Banky.cz Bankovní poradna zdarma #769, Dotaz v bankovní poradně

Banka požadovala odhad pro hypotéku od svého odhadce, který vyžadoval vyšší hodnotu odhadu než je skutečná cena nemovitosti? Je to legální?

Dobrý den, cítíme se poškozeni jednáním známé banky a přemýšlíme, že podáme stížnost na finančního arbitra..Banka požadovala vypracování odhadu pro hypotéku odhadcem dané banky, tento se prořekl, že odhad musí být max roven prodejní ceně a vyžádal si k odhadu kupní smlouvu a rezervační. . Jedná se o koupi zabavené nemovitosti, tudíž cena je nižší než v místě obvyklá. Odhad prodejní byl o 600tis. vyšší, vypracován před pár měsíci nezávislým odhadcem. Za tuto"práci" si naúčtoval 4500Kč. Cítíme se podvedeni. Přeci není odhad našolichat hodnotu věci tak, aby to vyšlo na prodejní cenu, která je přesně 2 miliony. Odhad pár měsíců starý 2600tis Jaký je váš názor, je toto jednání legální? Děkuji

Dobrý den,

něco málo obecných informací o oceňování z pohledu bank najdete zde v našem článku Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

Valná většina bank nemá přímo odhadce jako své kmenové zaměstnance ale smluvní externí partnery (dle velikosti bank i několik set), tudíž se může jednat o pochybení jednotlivce/externího partnera a banka o tom a ni nemusí vědět.

Vámi popsaný přístup, resp. přořeknutí odhadce o výsledné hodnotě odhadu je samozřejmě zcela nepřijatelný. Prodejní cena z kupní smlouvy je pro odhad irelevantní. Odhadce musí sám odhadnout/spočítat zástavní hodnotu nemovitosti, což je by mělo být rovno ceně, za kterou by banka měla možnost nemovitost okamžitě zpeněžit bez rizika a průtahů (nejenom dnes, ale i v blízké budoucnosti) - tedy výsledná zástavní hodnota bude o něco nižší než aktuální tržní cena. Aktuální tržní cena se může libovolně lišit od kupní ceny (mohli jste koupit výhodně či draze).

Přístup odhadce je špatný, neprofesionální a neetický. Otázkou ovšem je, na co, koho a proč si stěžovat u finančního arbitra.  Problémového odhadce by si měla vyřešit banka - pokud se Vám přístup banky nelíbí (a cítíte-li se např, poškozeni výslednou odhadní cenou, kvůli které máte nakonec vyšší úrok díky vyššímu LTV), porozhlédněte se u konkurence.

Vidím to tedy v prvé řadě na stížnost bance na jejího odhadce. Na finančního arbitra (či jakoukoliv vyšší autoritu) bych se obracel v případě, že se mi zdá, že za své peníze (4500 Kč) jsem nedostal kvalitní službu (odhad). Toto je poměrně dobře napadnutelné.