Jak si založit běžný a spořicí účet v EUR bez poplatků a čerpat prostředky v zahraničí?

26.10.2015 Běžný účet

Dobrý den, rád bych si založil běžný a spořící účet v EUR, pokud možno bez poplatků. Některé banky tohle sice nabízejí /Equabank/, ale já chci na účet ukládat přímo měnu euro, ne koruny. Tyto prostředky bych potom chtěl čerpat např. platbami platební kartou v zahraničí. Uvažoval jsem i o založení účtu na Slovensku, ale nemám ani slovenské občanství, ani trvalý či přechodný pobyt na Slovensku. Děkuji.

Dobrý den,

vedení bezplatného běžného či spořícího účtu v EUR není problém, to nabízí jak Equa Bank, tak např. Fio Banka. Potíž je ve vkladech valut. Zatímco Equa Bank je čistě bezhotovostní banka (tedy na přepážkách nelze vložit žádnou hotovost - ani EUR ani koruny), Fio má přepážky hotovostní, ale za vklad v EUR si účtuje nemalý poplatek - 0,5% z vkládaných peněz, min. 75 Kč, max. 250 Kč (vklad korun je bezplatný). Poplatek za vklad valut si účtují bohužel všechny tuzemské banky a častokráte ještě vyšší.

Založit si účet na Slovensku není problém - stačí český občanský průkaz (stejně tak je možno si založit účet kdekoliv v rámci celé EU - pouze na OP, občanství ani pobyt netřeba).

Přijde na to, jak často jezdíte do zahraničí. Pokud je to dovolená 2x ročně, pak asi nemá smysl mít zvláštní EUR účet a šetřit na konverzi (za vklad valut na účet byste totiž zaplatil pravděpodobně více nemluvě o tom, že nejlepší směnárny - např. exchange.cz - mají lepší kurzy než i ty nejlepší banky). Nyní je navíc EUR uměle oslabeno na 27 Kč. Za rok toto oslabení skončí a kurz poskočí na 25 Kč (tedy vklady v EUR se znehodnotí a naopak vklady v korunách zhodnotí).