Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4707, Anonymní vkladní knížka

Anonymní vkladní knížka bez výpovědní lhůty a na doručitele - je to možné?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
23.5.2018 Spoření

Je možné si založit anonymní vkladní knížku? Měla by být na doručitele a bez výpovědní lhůty.

Dobrý den,

vkladní knížky na doručitele (tedy anonymní) není možné zakládat již od roku 2002. Zakazuje to zákon o legalizaci výnosů z trestné činnosti (AML). Dnes musí mít každá uložená koruna v bance svého jasného majitele.

Šlo by založit pouze vkladní knížku na jméno (s výpovědní lhůtou či bez), ale ani toto nemohu doporučit. Banky vkladní knížky skoro vůbec neúročí (obvykle jen 0,01%) a na rozdíl od účtu (který lze ovládat přes internetbanking) je s vkladní knížkou velmi špatná manipulace (s každou operací musíte osobně na pobočku).