Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3736, Anonymní vkladní knížky

Anonymní vkladní knížky, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
4.8.2017 Spoření

Dobrý den, mám takový dotaz, jsme zařízení pro seniory a vedeme v evidenci vkladní knížky vesměs České spořitelny, které jsou vedeny na doručitele, tedy anonymní, které měly tedy propadnout. Ty osoby, již zřejmě zemřely a pokud byli dědici, tak se o dědictví asi nepřihlásili a já mám dotaz, zda nějakým způsobem mohu tyto vkladní knížky vyřadit z naší evidence, zda mi banka dá nějaké potvrzení, že vklady propadly. Děkuji moc za informace

Dobrý den,

všechny nevyzvednuté vklady na anonymních vkladních knížkách (tzv. na doručitele) definitivně propadly bankám 31.12. 2016. Platnost těchto vkladních knížek skončila dle zákona o bankách 31.12. 2002. Majitelé knížek měli 10 let na vyzvednutí peněz. Další 4 roky (2012-2016) dala klientům Česká spořitelna dobrovolně nad rámec zákonných povinností a nevyzvednuté vklady byly převedeny na nadaci Depositum Bonum.

Anonymní vkladní knížky z evidence určitě vyřaďte, nepotřebujete na to žádné potvrzení od banky (stačí se odvolat na samotný zákon o bankách). Banky by Vám ani žádné takové potvrzení nebyly schopny vydat.