Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1302, Dotaz v bankovní poradně

Finanční možnosti pro nákup 6 vozů do železniční dopravy: úrok, leasing, doba splatnosti a výše splátek

Pokračování dotazu č. 1300: A pokud já, pokud bych byl společnost, která chce začít podnikat v železniční dopravě a potřeboval nakoupit 6 vozů, např. RegioShark (6 ×64 =384 mil. Kč), jaký se pohybuje úrok, aspon hypotetický, finanční, operativní leasing, doby splatnosti, výše splátek,... Děkuji za odpověď Jakub Lněnička

Dobrý den,

rozmezí úrokových sazeb je skutečně velké, bude záležet na mnoha detailech, např.: jak je vstupující společnost na trh s osobní železniční dopravou kapitálově silná, kolik činí akontace, jaký je business plán, atd). Doba splatnosti je dle přání zákazníka a od toho se bude odvíjet výše splátky a částečně i úroková sazba.

Pro velmi hrubý odhad % úrokové sazby je třeba mnoha hodin práce analytika a mnoho detailů - takhle od boku skutečně nejde říct 9% nebo 12%. Vyjděte např. z úrokové sazby 7,5% p.a. u dluhopisů Leo Express pro období 2012-2017. Leasing bude dražší. Nad 14% to taky nebude, to už by bylo pro business smrtící. Udělejte si expertní odhad v tomto rozmezí, který bude platný za Vámi stanovených předpokladů. Po stanovení úrokové sazby a doby splácení je výpočet výše splátky otázkou pár minut práce v excelu.

Petr JermářBanky.cz