Pojišťovna zrušila moje pojištění kvůli nepravdivým údajům - jak získat zpět poplatky?

Životní pojištění od expertů
30.10.2014 Pojištění

Dobrý den, v roce 2011 jsem měl sjednáno k úvěru v bance pojištění u BNP Paribas Cardif. Na pracovní neschopnost. Od roku 2003 jsem v invalidním důchodu po operaci páteře a měl i zaměstnání. Toto jsem tehdy uvedl pravdivě. Letos v červnu jsem dostal infarkt. Pojišťovna pojistku zrušila pro nepravdivé údaje z roku 2011. - invalidita, kontroly u lékaře. Dostala(pojišťovna) je od mé banky takové, jaké je předala banka, ne já. Dnes mi pojišťovna napsala, že mi má banka má vrátit poplatky za pojistné za tu dobu. Musím o ně žádat, nebo co musím udělat, abych je měl na účtu? Děkuji za vysvětlení.Tonyend

Dobrý den,

pojišťovna skutečně může v případě nepravdivě uvedených údajů v pojistné smlouvě pojistku od počátku zrušit a vrátit pojistné. Nicméně pokud jste uvedl všechna data pravdivě, máte v případě pojistné události (pracovní neschopnost) nárok na výplatu pojistného plnění.

Pokud pochybila banka, která byla v roli zprostředkovatele pojištění, např. tím, že špatně interpretovala Vaše údaje o zdravotním stavu pojišťovně (které jste Vy bance uvedl správně), je banka povinna škodu nahradit - tedy vyplatit pojistné plnění místo pojišťovny. V tomto případě bych doporučil se obrátit na ombudsmana dané banky, a pokud to nepomůže, tak přímo na ČNB, která zajišťuje dohled nad bankami.

Pokud bylo pochybení na Vaší straně (chybně uvedené údaje o zdravotním stavu bance), požádejte banku u vrácení pojistného. Pro-klientská banka by měla v tomto případě případě vrátit pojistné neprodleně a bez vyzvání, ale znáte to - lepší je se ozvat.