Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #3172, Zděděné akcie na nezařazeném účtu u CDCP

Zděděné akcie na nezařazeném účtu u CDCP, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
16.11.2016 Akcie a investice

Dobrý den. Dle rozhodnutí soudu jsem zdědila 5 ks akcií ČEZu. (celkem bylo rozděleno mezi dědice 5+5+10 ks těchto akcií) Dosud tyto akcie leží na nezařazeném účtu CDCP na jméno zesnulé. Kontaktovala jsem Fio banku a zjistila jsem, že v mém případě zaplatím: *poplatek za převod a vyřízení dědictví 290 Kč ze strany Fio banky + 400 Kč ze strany CDCP + založení mého majetkového účtu 40 Kč + za správu účtu u Fio se nic neplatí. Celkem tedy 730 Kč jen na samém začátku. Mám tedy dotaz: 1/ Jak dlouho mohu nechat tyto akcie ležet na nezařazeném účtu CDCP na jméno zesnulé, než se rozhodnu "vyhodit" 730 Kč na poplatcích, abych je přepsala na sebe? 2/ pokud je tam nechám ležet jako dosud, platí se za to CDCP nějaký poplatek? Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

správa akcií bohužel není levná záležitost, resp. podobný poplatek byste platila nezávisle na množství akcií. Fio banka je navíc na trhu nejlevnější, jinde byste zaplatila více. Při aktuální ceně akcií ČEZ 416 Kč tedy celkem získáte 5 x 416 - 730 = 1 350 Kč (poplatky činí 35%). Lepší by bylo nechat zdědit všechny akcie pouze jednoho z vás, který by je za stejný poplatek všechny přepsal na sebe, prodal a peníze mezi ostatní rozdělil.

Akcie mohou zůstat ležet na nezařazeném účtu u CDCP libovolně dlouho, za to se žádný poplatek neplatí. Ale nic tím nezískáte. Doporučuji naopak dědictví vyřešit co nejdříve.