Jaké jsou rizika a výhody investování do podílových fondů ING Bank?

Investice se zhodnocením až 12%
15.1.2015 Akcie a investice

Dobrý den, dověděla jsem se o možnosti, investovat do podílových fondů ING Bank. Výnos podle druhu fondu 3,1 - 13,1 %. Mylím, že při slibovaném velkém výnosu je i velké i riziko ztráty, mám ještě v paměti různé Kampeličky, které vznikaly a krachovaly. Mám tam část úspor převést ? Děkuji Jaroslava

Dobrý den,

obecně vždy platí vztah: čím vyšší výnos, tím vyšší riziko. Vklady u bank a družstevních záložen jsou dnes bezpečně pojištěny až do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,75 mil Kč) na 100% hodnoty, takže když dnes krachne kampelička, náhradu Vám do měsíce vyplatí Fond pojištění vkladů.

Investice do podílových fondů samozřejmě pojištěné nejsou a ani nezaručují návratnost aspoň na úrovni vložených prostředků. Lidově řečeno, pokud do podílových fondů vložíte 1 000 Kč a je Vám slíben výnos 3,1-13,1%, tak je nějaká šance, že skutečně slibovaný výnos dostanete. Je ovšem také nemalá šance, že výnos bude třeba nulový či dokonce záporný a v tomto případě byste zpět nedostala ani oněch vložených 1 000 Kč.

Neznám přesně Vaši situaci, kolik chcete do podílových fondů investovat, kolik máte naspořeno, kolik Vám je let, na co spoříte, jak jste zajištěna, o kolik peněz můžete touto investicí přijít, atd., ale obecně doporučuji: kdo se ve financích osobně velmi dobře neorientuje (nestudoval je či v nich nepracoval), tomu jakékoliv investice do podílových fondů, akcií a podobně (byť i na doporučení různých rádoby finančních poradců) důrazně nedoporučuji. Je to nejrychlejší cesta, jak se nechat "natáhnout" a přijít o peníze.