Pro děti a na důchod, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
8.3.2016 Spoření

Dobrý den, loni jsem se zajímala kam uložit nejvýhodněji úspory pro budoucnost (pro důchodový věk). Doporučili jste mě TÚ spíše na kratší dobu v horizontu 1-2 roky, já uvažovala o delší době. Dle Vašeho názoru se blíží doba, kdy se úroková sazba bude zvedat. Nedávno jsem četla článek, že ECB připravuje záporné úrokové sazby, na které naváže ČNB. Otázka je, zda jestále lepší delší nebo kratší horizont úložky a spoření, abych ještě za 10-15 let něco měla. Taky nevím jak nejlépe dnes spořit malým dětem, abych za cca 20 let nezjistila, že jsme si dnes zbytečne "utahovali opasky" a oni z toho neměly nic. Děkuji za Váš názor

Dobrý den,

spoření dětem (horizont 20 let): jakkoliv jinak, je ne v penězích - ideální jsou nemovitosti, ty si dlouhodobě hodnotu drží a děti budou stejně potřebovat někde bydlet. Nemovitost se dá také pronajímat a kdykoliv prodat. Samozřejmě jsou oblasti, kde toto neplatí (např. Ústecký kraj), ale obecně je to to nejlepší, co pro své děti můžete udělat.

Spoření na důchod (horizont 10 let): v důchodu budete potřebovat peníze (ne nemovitost - její prodej a koupě v kratším horizontu 10 let sráží 2x placená daň z převodu nemovitosti - 4%/převod). Přijde na to, kolik chcete spořit a jaké máte rodinné vztahy (nejlepší je investovat do dětí, které se o Vás postarají). Ohledně úrokových sazeb - máte pravdu, situace se na trhu za rok změnila a dnešní očekávání je naopak o dlouhodobě nižších sazbách. Tedy sjednat si termínovaný vklad na 3-5 let není dnes vůbec špatná myšlenka - stále lze dosáhnout na úroky 2,5-3%. Přírůstek oproti termínům na 1 rok sice není velký (ten lze pořídit stále nad 2%), ale v horizontu roku-dvou budou úroky (dle dnešních nejlepších odhadů) přinejlepším stagnovat (loňské prognózy naopak hovořily o růstů - tedy doposud se delším termíny nevyplácely).

Laikům stále nedoporučuji akcie, podílové fondy a jiné instrumenty.