Banka blokuje dispozice k účtu bez odůvodnění a vyžaduje firemní know-how: Jak se tohle všechno dá dohromady?

6.5.2020 Banka

Dobrý den, jak si může banka dovolit blokovat dočasně dispozice k účtu na základě AML zákona proti praní špinavých peněz a podpory terorismu? Bez rozhodnutí, bez odůvodnění, bez ochoty svůj počin zdůvodnit dle daného paragrafu, který jasně popisuje důvodnost podezření! Navíc se banka dotazuje na firemní know-how, typu: jak vyhledáváte klienty, s kým spolupracujete, atd. Řada otázek nesouvisí s terorismem ani legalizací peněz z trestné činnosti. Pak si v novinách přečtěte, jak banky jsou vyšetřované za praní špinavých peněz v řádů miliard. Mám pocit, že se zákon zneužívá k získání interních informací firmy.

Dobrý den,

banky musí na základě platné AML legislativy hlásit podezřelé transakce Finančně analytickému útvaru Ministerstva financí a do plného vysvětlení těchto transakcí peníze blokovat. Cílem AML legislativy určitě není získávat citlivé firemní informace.