Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky

Definice Předčasné splacení hypotéky

Jakékoliv splacení hypotéky s pevnou úrokovou sazbou před koncem fixačního období uvedeného v úvěrových smlouvách je vždy spojeno s nějakou sankcí, kterou je nutné uhradit bance. Je to logické - Banka si totiž nakoupila na trhu na pevnou dobu zdroje, které poskytuje v rámci této hypotéky.
Takový poplatek banky zpravidla neaplikují u hypoték, kde je floatová úroková sazba. Tady může zákazník kdykoliv uhradit buď část, nebo celý úvěr bez poplatku.
Při fixní úrokové sazbě banka zákazníkovi vypočítá ušlý zisk na úrocích, i ten ale od 1.12.2016 (nový zákon o financování spotřebitelů) může být v maximální výši 50.000,- kč. Od data 1.12.2016 dle nového zákona chránícího spotřebitele může každý zákazník vždy po 12 anuitně zaplacených splátkách uhradit až 25% z původní jistiny bezplatně, ale vždy na to banku musí předem upozornit. Předčasně splatit úvěr lze bezplatně pouze po uplynutí fixační doby.
Není-li vysvětlení tohoto pojmu jasné, využijte prosím pro konkrétní případy naší bezplatné bankovní poradny.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Předčasné splacení hypotéky

K

#15582, Příjem z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb, Daně, 13.10.2021

Dobrý den, nabyla jsem pozemek bezúplatným darováním od dědečka. Do 5ti let od nabytí jsem ho prodala s myšlenkou splatit hypotéku, kterou mám na byt. Mohu tyto náklady (předčasné splacení hypotéky = splátky i úroky) použít ke snížení daňového základu pro daň z příjmu fyzických osob. Děkuji za odpověď a přeji Pěkný den. 

Dobrý den,

ano, příjem z prodeje nemovitosti použitý na řešení vlastních bytových potřeb do 1 roku od data přijetí peněz můžete použít na snížení daňového základu (a v konečném důsledku tak třeba neplatit žádnou daň z prodeje nemovitosti). Za řešení vlastních bytových potřeb se považuje i doplacení hypotéky.


DS

#15311, Rozmyslel jsem si refinancování, Hypoteční poradna, 11.9.2021

Dobrý den, v červnu jsme podepsali refinancování hypotéky. Aktuální hypotéka nám skončí příští rok v březnu. Už jsme byli udělat i zápis na katastru. Naskytl se nám pozemek a přemýšlíme, že bychom příští rok stavěli. Byt bychom prodali. Jak to nejlépe provést? Dočetl jsem se, že když vypovím podepsanou novou refinancovanou hypotéku, i kdyz jsme ještě nečerpali, tak tam bude pokuta tuším 4 % z celkové hypotéky. Pak jsem se dočetl, že kdybych počkal až přejdu na tu novou hypotéku a tu zrušil, tak to by bylo jen 1 %. Z to mi vyplývá vydržet ještě toho půl roku na tu novou hypotéku, je to tak? Nebo jsou ještě další možnosti? Dekuji

Dobrý den,

za nenačerpání hypotéky účtují banky poplatek až 5% z nevyčerpané částky. Za předčasné splacení hypotéky mimo konec fixace mohou banky dle Zákona o spotřebitelském úvěru účtovat max. 1% (max. 50 000 Kč). Tento strop však platí jen pro situace, kdy od podpisu smlouvy uplynulo min. 24 měsíců. Některé banky účtují pouze symbolických 1 000 Kč, jiné i vyšší částky nad rámec Zákona o spotřebitelském úvěru, resp. dovysvětlení ČNB (pak by bylo nutné se s bankou soudit). 

MH

#15002, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 5.8.2021

Dobrý den, zažádal jsem si u České spořitelny o předčasné splacení hypotéky. Poslali mi rozepsanou částku co všechno zaplatím. Před třemi roky jsem si u nich půjčoval 2,6 mil. Kč a po skoro třech letech je zůstatek cca 2,586 mil. Kč. Další položka je poplatek za předčasné splacení 700 Kč. Ale další položce nerozumím. Je tam psaný řádný úrok ve výši 60 346 Kč. Nerozumím proč po mně chtějí platit tak vysoké úroky.

Dobrý den,

při předčasném splacení hypotéky účtují některé banky pouze administrativní poplatek (např. 700 Kč) a jiné i další náklady. Doporučuji se banky dotázat, proč a za co přesně Vám účtuje poplatek 60 346 Kč. Následně bude možné posoudit, je-li tento poplatek v souladu se Zákonem o spotřebitelském úvěru a výkladem ČNB. 

