Jak se vyvázat ze spoření vkladní knížkou Poštovní spořitelny s vinkulací?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
17.1.2017 Spoření

Dobrý den, jde mi o souvislosti s produktem Poštovní spořitelny - Dětská vkladní knížka. Dětem jsme tento produkt uzavřeli z důvodu tehdy rozumných výnosů (3 děti). Při uzavírání u nejstarší dcery v roce 2010, kdy jí bylo 0,5 roku, jsem provedl u této vkladní knížky vinkulaci. V roce 2011, kdy jsem uzavíral právě narozené dceři stejný produkt, bylo mi pracovníkem na přepážce sděleno, že Poštovní spořitelna vinkulace DKV zrušila a tedy dcera první vinkulaci má neplatnou. Bohužel mi tato pracovnice vinkulaci napsanou v kladní knížce nezrušila (neškrtla mi slovo Vinkulace). Dnes jsem v situaci, kdy jsem zjistil, že Poštovní spořitelna o dost snížila úrokovou sazbu, aniž by nám to nějakým způsobem oznámila, a tím změnila podstatu toho, proč má mít dítě takový typ spoření. Paní na pobočce tvrdí, že je na DVK vinkulace, navíc nebyly dětem připsány prémiové procenta za spoření tak, jak banka píše v informacích a požadují od nás, aby o zrušení vinkulace rozhodl soud. Dle mého názoru banka porušila podmínku, kvůli které jsme se pro daný produkt rozhodli, ovšem potřebuji poradit alespoň obecně, jak se ze spoření vyvázat? Děkuji velice a s pozdravem Laubr

Dobrý den,

banka je v tomto nevinně, za změnu může nový občanský zákoník a přístup soudů k majetkovým právům dětí. Obecně dnes platí, že majetek (tedy i peníze) psaný na děti je dětí a rodič (či zákonný zástupce) na něj může sáhnout jen se souhlasem opatrovnického soudu (kterému prokazuje dobrý úmysl vedoucí k většímu blahu dětí).

Dříve bylo běžné, že rodič s majetkem dítěte mohl libovolně disponovat. Pak ale došlo k několika případům, kdy rodiče peníze použili pro osobní potřebu a děti se po dosažení plnoletosti domáhaly náhrady škody. Soudy rozhodovaly tak, že banky neměly právo peníze vydat rodičům, neboť se jednalo o majetek dětí. A nastalo velmi striktní období, kdy banky bez souhlasu opatrovnického soudu dnes nemohou rodičům umožnit dispozici s vklady vedenými na děti. Loni schválená novela zákona o stavebním spoření přinesla aspoň změnu u dětského stavebního spoření, se kterým už rodiče opět mohou volně nakládat. S vkladní knížkou, spořícím účtem, atd. ale bohužel nic nenaděláte.

Z mého pohledu je velmi nerozumné psát jakýkoliv majetek (včetně peněz) na děti - vždy jim můžeme spořit na své jméno a doma si vést evidenci, kolik z našeho účtu patří dětem. Vyhnete se tím legislativním obtížím a s majetkem budete moci disponovat zcela libovolně.