Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #7495, Běžný účet pro cizince ze zemí mimo EU

Běžný účet pro cizince ze zemí mimo EU, Běžný účet

11.9.2019 Běžný účet

Naše firma zaměstnává Ukrajince. Asi před 14 dny za mnou začali chodit s dotazy, že po nich na přepážce KB chce pracovnice doložit výplatní pásku. I když nepožadují žádnou půjčku. Toto mi skutečně přijde jako nepřiměřený zásah do soukromí. Při zřízení běžného účtu dokládají pracovní smlouvu, povolení k pobytu, pas. K čemu jim je výplatní páska? Vidí, kdo jim peníze poslal. Proč by měla mít banka informace o tom, kolik má zaměstnanec hodinovou mzdu, jaké má prémie a příplatky, kdy byl nemocen, kdy měl dovolenou? Vždyť tyto informace se dají velmi lehce zneužít, prodat. Toto není v rozporu s GDPR? Co bych měla našim zaměstnancům-cizincům doporučit? Jakou by měli zvolit banku pro založení běžného účtu, ze kterého budou posílat i peníze domů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

cizinci nejsou povinni předkládat bance své výplatní pásky a stejně tak banka není povinna jim vést běžné účty či poskytovat jiné služby. U cizinců ze zemí mimo EU jsou obecně vyšší požadavky při vedení účtů na prokázání "poctivého záměru". Banky mohou požadovat mimo pracovní smlouvy i např. nájemní smlouvu či jiné potvrzení dokládající zajištěné ubytování nebo výplatní pásku. Cizinec musí prokázat, že v ČR žije, pracuje, a proto má dobrý důvod mít český účet. Vězte, že banku jinak vůbec nezajímá, kdo má kdy dovolenou a jak vysoké má příplatky. Zneužití informací nehrozí, je to plně v souladu s GDPR.