Běžný účet pro OSVČ, Běžný účet

1.8.2023 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 21831: Dobrý den, převážně se zaměřují na zahraničí. Proto můj dotaz zní,  zdali je povinné zákonem jako OSVČ mít český účet nebo muže a je povolen zahraniční účet. Myslím si, že by nemusel být problém, protože až u právnické osoby s ručením omezeným se zveřejňuje český účet v obchodním rejstříku, že ano? Takže má otázka - mohu jako OSVČ v ČR mít vlastní účet a používat zahraniční účet jako český podnikatel? Děkuji

Dobrý den,

děkuji za doplnění. OSVČ nemusí mít speciální podnikatelský účet. V rámci interakce s FÚ ale nějaký účet uvést musíte - k tomu Vám může posloužit váš osobní běžný účet. Zahraniční účet používat můžete. Podnikání v ČR bez tuzemského účtu (třeba jen osobního) by pro Vás bylo velmi komplikované. Už jen řešit placení záloh (sociální, zdravotní) v Kč ze zahraničí by bylo velmi nepraktické a nákladné (nejednalo by se o bezplatné SEPA platby).