Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2161, Vkladní knížka na heslo

Jak může dědeček vybrat peníze z vkladní knížky pomocí plné moci a hesla?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
7.9.2015 Spoření

Dobrý den, můj dědeček má vkladní knížku na heslo. Nyní je vážně nemocen, tudíž není schopen dojít na pobočku, ale chtěl by peníze vybrat. Jakým způsobem se postupuje. Je možné, aby jeho syn s plnou mocí a heslem peníze vybral? Děkuji za odpověď. Martina

Dobrý den,

záleží, je-li vkladní knížka "na doručitele" či "na jméno" (je to napsáno na první stránce vkladní knížky).

  • Na doručitele: peníze může vybrat kdokoliv, kdo vkladní knížku přinese do banky a zná heslo
  • Na jméno: peníze může vybrat pouze majitel vkladní knížky. Syn (nebo jiná pověřená osoba) by pro výběr potřebovala plnou moc ověřenou notářem (tu udělí notář jen při osobní přítomnosti majitele knížky - toto nelze získat na dálku).