Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #10844, AML a účet platby

AML a účet platby, Běžný účet

EB

Dobrý den, mám u banky běžný účet, ze kterého byl uhrazen nákup nemovitosti. Banka po mně vyžaduje kopii Kupní smlouvy, abych tím doložila účel platby. Transakce byla provedena na pobočce banky jejím zaměstnancem a tomu stačilo pouze sdělení účelu platby. Chtěla jsem se zeptat, zda má banka nějaké právo toto po mě požadovat? Děkuji

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

ano, na základě AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) může banka tyto informace požadovat. Pakliže bance neposkytnete součinnost, může Vám být vedení běžného účtu ukončeno.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochu složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

30.11.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zabránit tomu, aby vám exekutoři zabavili i to, na co nemají nárok. Přesně to má za úkol nový chráněný účet. Návrh na jeho vytvoření nedávno schválila poslanecká sněmovna a nyní ji bude řešit senát. Pokud tato novela exekučních předpisů projde, nebudou se už dlužníci bát, že přijdou o nezabavitelné minimum.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

H

#12013, Musím bance hlásit kdo v bytě bydlí?, Hypoteční poradna, 5.12.2020

Dobrý den, mám hypotéku na dům. Ráda bych se zeptala, když si budu chtít do domu nastěhovat rodiče s mým postiženým bratrem, který by po smrti rodičů zůstal se mnou v domě aby nemusel do ústavu. Musím to hlásit hypoteční bance nebo je jedno koho si do domu nastěhuji? Děkuji za odpověď

Dobrý den, toto ani jiné záležitosti (např. rekonstrukce) bance hlásit nemusíte. RD je ve vašem osobním vlastnictví a může ho obývat s vaším souhlasem kdokoliv. U nemovitosti v zástavě za hypotéku je jediným omezením zapsané věcné břemeno banky "zástavní právo" (a občas se také zapisuje "zákaz zatížení a zcizení", které znemožňuje změnu vlastníka nemovitosti bez souhlasu banky).

EK

#12012, Půjčka a vysoký úrok, Půjčka, 5.12.2020

Dobrý den, je možné, že mi banka na půjčku 200 000 Kč dala úrok 19%?

Dobrý den, je to stejné, jak kdyby Vám pekárna nabízela chleba za 200 Kč. Cena je vysoká a Vy máte plné právo takovou nabídku odmítnout a poohlédnout se u konkurence po levnější alternativě. Bonitní klient by u půjčky 200 000 Kč měl dosáhnout na úrok kolem 5%. Zkuste poptat půjčku u jiné banky.  Úrok 19% by byl adekvátní pro nedostatečně bonitního žadatele o půjčku, kde je vyšší riziko nesplácení (např. pokud máte negativní záznamy v registrech).

L

#12011, Banka mi vzala peníze z účtu, Exekuce a insolvence, 5.12.2020

Pokračování dotazu č. 12010: Dobrý den, takže když mi banka může vzít všechny peníze co mi přijdou na účet když jsem insolvečním řízení na umoření dluhu, je tu nějaká šance, aby mi dali zpátky aspoň životní minimum? Přece mě nemůžou nechat bez koruny když mám dvě děti.

Dobrý den, máte-li u banky dluh a nesplácíte, může banka použít zůstatek na vašem účtu k umoření dluhu (nehledě na počet dětí a probíhající ins. řízení). Nechcete-li aby k tomu docházelo, neposílejte si výplatu na účet u banky které dlužíte. Exekuce a blokace účtu: pokud by Vám exekutor obstavil účet, měl byste nárok na výplatu dvojnásobku životního minima z účtu Insolvenční a exekuční srážky: z výplaty Vám lze srážet na exekuci/insolvenci pouze část peněz a vždy Vám musí zůstat nezabavitelné minimum (dle počtu vyživovaných osob a výše příjmu)

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 12 000 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR