Banky.cz Bankovní poradna zdarma #40, Dotaz v bankovní poradně

Můžete získat zpět peníze za sociální pojištění, pokud jste posílala na špatný účet.

Dobrý den, mám dotaz, stalo se mi že jsem posílala na špatný účet 7 měsíců peníze na sociální pojištění. číslo účtu bylo správné, pouze jsem tam nezadávala předčíslí. Je možné nějak získat peníze zpět? Že by daná banka kontaktovala majitele účtu? Nebo není žádná možnost? Děkuji za odpověď Jitka Langrová

Dobrý den,

možnosti jsou. V případě vašeho sociálního pojištění bych nejprve zkusil zjistit, zda k ČSSZ peníze vůbec doputovaly. V případě zapomenutého předčíslí je možné, že peníze skutečně k ČSSZ dorazily, ale jsou pouze na jiném účtu, než by být měly. Tedy úředník je bez Vašeho podnětu nebude pravděpodobně dohledávat => zkuste se ozvat přímo sociálce a peněz se dopátrat. Oni sami by pak měli vše vyřešit ku spokojenosti všech zúčastněných.

Pokud peníze doputovaly jinam než na sociálku, banka Vám v tomto výjimečném případě může pomoci pouze tím, že Vám sdělí jméno a kontakt na protistranu. Pak je již na Vás se s protistranou domluvit. Podle zákona a selského rozumu zároveň (zajímavá shoda, že?) máte samozřejmě na vrácení peněz plné právo a jejich nevrácení protistranou/nespolupráce je klasifikováno jako bezdůvodné obohacení se se sazbou odnětí svobody několika let. V tomto případě se ale už svých práv musíte domáhat soudně.