Jak zahrnout prodej podílových listů do přiznání daně z příjmů za rok 2017?

Investice se zhodnocením až 12%
24.2.2017 Akcie a investice

Dobrý den, manželka k datu 13.2.2017 prodala Podílové listy z fondů ČS v částce málo přes 5000,- Kč. Je nutné tuto částku zanést do přiznání daně z příjmů za rok 2017 /tedy příští rok/. Děkuji a zdravím. Vetchý Kmet

Dobrý den,

nikoliv - zisk u příjmů z prodeje cenných papírů do 100 000 Kč se nedaní. Pokud tedy manželka prodá v roce 2017 cenné papíry v celkovém objemu menším než 100.000,- Kč, využije § 4 odst. 1 zákona o daních z příjmů a bude od daně z příjmů zcela osvobozena.

Rovněž pokud by manželka podílové listy držela déle než 3 roky a přesáhla by při prodeji cenu 100.000,- Kč, byla by od daně z příjmů osvobozena z důvodů splnění časového testu (stejný § zákona).

V ostatních případech daní zisk z prodeje cenných papírů fyzická osoba podle §10 zákona o daní z příjmu sazbou daně 15%. Nejdříve tedy je potřeba od prodejní ceny odečíst cenu pořízení a teprve vypočtený zisk je předmětem daně. Pokud je výsledkem obchodování s cennými papíry ztráta měl by občan podat přiznání s nulovou daní.