. HÚ na 3,3 mil uzavřen podzim 2018, čerpání březen 2020 s fixem na 10 let a úrok 2,69%. Chtěl bych refinancovat za účelem lepší sazby a banka vyčíslila pokutu na 180 tis. Platí v našem případě stejné uplatnění jako v již zmiňovaném případě? Děkuji za Vaší odpověď.

Dobrý den,

neboť od podpisu smlouvy uplynulo 24 měsíců, je max. výše sankce za předčasné splacení/refinancování hypotéky omezena Zákonem o spotřebitelském úvěru na 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o prokazatelné náklady banky spojené s mimořádnou splátkou. 

Navíc ČNB vydala v roce 2019 závazné stanovisko, ve kterém upřesnila, že za "prokazatelné náklady" lze považovat pouze administrativní úkony pracovníka banky. Výše pokuty by tak měla být max. v řádech stokorun či nižších tisíců. 

JR

#11938, Předčasné splacení hypotéky a vysoká pokuta, Hypoteční poradna, 28.11.2020

Dobrý den, dne 1.10. 2018 jsem podepsal smlouvu o čerpání hypotečního úvěru u Modré pyramidy a k 31.12. 2020 jsem se rozhodl mimo fixaci tuto hypotéku předčasné splatit. Nesplacené jistina k tomuto datu činila 1 990 000 Kč. K mému údivu jsem dostal vyčíslení, kde požadují úhradu za předčasné splacení 50 000 Kč a 8 266 Kč jako úroky do data předčasného splacení. Rád bych se zeptal, zdali může takto MP postupovat a popřípadě, zdali je možné se stížnosti k těmto krokům MP uspět u Finančního arbitra. Dle mého názoru absolutně MP nerespektuje ujednání ČNB, které byly ještě v roce 2019 více specifikovány a dle výkladu ČNB kdy si může věřitel účtovat vesměs jen administrativní náklady usuzuji, že se musel hodně zdražit papír a náplně do propisek. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle mého názoru je tento přístup banky v rozporu se Zákonem o spotřebitelském úvěru a zejména s upřesňujícím výkladem ČNB, která účtované náklady omezila na administrativu. Můžete se obrátit na Finančního arbitra, podat podnět ČNB nebo spor s bankou řešit soudní cestou. 

R

#11936, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 28.11.2020

Dobrý den, 1.2. 2016 jsem uzavřel hypotéku na 20 let s fixací na 5 let s tím, že kdybych chtěl hypotéku splatit dříve, platil bych penalizaci 10% z udané částky, kterou jsem si půjčil. A slyšel jsem, že je nový zákon, že kdybych chtěl splatit hypotéku celou, tak už bych neměl platit nic jiného než administrativní poplatky, ale to prý platí jen u hypoték od 1.12. 2016. Mohl bych splatit hypotéku při fixaci 1.2.2021 bez 10% poplatku? Děkuji

Dobrý den,

ano, ke konci fixace (2021) můžete splatit hypotéku bez sankce. Stejně tak můžete přejít ke konkurenci nebo se domluvit se stávající bankou na nové úrokové sazbě. V obou případech (pokračování u stávající banky nebo refinancování hypotéky u konkurence) by se již úvěru týkaly nové podmínky platné od 12/2016.

Články o Předčasné splacení hypotéky

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

…t peněz, aby vše zaplatilze svého – najít takového kupujícího tedy může být problém poplatky za advokátní či notářské služby poplatky za předčasné splacení hypotéky Převod hypotékyU prodeje domu nebo bytu s hypotékou pro vásmůže být výhodné, když prodáte nemovitost a stáva…

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

8.9.2020, Hypotéka

Maximálně několik set korun. Tolik smějí podleČeské národní banky vybírat poskytovatelé za předčasné splacení hypotéky. Jenženěkteří to nedodržují a účtují si desetitisícové částky. Nyní se k nim přidávái Česká spořitelna, která se rozhodla poplatky zvýšit. Zatímco ještě p…

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

10.8.2020, Hypotéka

Místo pár set korun i několik desítek tisíc. Tolik můžetezaplatit za předčasné splacení hypotéky. Přestože si za něj banky smí podlezákona účtovat pouze nezbytné poplatky, někteří poskytovatelé to nedodržují. Na nepřiměřeně vysoké poplatky za předčasné splaceníhypotéky ned…

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky strašíspoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. V současnosti se ale ve většiněpřípadů žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu jemimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma. Bez ohledu na to, u jakébank…

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

16.9.2019, Hypotéka

…ý zákon o spotřebitelském úvěru, který umožnil každý rok bezpoplatků mimořádně splatit až čtvrtinu dluhu. Navíc omezil i výši poplatků zapředčasné splacení hypotéky. Díky tomupřestali mít lidé z předčasného splacení strach. A výsledkem byl právě rostoucízájem o hypoteční ú…Banky v ČR