Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1246, Dotaz v bankovní poradně

Jak funguje čerpání peněz z Penzijního fondu KB a co se stane s penězi v případě, že se nedožiju důchodu?

Prosím, mám Penzijní fond KB, nikdy jsem se o to nezajímala a jenom platím. Chci se nyní, když mám poslední dva roky do důchodu zeptat, jak to potom funguje s čerpáním těch peněz? Nebo se někdo ani důchodu nedožije - dostanou to děti? Jsem v tomto ohledu naprosto nepopsaný list. Děkuji

Dobrý den,

  • nárok na výplatu z penzijního připojištění vzniká po dosažení 60 let a minimální době spoření 60 měsíců (není tedy třeba čekat až na věk odchodu do důchodu, např. v 65 letech)
  • výplatu je možné obdržet jako jednorázové vyrovnání nebo jako pravidelnou měsíční rentu (PF KB Vám spočte obě varianty a je jen na Vás, co si vyberete)
  • po odspoření min. 36 měsíců (ve Vašem případě tedy asi splněno) vzniká nárok oprávněným osobám na výplatu pozůstalostní penze
  • POZOR: při volbě výplaty formou doživotní měsíční renty je nutné oprávněnou osobu výslovně sjednat a takováto osoba pak v případě Vašeho úmrtí obdrží pouze 24 dalších měsíčních plateb.