Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1377, Dotaz v bankovní poradně

Která stavební spořitelna je nejvýhodnější pro založení stavebního spoření? A co se stane s úrokovou sazbou po dubnu?

Dobrý den, děkuji velice za odpověď na otázku č. 1375. Měla bych na Vás ještě jeden dotaz. Když jsem si na internetu porovnala stavební spoření, tak mi asi nejlépe vychází Wustenrot. Zeptala bych se Vás tedy, když byste si chtěl založit stavebko (cílová částka 100 000 Kč, vstupní kapital 50 000 Kč, měsíční splátka 500 Kč.), u které stavební spořitelny byste si jej založil? Raiffka mi vychází asi nejhůře ze všech. Ještě mám jeden dotaz. V Raiffeisen stavební spořitelně mi bylo sděleno, že úrokovou sazbu 2% mi mohou nabídnout jen do konce dubna, že prý poté bude již všude možné čerpat jen 1 %. Nevíte, jestli toto je pravda? předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

pro dosažení maximální státní podpory 2 000 Kč/rok je třeba úložka 20 000 ročně (podpora činí 10%, max. 2 000 Kč), tedy za 6 let (povinná doba spoření) celkem 120 000 Kč, 6x podpora 2 000 Kč = 12 000 Kč a ještě něco málo na úroky, Cílovou částku bych tedy doporučil uzavřít na zhruba 138 000 Kč.z čehož plyne poplatek u Wüstenrot 1% = 1 380 Kč versus 495 Kč u ČS.

Úrokové sazby jsou platné tzv. k dnešnímu dni a mohou se měnit. Je-li Wüstenrot poslední stavební spořitelna, která nabízí 2%, může svou nabídku velmi rychle snížit na třeba 1,6% a stále bude nabízet nejvyšší sazbu (tak proč by to neudělali). Ohledně Raiffky - ano, tomu bych věřil, aspoň mají tu slušnost říci to předem. A budeme-li pokračovat, když všichni sníží sazby na 1%, půjde Wüstenrot taktéž níže, třeba na 1,1%.

Do stavebního spoření nemá cenu jít, pokud necílíme na max. státní podporu 2 000 Kč/rok.

Osobně bych si stavebení spoření nezaložil u žádné stavební spořitelny, protože institut stavebního spoření považuji tak trochu za podvod na lidech. Poplatek za sjednání produktu, poplatek za vedení produktu a mizerný úrok (neadekvátní 6 letému omezení dispozic s vkladem). Kdyby nebylo štědré státní podpory, nikdo by si stavební spoření nikdy nesjednal a stavební spořitelny by rychle skončily.

Na spořicím účtu (kde si peníze můžu vybrat kdekoliv) dosáhnu úroku aktuálně 1-1,63% a nikdo po mně poplatky nechce. Tak špatné podmínky u stavebního spoření si mohou dovolit nabízet jen stavební spořitelny, které mají za sebou dotace státu. Platíme vysoké daně, stát to pak "naleje" do stavebních spořitelen, které si z nás svými podmínkami mohou dělat "dobrý den" a my jsme ještě šťastní, že můžeme "tak výhodně" spořit. Osobně bych tuto lumpárnu nepodporoval, přestože zde můžu v horizontu 6 let po odečtení všech poplatků pár stokorun až tisícovek vydělat navíc oproti spořicím účtům.

Když už bych do toho přesto chtěl jít, volil bych mezi ČS a Wüstenrot. Na Wüstenrot bych tlačil stylem "u ČS je nižší poplatek za sjednání produktu - dejte mi ho taky a budu spořit u Vás, jinak jdu k ČS". Pokud by Wüstenrot nepovolil a já byl optimista, spořil bych u nich a doufal, že úrok nesníží a ten mi vykompenzuje vyšší poplatek.

Petr JermářBanky.cz