Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Hypoteční smlouva

Hypoteční smlouva

Definice Hypoteční smlouva

Je dokument, který podepisuje každý žadatel, kterému byl schválen hypoteční úvěr. Tento dokument musí obsahovat veškeré nacionále obou smluvních stran, jak strany, která si peníze půjčuje, tak strany, která peníze poskytuje. Smlouva musí dále obsahovat částku, splatnost, fixaci a úrok (kolik za půjčené peníze přeplatí zákazník). Součástí smlouvy je i podrobná identifikace zastavované nemovitosti, kde musí být uvedeny veškeré informace z katastru nemovitostí (LV, Parcelní čísla, výměru bytu, společné prostory atd.), zpravidla v podobě zástavní smlouvy. Dále musí obsahovat veškeré podmínky (možnosti pojištění – životní nebo neživotní pojištění) a způsob čerpání úvěru.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Hypoteční smlouva

S

#13524, Předčasné splacení hypotéky dle starých pravidel, Hypoteční poradna, 17.3.2021

Dobrý den, potřebuji z finančních důvodů (covid) prodat svou nemovitost zatíženou hypotékou. Pokuta za předčasné splacení byla bankou vyčíslena na 498 000 Kč. Hypoteční smlouva byla sjednána před novelou zákona z roku 2016 a žádost o snížení poplatku nebyla úspěšná. Musím tuto nemravnou lichvu strpět nebo je jiná možnost? Třeba 1% nebo max 50 000 Kč? Děkuji

Dobrý den,

novela Zákona o spotřebitelském úvěru platná od 12/2016 se týká všech úvěrových smluv podepsaných nebo refixovaných po tomto datu. Pokud jste úvěrovou smlouvu podepsal před rokem 2016, do kdy máte sjednanou fixaci? Hypotéku můžete doplatit zcela bez sankcí ke konci fixace nebo dle nových pravidel (1%, max. 50 000 Kč) kdykoliv po refixaci. 

DS

#10828, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 29.7.2020

Dobrý den, v roce 2019 jsem v souvislosti s prodejem nemovitosti doplatil hypoteční úvěr za tuto nemovitost ve výši 1,45 mil. Kč. Do konce 5-ti leté fixace tehdy zbývaly 2 roky. Dodatečné náklady s předčasným splacením u jedné nejmenované banky mi vyčíslili na částku přesahující 120 000 Kč. Zcela náhodou jsem se dozvěděl, že banka při předčasného splacení hyp. úvěru, může žádat 1% z částky, která je placena, pokud hypoteční smlouva trvá alespoň 2 roky. Chci se proto zeptat, zda náklady ve výši 120 000 Kč jsou oprávněné, popř. jak bych měl postupovat když by tomu tak nebylo. Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

je to tak jak píšete, pokud od podpisu smlouvy uplynuly min. 2 roky, může být sankce za předčasné splacení hypotéky max. 1% z výše doplácené částky, max. 50 000 Kč, a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky, které ČNB svým dovysvětlením z roku 2019 omezila pouze na administrativní náklady (banky nemohou požadovat úhradu úrokové ztráty). 

Tato pravidla se vztahují pouze na hypotéky sjednané nebo refixované po 12/2016, tedy pokud jste úvěrovou smlouvu uzavřel dříve, mohla Vám banka naúčtovat i více. 

ZN

#6110, Daň z prodeje nemovitosti, Reality, 27.2.2019

Dobrý den, jak vyplnit daňové přiznání v případě zisku z prodeje nemovitosti, kdy smlouva o koupi, prodeji a hypoteční smlouva je na dva lidi-čili zisk náleží každému ve výši jedné poloviny. Každý podává své daňové přiznání. Máme tedy do každého daňového přiznání přiznat každý svou polovinu a zároveň polovinu všech odčitatelných položek? Děkuji

Dobrý den,

pokud jste v nemovitosti bydleli poslední 2 roky nebo ji vlastnili 5 let, jste od placení daní osvobozeni. V opačném případě je třeba zahrnout zisk z prodeje do přiznání k dani z příjmu FO za poslední rok. Jestliže jste nemovitost kupovali napůl a stejně tak hradili veškeré náklady, pak každý daní polovinu zisku.

MR

#4909, Refixace a mimořádná splátka, Hypoteční poradna, 17.7.2018

Dobrý den, za rok mi končí fixace úroku hypotečního úvěru. Teď si sjednávám dodatek k hypoteční smlouvě, který mění typ pojištění v případě úmrtí, invalidity atd. V případě, že bych chtěl po akceptaci dodatku celý hypoteční úvěr splatit (ale před refixem úrokové sazby), chová se hypoteční smlouva (po dodatku) jako nová smlouva podle nového zákona o spotřebitelském úvěru? Tzn. bude sankce za předčasné splacení úvěru sankcionováno jen 1%? V případě hypotéky u ČS, kde je sankce za předčasné splacení 10%, by to byl značný finanční rozdíl. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

ano, po refixaci se bude na smlouvu o hypotéčním úvěru aplikovat nová legislativa (zákon o spotřebitelském úvěru), která umožňuje ročně bez sankcí splatit až 25% úvěru (a max. sankce u vyšších splátek je omezena výši účelně vynaložených nákladů bankou, max. 1%). 

Články o Hypoteční smlouva

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

10.5.2021, Hypotéka

…ížil k 12 miliardám. Zdroj: ČNB Proti vyšším poplatkům je ČNBRoste i poměr refinancovaných hypoték vůči těmnovým. V březnu už se každá čtvrtá hypoteční smlouva týkala právěrefinancování. Loni stejnou dobou to byla jen každá pátá. Podle poskytovatelů tomu nahrávají také nízképoplatky…Banky v ČR