Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #8170, AML a identifikace klienta

AML a identifikace klienta, Banka

29.11.2019 Banka

Pokračování dotazu č. 8166: Dobrý den ještě jednou, bohužel jste jen zopakoval svoje předchozí tvrzení, ale neodpověděl. Na základě jakého zákona má banka právo vyžadovat a hlavně skladovat kopii mých dokladů? To, co píšete jen říká, že buď nebudu mít v 21. století účet, nebo se musím smířit s tím, že můj občanský průkaz může kdodoli kdykoli zneužít. Není zároveň pravda, že všechny banky takto postupují, případ s Monetou nedává smysl, protože ta chce naprosto totéž, co ING. Diskriminace klienta na základě libovůle též není oprávněná čistě na základě toho, že neexistuje právní nárok na to, aby služba byla nabídnuta.

Dobrý den,

povinnost identifikovat klienta bankám ukládá zákon proti praní špinavých peněz a financování terorismu (tzv. AML legislativa). Zatímco dříve bylo např. možné nechat si zřídit anonymní vkladní knížku (na doručitele, na heslo), dnes (Vašimi slovy ve 21. století) to možné díky AML legislativě skutečně není. Buď se tedy smíříte s kopií OP, nebo zkrátka účet mít nebudete.

Moneta Money Bank při zřízení účtu na dálku přes mobilní aplikaci skutečně foto vyžaduje. Při zřízení účtu na pobočce bude opět třeba kopie OP.

Banky Vás nediskriminují, pouze po Vás vyžadují dodržování platné legislativy. Pokud s tímto nesouhlasíte, účet Vám být zřízen nemůže.