Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Čerpání hypotečního úvěru

Čerpání hypotečního úvěru

Definice Čerpání hypotečního úvěru

Rozlišujeme pouze 2 typy čerpání a to jednorázové a postupné čerpání hypotečního úvěru.
U jednorázového jak již z názvu plyne, banka uvolní peníze v jedné transakci. Platí to zejména v případech, kdy zákazník kupuje nemovitost, při vypořádání majetkových poměrů v rámci rodiny nebo refinancování hypotéky.
Postupné čerpání hypotéky, jak již je z názvu zřejmé, probíhá v několika bankou stanovených transakcích. Tento typ čerpání se z pravidla používá u výstavby, nebo větší rekonstrukce nemovitosti. Čerpání je většinou podmíněno posouzením a potvrzením prostavěné hodnoty znalcem banky a vždy je podmíněno aktuálním plněním všech podmínek stanovených bankou pro čerpání (zástava, plnění ukazatelů, apod...). U postupného čerpání hypotečního úvěru musí počítat s tím, že dokud nedočerpá celou částku stanovenou v úvěrových smlouvách (Lze nedočerpat 20%) tak platí pouze úroky bance anuitní splácení nastává po dokončení čerpání.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Čerpání hypotečního úvěru

M

#13614, Hypotéka a vlastní zdroje, Hypoteční poradna, 24.3.2021

Dobrý den, dnes mi banka schválila hypotéku a v podmínkách čerpání hypotečního úvěrů vidím, že musím prokázat, že k realizaci účelu úvěru jsem použil vlastní peníze. 15% rezervační poplatek jsem uhradil před měsícem, ale před tím než jsem to poslal na účet prodejce, půlku z toho mi na účet poslal kámoš, kterému jsem před rokem ty peníze půjčil. Mohl by s tím být nějaký problém? Banka totiž má můj výpis z účtu kde je vidět, že kámoš mi na účet poslal 350 tis.. Obávám se, že si banka bude myslet, že to je půjčka od kámoše a ne vlastní úspory. Moc děkuji!

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Zbytek je třeba financovat z vlastních zdrojů, nikoliv z další půjčky. Je na Vás, abyste případě banku přesvědčil, že se jednalo o vaše peníze. 

JR

#11938, Předčasné splacení hypotéky a vysoká pokuta, Hypoteční poradna, 28.11.2020

Dobrý den, dne 1.10. 2018 jsem podepsal smlouvu o čerpání hypotečního úvěru u Modré pyramidy a k 31.12. 2020 jsem se rozhodl mimo fixaci tuto hypotéku předčasné splatit. Nesplacené jistina k tomuto datu činila 1 990 000 Kč. K mému údivu jsem dostal vyčíslení, kde požadují úhradu za předčasné splacení 50 000 Kč a 8 266 Kč jako úroky do data předčasného splacení. Rád bych se zeptal, zdali může takto MP postupovat a popřípadě, zdali je možné se stížnosti k těmto krokům MP uspět u Finančního arbitra. Dle mého názoru absolutně MP nerespektuje ujednání ČNB, které byly ještě v roce 2019 více specifikovány a dle výkladu ČNB kdy si může věřitel účtovat vesměs jen administrativní náklady usuzuji, že se musel hodně zdražit papír a náplně do propisek. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle mého názoru je tento přístup banky v rozporu se Zákonem o spotřebitelském úvěru a zejména s upřesňujícím výkladem ČNB, která účtované náklady omezila na administrativu. Můžete se obrátit na Finančního arbitra, podat podnět ČNB nebo spor s bankou řešit soudní cestou. 

Články o Čerpání hypotečního úvěru

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

31.10.2020, Hypotéka

… že dokud hypotéku nevyčerpáte nebojejí splácení předčasně neukončíte, splácíte pouze úroky. Celkovou splátkuhypotéky tak hradíte až po dočerpání hypotečního úvěru. Další případy postupného čerpání hypotékyStejné podmínky čerpání hypotéky platí také uúvěru na rekonstrukci. S…Banky v ČR