Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma #767, Dotaz v bankovní poradně

Dotaz v bankovní poradně,

TK

Kopii o úvěr. smlouvě nám právě banka nechce ukázat.Co se týče příjmu ,ten byl tchána i s jeho podpisem.Máme pouze originál ruč. závazku ,který nám dala jeho matka s podpisem si nejsme jistí.Když manžel začal pátrat ,nejdřív nám bylo sděleno že u tohoto produktu nefiguruje jako ručitel ,vůbec nebyl v evidenci .Jeho matka nám jen řekla,že to byla formalita.Ale my jsme si jistí,že nebyl uznán jako ručitel bez příjmu a ještě v registru.Pouze chceme zjistit jak je možné aby byl uznán jako ručitel ,když musel projít stejným procesem jako žadatel ,jak je možné ,že banka použila tedy příjem jeho otce.Jako ručitel také může plnění věřiteli odepřít pokud se domnívá ,že si sám může za to ,že dlužník není schopen banku uspokojit.Vdané době jsme žádala o úvěr na bydlení ,byl zamítnut právě ohledně manžela

Naopak: Ručitel nemá nárok odpírat plnění věřiteli z důvodu, že si věřitel pořádně nespočítal, že dlužník není schopen dostát svým závazkům. Právě proto, že věřitel si byl vědom faktu, že dlužník může mít problém dostát svým závazkům, byl pro udělení úvěru požadován i ručitel.

O tom, jestli někdo mohl být uznán jako ručitel i s mizernou bonitou nepátrejte - toto je interní věc ručitele a na Vás nemá žádný vliv. 

Nic jako formalita při podepisování ručitelského závazku neexistuje - naopak podpis je zde velmi závažný akt souhlasu s ručením. Pokud dlužník neplatí, může banka ihned požadovat plnění po ručiteli - vůbec se nemusí zabývat vymáháním a exekucemi u dlužníka či uvádět jiné důvody - stačí že dlužník neplatí a banka může chtít vše po ručiteli. Na ručiteli už potom je případné vyrovnání se s dlužníkem. Kdyby to tak nefungovalo, neměl by institut ručitele smysl. Je to drsné, ale zejména proto důrazně nedoporučuji podepisovat jakýkoliv ručitelský závazek.

Jedinou relevantní otázkou je, zdali manžel ručitelem je (podepsal ručitelský závazek) nebo není (nepodepsal ručitelský závazek). Z ručitelského závazku musí být jasně patrné, že se vztahuje ke konkrétnímu úvěry a není zaměnitelný s ručením za jiný úvěr.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

20.11.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Stačí vteřinka nepozornosti. Neposypaný chodník před domem. Chyba v daňovém přiznání, které děláte pro klienta. A před škodou za statisíce nebo dokonce i miliony korun už vás nic nezachrání. Existuje ale jednoduchý způsob, jak se na ni připravit. Jmenuje se pojištění odpovědnosti.

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

18.11.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Uganda, Tádžikistán, Moldávie, Kyrgyzstán nebo například Tanzanie. To jsou jen některé státy, ve kterých je vyřízení stavebního povolení jednodušší než v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Doing Business 2020 je před Českem hned 156 zemí světa. Naše republika tak patří mezi třicítku nejhorších.

KB nabídne jednodušší evropský obchod přes we.trade

KB nabídne jednodušší evropský obchod přes we.trade

17.11.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Spojení s we.trade plánuje Komerční banka v příštím roce. Poslední dobou jsme ze všech stran konfrontováni nepříznivými zprávami o nastupující hrozbě ekonomické recese a s tím souvisejícím ochlazením průmyslové produkce ve státech závislých na exportu. V takovém období nabývají na významu otázky, jakým způsobem si zajistit zaplacení zakázky. 

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

LV

#8088, Dědictví a hodnota majetku, Osobní a rodinné finance, 20.11.2019

Jak se stanoví odměna notáře v případě, kdy jde do dědictví nemovitost (kdo stanoví její cenu)? Děkuji

Dobrý den, buď se na hodnotě nemovitosti či jiného majetku shodnou dědici s notářem, nebo v případě neshody hodnotu stanoví znalec.

LV

#8087, Dary, dědictví a daně, Daně, 20.11.2019

V případě darování nemovitosti se musí udělat odhad nemovitosti? V případě dědictví asi určitě? Děkuji

Dobrý den, jsou-li dary a dědictví v rámci rodiny (kde se neplatí žádná daň), pak se odhady nedělají neb nejsou třeba (slouží pouze finančnímu úřadu k výpočtu daně). 

LE

#8086, Dar pro novorozence, Osobní a rodinné finance, 20.11.2019

Rada bych novorozenci neteře darovala minci. Jaké mám možnosti? Děkuji

Dobrý den, mince a jiné drobné předměty jsou pro novorozence nevhodné z důvodu rizika spolknutí :) A teď už bez legrace. Nejprve si stanovte, jak hodnotný dar chcete novorozenci darovat a následně se poraďte s rodiči, co by bylo nejvíce potřeba. Jako rodič Vám mohu říci, že jednorázové náklady spojené s příchodem prvního dítěte jsou značné (kočárek, autosedačka, postýlka, lůžkoviny, plenky, oblečení, hračky, atd.) a nejvíce iritující je, když někdo z příbuzenstva své těžce vydělané peníze promění ve zcela nevhodný dar který nejenže nepomůže, ale ještě překáží (byt není nafukovací).  Mince bude spíše překážet a bude hrozit riziko ztráty či zcizení (nebude-li se jednat o hodnotnou minci v řádu statisíců korun, bankovní úschova/schránka se spíše nevyplatí). Chcete-li darovat pár tisíc korun, přispějte rodičům na kvalitní botičky nebo dětské kroužky (oboje je méně populární než plyšáci, ale více potřebné a neteř Vám za to jednou poděkuje - zdraví a vzdělání jsou nejlepší možné investice). Chcete-li darovat více (desítky tisíc korun), spořte je pod svým jménem a předejte peníze dítěti po dosažení plnoletosti nebo dostudování. Nebo se domluvte s rodiči třeba na stavebním spoření (něco vložíte Vy, něco oni), za 6 let budou peníze opět k dispozici (zhodnocené průměrně o 3,5% ročně) a znovu se rozhodnete, jak dále. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR