Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #4670, Bonus za založení účtu

UniCredit Bank: Máte právo na vrácení 1 000 Kč při výpovědi z důvodu nesouhlasu se změnou obchodních podmínek?

12.5.2018 Banka

Dobrý den, od začátku dubna má UniCredit Bank takovou akci, že když si člověk u ní v době konání akce založí účet, tak dostane 1000 Kč na nákup v Albertu. V podmínkách této akce je i odstavec „V případě zrušení Konta výpovědí klienta před 30. 6. 2019 má Banka nárok na vrácení již vyplacené Odměny zpět na vrub účtu klienta.“ Na začátku dubna jsem si tedy účet u UniCredit Bank založil a 1 000 Kč je mi postupně v souladu s podmínkami akce vypláceno. Na konci dubna ale UniCredit Bank oznámila změnu obecných obchodních podmínek od 1. 7. 2018. Podle stávajících obecných obchodních podmínek „Pokud Klient s navrženou novelizací Obecných obchodních podmínek nebude souhlasit, je oprávněn z tohoto důvodu příslušný smluvní vztah vypovědět s účinností k datu bezprostředně předcházejícímu datu účinnosti navrhované novelizace nebo, pokud takové právo Klientovi zakládá zákon, s okamžitou účinností.“ Zeptal jsem se tedy UniCredit Bank, zda povinnost vrátit 1 000 Kč získaných v rámci akce se vztahuje i na výpověď z důvodu nesouhlasu se změnou obecných obchodních podmínek a bylo mi řečeno, že ano. Má podle Vás UniCredit Bank v tomto případě na vrácení 1 000 Kč právo? Děkuji

Dobrý den,

zákon na ochranu spotřebitele umožňuje v případě změny obchodních podmínek okamžité ukončení smluvního vztahu. Na to máte právo. V minulosti se toto do legislativy implementovalo hlavně kvůli mobilním operátorům, kteří si Vás napřed pod sankcí uvázali na 24 měsíců a následně došlo ke zdražení. Dnes tak můžete užívání služeb vypovědět kdykoliv (přestože jste třeba vázán na určitou dobu) při změně obchodních podmínek, přestože se nejedná o zdražení, ale např. jen o stylistickou úpravu textu.

Z morálního hlediska bych to viděl takto: Kdyby UniCredit Bank zdražila, máte právo smlouvu předčasně ukončit bez nutnosti vracet získaný bonus. Pokud Vás ale změna smluvních podmínek nijak nepoškozuje, pak bych na místě banky také požadoval vrácení bonusu.