EUR účet, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
29.10.2015 Spoření

Pokračování dotazu č. 2254: Dobrý den, na můj dotaz ohledně běžných a spořicích účtů jste odpovídali již 26.10. Ne vše je ovšem správně. Různé zahraniční banky si kladou různé požadavky na klienty, ne vždy tedy stačí pouze doklad totožnosti pro založení účtu. Tím se výběr banky velmi zúží. Také zjišťuji, že např. na Slovensku je úročení vkladů nižší než eurových účtů v ČR a také nulové poplatky za účty a platební karty bývají podmíněny vysokými vklady nebo nějakými jinými aktivitami. Co se týče dočasně uměle upraveného kursu EUR na 27,- Kč, lze jen velmi těžko soudit, jestli se vůbec někdy a kdy opět administrativně vrátí na 25,- Kč. Zatím bankovní rada na požadavky trhu již delší dobu nereaguje a možná se bude kurs EUR a CZK upravovat jen pozvolna a v mnohem delším časovém horizontu. Opravdu se jeví výhodněji mít úspory v CZK než v EUR, ale platit 2x za převod měny je mi také tak nějak proti srsti. Poradíte?

Dobrý den,

zahraniční banky: v rámci celé EU musí stačit pro otevření účtu průkaz totožnosti. Více legislativa nevyžaduje. Pakliže po Vás banka požaduje něco navíc, činí tak nad rámec legislativních požadavků. Na druhou stranu, banka nemá ani povinnost Vám bankovní službu poskytnout, tedy občas to může být slepá ulička. Ale jsou to spíše výjimky.

Česko x Slovensko: jistě, jiný trh, jiné podmínky (úroky, poplatky, konkurence). Ale i na Slovensku najdete bezplatný účet bez podmínek, např. opět Fio Banka.

Úspory v EUR nebo CZK: zde opravdu záleží na výši úspor a frekvenci úložek/výběrů. Ročně 2x dovolená v zahraničí - nemá cenu to komplikovat, postačí účet v CZK. Týdně 1x služební cesta do zahraničí - má smysl uvažovat o EUR účtu. Vezměte si tužku a papír (případně excel) a zkuste si spočítat, jak by přesně pro Vás vyšly obě varianty, třeba za poslední rok - a hned uvidíte.