Banky.cz Bankovní poradna zdarma #767, Dotaz v bankovní poradně

Banka odmítá poskytnout kopii úvěrové smlouvy a nechce ukázat příjemové údaje. Máme pouze ručitelský závazek od matky s nejistým podpisem. Jak je možné, že manžel byl uznán jako ručitel, když nemá příjem a není v registru? Chceme zjistit, jak banka použila příjem jeho otce a proč byl zamítnut úvěr na bydlení.

Kopii o úvěr. smlouvě nám právě banka nechce ukázat.Co se týče příjmu ,ten byl tchána i s jeho podpisem.Máme pouze originál ruč. závazku ,který nám dala jeho matka s podpisem si nejsme jistí.Když manžel začal pátrat ,nejdřív nám bylo sděleno že u tohoto produktu nefiguruje jako ručitel ,vůbec nebyl v evidenci .Jeho matka nám jen řekla,že to byla formalita.Ale my jsme si jistí,že nebyl uznán jako ručitel bez příjmu a ještě v registru.Pouze chceme zjistit jak je možné aby byl uznán jako ručitel ,když musel projít stejným procesem jako žadatel ,jak je možné ,že banka použila tedy příjem jeho otce.Jako ručitel také může plnění věřiteli odepřít pokud se domnívá ,že si sám může za to ,že dlužník není schopen banku uspokojit.Vdané době jsme žádala o úvěr na bydlení ,byl zamítnut právě ohledně manžela

Naopak: Ručitel nemá nárok odpírat plnění věřiteli z důvodu, že si věřitel pořádně nespočítal, že dlužník není schopen dostát svým závazkům. Právě proto, že věřitel si byl vědom faktu, že dlužník může mít problém dostát svým závazkům, byl pro udělení úvěru požadován i ručitel.

O tom, jestli někdo mohl být uznán jako ručitel i s mizernou bonitou nepátrejte - toto je interní věc ručitele a na Vás nemá žádný vliv.

Nic jako formalita při podepisování ručitelského závazku neexistuje - naopak podpis je zde velmi závažný akt souhlasu s ručením. Pokud dlužník neplatí, může banka ihned požadovat plnění po ručiteli - vůbec se nemusí zabývat vymáháním a exekucemi u dlužníka či uvádět jiné důvody - stačí že dlužník neplatí a banka může chtít vše po ručiteli. Na ručiteli už potom je případné vyrovnání se s dlužníkem. Kdyby to tak nefungovalo, neměl by institut ručitele smysl. Je to drsné, ale zejména proto důrazně nedoporučuji podepisovat jakýkoliv ručitelský závazek.

Jedinou relevantní otázkou je, zdali manžel ručitelem je (podepsal ručitelský závazek) nebo není (nepodepsal ručitelský závazek). Z ručitelského závazku musí být jasně patrné, že se vztahuje ke konkrétnímu úvěry a není zaměnitelný s ručením za jiný úvěr.