Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #11717, Budu platit daň z příjmu?

Jaké jsou doplatky na daních při podnikání jako OSVČ?

9.11.2020 Daně

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně doplatků na daních. Od září 2020 jsem začal při studiu podnikat jako OSVČ (volná, vedlejší). Můj příjem do konce roku bude cca 127 000 Kč. Výdaje paušální 76 200 Kč (60 %). Za rok 2020 jsem daroval cca 40 tis. Kč. a studentem jsem také celý rok 2020, tzn. započítám 12 měsíců (nebo jen 4 jelikož podnikám od září?) a základ daně mi vyjde na 50 800 Kč. Doplatek na dani mi vychází 0 Kč. Chápu to tedy prosím správně, že nebudu muset nic platit ani finančnímu úřadu, ani zdravotní a sociální pojišťovně? Nebo si přece jen musím něco odkládat a připravit se, že budu něco platit na začátku roku 2021 v daňovém přiznání? Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

při celkových zdanitelných příjmech ve výši 50 800 Kč daň z příjmu platit nebudete. Ani z dvojnásobně vysokého příjmu byste žádnou daň neplatil a to pouze s využitím základní daňové slevy na poplatníka (24 840 Kč). Nemusel byste být ani studentem ani štědrým dárcem. Bude však nutné zaplatit odvody na sociálním a zdravotním pojištění.