ID

#14899, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 23.7.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně doplacení nebo částečného doplacení mé hypotéky. Hypotéka byla uzavřena 2013, v roce 2016 došlo k mimořádné splátce. Datum fixace úrokové sazby mi "končí" 13.11.2021, nicméně před dvěma lety jsem využila nabídky banky a uzavřela dodatek k fixaci (čili 2019 pro 11/2021 - 08/2027, kdy se jedná o dobu do plného doplacení hypotéky - již by se znovu po pěti letech neměnila sazba). A tady je zřejmě kámen úrazu. Když jsem chtěla zjistit, co budu platit za pokutu za doplacení všeho v listopadu 2021, tak mi bylo řečeno, že pokud zaplatím do října, tak bude 0 Kč, ale zaplatím vše - tedy celou částku, kterou vidím aktuálně ke splacení úvěru vč. úroků. Což mi přijde jako nesolidní návrh. Je tedy možné se odkazovat na zákon a chtít využít možnosti splacení 25% částky zapůjčených peněz (410 000 Kč) bez pokuty, bez dodatečných nákladů ze strany banky, atp.? Nebo to možné není díky danému dodatku ohledně fixace úrokové sazby z roku 2019? V dodatku nemám přesně specifikováno to, že uvažuji o částečném doplacení, či plném doplacení. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

díky podepsanému dodatku v roce 2019 se smluvní podmínky vaší hypotéky řídí novelou Zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016, tedy můžete každoročně splatit bez sankce až 25% (vždy k datu výročí fixace). K datu konce fixace můžete vždy splatit až 100% zbývajícího dluhu (přesně toto Vám také banka nabídla). 

IK

#14471, Poplatek za předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 4.6.2021

Dobrý den, máme u Modré pyramidy čtyři zajištěné úvěry cca 13 let ve fázi již přiděleného úvěru. Několikrát jsme se ptali na možnost sloučení, ale nikdy nám nebylo vyhověno. Nyní jsme žádali vyčíslení za předčasné splaceni, jelikož máme předběžně domluvený úvěr u jiné banky. Bylo nám vyčísleno skoro 50 000 Kč. Opakovaně jsem žádala o odpuštění nebo snížení částky, ale bylo mi vždy napsáno, že úhrada odpovídá pouze nákladům, které jsou spojené s předčasným splácením daného úvěru. Prosím o radu, zda mám vůbec nějakou možnost dosáhnout snížení poplatků. Dnes mi navrhli sloučení úvěrů. Předtím to nešlo. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje bankám účtovat poplatek za předčasné splacení úvěru max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Dle vysvětlení ČNB lze ale za "účelně vynaložené náklady" považovat jen administrativní náklady (nikoliv náklady na financování, ušlý zisk, atd.). Proto většina bank dnes účtuje pouze stokoruny/nižší tisíce. Spor s bankou o výši poplatku můžete řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou. 

Články o Předčasné splacení hypotéky

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

21.7.2021, Hypotéka

Zaplatit za předčasné splacení hypotékydesítky tisíc korun. Bez ohledu na to, kdy a u jaké banky jste smlouvuuzavřeli. I to se může brzy stát realitou. Poslanecká sněmovna projednáváúpravu zákona o spotřebitelském úvěru, která chce poplatky za předčasnésplacení hypotéky vý…

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

5.7.2021, Hypotéka

…odělávají i stovky milionů korun. A právě dlouhé fixacehypoték jsou pro ně nejrizikovější. Aktuálně je situace taková, že si banky smí zapředčasné splacení hypotéky účtovat jen nezbytně nutné výdaje spojené sukončením úvěru. Tedy zejména administrativní náklady. Poplatky z…

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

10.5.2021, Hypotéka

…ědčit Českou národní banku, aby povolilazvýšení poplatků za předčasné splacení úvěru. Loni to vzbudilo velký rozruch. Některé bankysi za předčasné splacení hypotéky účtovaly poplatky v řádech desetitisíců korun.A to i přesto, že na ně podle České národní banky neměly nárok…

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

…t peněz, aby vše zaplatilze svého – najít takového kupujícího tedy může být problém poplatky za advokátní či notářské služby poplatky za předčasné splacení hypotéky Převod hypotékyU prodeje domu nebo bytu s hypotékou pro vásmůže být výhodné, když prodáte nemovitost a stáva…

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

8.9.2020, Hypotéka

Maximálně několik set korun. Tolik smějí podleČeské národní banky vybírat poskytovatelé za předčasné splacení hypotéky. Jenženěkteří to nedodržují a účtují si desetitisícové částky. Nyní se k nim přidávái Česká spořitelna, která se rozhodla poplatky zvýšit. Zatímco ještě p…Banky v ČR