Banky.cz Bankovní poradna zdarma #693, Dotaz v bankovní poradně

Spoření v družstevních záložnách: Jak bezpečná je tato forma investice a co se stane, když záložna zkrachuje?

Dobrý den .

Přečetl sem několik článků o spoření v družstevních záložnách. Dostal sem nápad ,ale nevím jestli je to reálný nebo ne. Chtěl bych se zeptat jestli jsou opravdu ,tak bezpečné a pokud by se přece jen nějaká další "skončila".Přijdu "pouze" o členský vklad nebo budu muset platit i něco víc z vlastní kapsy? Dá se  o nich uvažovat jako o druhu investice např. u WPB nebu MPU.Kdybych  vložil např 20 tisíc kč jako členský vklad .dalších 10 na SU. Jak moc to bude bezpečná investice? Zatím sem spořil jen do stavebka  a na SU u Air bank. Investicím moc nerozumím .
Děkuji za odpověď . Horáček

Dobrý den,

záložny bezpečné jsou a v případě krachu přijdete skutečně jen o svůj členský vklad do družstva (obvykle 1Kč až cca 1000Kč).

Ne každá záložna umožňuje přikoupit další členský vklad. V případě MPU by to však mohla být zajímavá investice, neboť tato záložna má zažádáno o bankovní licenci a je uprostřed transformace na banku a po dokončení této transformace se z družstevníků stanou akcionáři. MPU již v letošním roce vyplatil družstevníkům dividendy a do budoucna slibuje stabilní dividendovou politiku.

Nicméně v případě investice ve výši 30 tisíc Kč a neznalosti finančnictví obecně bych doporučil zůstat o spořicích účtů.